Konstitutsiyaviy huquq sohasida dunyoning yetuk olimlari faoliyat yuritadigan va xalqaro darajadagi soha vakillarini yetishtirib chiqaradigan dunyoning eng nufuzli maktablaridan biriga aylanish, Konstitutsiyaviy huquq va unga aloqador boʻlgan modullar boʻyicha xalqaro standartlarga javob beradigan oʻquv materiallari yaratish va ulardan foydalanib taʻlim berish..
Biz yurtimiz va jahondagi Konstitutsiyaviy huquq bilan bogʻliq jarayonlar va fuqarolik jamiyatini toʻliq oʻrganish, bu borada xalqaro tajriba bilan tanishish va sohadaga oid turli meʻyoriy hujjatlarni tadqiq etish va ishlab chiqishni maqsad qilganmiz. Аyni paytda bu yoʻnalishda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari, Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, Markaziy saylov komissiyasi, Аdliya vazirligi, huquqni muhofaza qilish idoralari, nodavlat notijorat tashkilotlar va respublika oliy taʻlim muassasalari bilan hamkorlik qilib qelmoqdamiz.
– Konstitutsiyaviy huquq sohasida rivojlangan davlatlar tajribasini oʻrganish;
– talabalarda oʻtiladigan fanlar toʻgʻrisida qiyosiy, tahliliy va mantiqiy fikrlash koʻnikmalarini rivojlantirish;
– talabalarda xalqaro xususiy huquq normalarini amalda qoʻllash koʻnikmalarini shakllantirish;
– yoshlarga mustaqil taʻlim olish va berish, nazariya va amaliyot uygʻunligini taʻminlash uchun imkon yaratish;
– “Xalqaro xususiy huquq sohasida dunyoning yetuk olimlari faoliyat yuritadigan va xalqaro darajadagi yetuk soha vakillarini yetishtirib chiqaradigan dunyoning eng nufuzli maktablari bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyish.
Kafedra tomonidan jami 11 ta fan oʻtiladi. Shundan 8 tasi bakalavr, 3 ta magistr fanlari hisoblanadi.
Bakalavriatda 8 ta fan:
– Konstitutsiyaviy huquq / Constitutional law
– Parlament huquqi / Parliamentary Law
– Qiyosiy konstitutsiyaviy huquq / Comparative Constitutional Law
–    Konstitutsiyaviy odil sudlov / Constitutional justice
–    Mahalliy hokimiyat huquqi / Local Government Law
–  Saylov huquqi / Election Law
–  Oʻzini oʻzi boshqarish huquqi / Self-government Law
–  NNT huquqi / NGO law
Magistraturada 3 ta fan:
Konstitutsiyaviy huquqning ilmiy-amaliy muammolari / Constitutional Law in Practice
–  Konstitutsiyaviy nazorat va konstitutsiyaviy odil sudlov Constitutional Control and Justice
–  Ommaviy axborot vositalir huquqi / Mass Media Law modullaridan maʻruza, seminar mashgʻulotlari olib borilmoqda.
Kafedra tomonidan 2020 yilda 37 ta OАK roʻyxatidagi ilmiy jurnallarda maqolalar, jumladan, xalqaro jurnallarda 10 ta, 20 ta ta xalqaro anjumanlar, 9 ta SCOPUS bazasiga kiritilgan ilmiy jurnallarda maqolalar, 3 darslik, 5 ta monografiya chop etilgan.
– 3 ta xalqaro;
Kafedra xalqaro hamkorlik doirasida Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Nigher Education, Academic Ranking of World Universities kabi nufuzli agentliklar reytingida birinchi 1 000 oʻrinni egallagan xorijiy OTMlar bilan hamkorlikda turli tadbirlarni amalga oshirmoqda. Jumladan, Buyuk Britaniyaning Lester universiteti professori Pablo Kortes, Garvard universiteti tadqiqotchisi, professor Ignasio Xernandes “Konstitutsiyaviy huquq” kafedrasida masofaviy shaklda dars mashgʻulotlarini olib bormoqda. Shuningdek kafedra hamkorlik doirasida Nagoya universiteti bilan hamkorlikda turli tadbirlarni oʻtkazib kelmoqda. Osaka universiteti professori yordamchisi, PhD F.Umirov talabalar uchun “Konstitutsiyaviy odil sudlov” fanidan dars mashgʻulotlarini 2021 yildan olib bormoqda.
Kafedrada professor-oʻqituvchilar va mustaqil tadqiqotchilar tomonidan 12.00.02 – “Konstitutsiyaviy huquq. Ma‘muriy huquq. Moliya va bojxona huquqi” ixtisosligi boʻyicha ilmiy tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
Kafedra oʻquv, ilmiy hamda qonunchilikni takomillashtirish sohasida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Senati, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, Oʻzbekiston Respublikasi Аdliya vazirligi, Davlat boshqaruvi akademiyasi bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻygan. Konstitutsiyaviy huquq kafedrasi oʻqituvchilari Oʻzbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi “Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi toʻgʻrisida”gi qonuni va Saylov kodeklarini ishlab chiqishda faol ishtirok etishdi.
Shuningdek kafedra mamlakatimiz OTMlari orasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuratura Аkademiyasi, Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bojxona qoʻmitasining Bojxona instituti, Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Аkademiyasi, Toshkent shahridagi Xalqaro Vestminster universiteti mutaxassislik kafedralari bilan hamkorlik aloqalarini yoʻlgan qoʻygan.
Bugungi kunda kafedraning asosiy shtatdagi professor-oʻqituvchilarning 6 nafari ilmiy darajaga ega (2 nafar fan doktori, 5 nafar fan nomzodi), 6 nafari esa ilmiy darajasiz. Kafedrada Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Boshqarma boshligʻi Аlisher Mahmudov, Oliy Majlis huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti boʻlim boshligʻi Xayrullo Roʻzmetov, Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi kotibiyot mudiri Аbdumannob Raximov oʻrindoshlik asosida faoliyat yuritib kelmoqda.
Kafedrada “Public law club” va “Yosh tadqiqotchi” nomli ilmiy toʻgaraklar, Konstitutsiyaviy huquq fani boʻyicha professor, yu.f.d. Rahim Xakimov va professor Eshmuhammad Qodirov ilmiy maktablari tashkil etilgan, uning tarkibiga jami 300 nafardan ortiq iqtidorli talabalar biriktirilgan boʻlib, ular tomonidan konstitutsiyaviy huquq va davlat boshqaruvining dolzarb muammolariga bagʻishlangan tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
Bugungi kunda kafedrada 3 nafar professor va 3 nafar dotsent, 2 katta oʻqituvchi, 6 nafar oʻqituvchi faoliyat yuritmoqda. Bundan tashqari ichki va tashqi oʻrindoshlik asosida malakali professor-oʻqituvchilar va amaliyotchilar dars mashgʻulotlariga jalb etilgan.
Shuningdek, 6 nafar mustaqil-zlanuvchi va 3 nafar doktorant oʻquv-uslubiy jarayonda ishtirok etmoqda.

Кафедра теории государства и права Кафедра Трудового права Кафедра общеобразовательных дисциплин и культуры Кафедра Международного права и прав человека Кафедра международного частного права Кафедра уголовного права, криминологии и противодействия коррупции Кафедра уголовно-процессуального права Кафедра гражданского процессуального и экономического процессуального права Кафедра узбекского языка и литературы Кафедра криминалистики и судебной экспертизы Кафедра суда, правоохранительных органов и адвокатуры Кафедра экологического права Кафедра права интеллектуальной собственности Кафедра физического воспитания и спорта Кафедра гражданского права Кафедра иностранных языков Кафедра бизнес-права Кафедра административного и финансового права
Кафедра конституционного права
Наш девиз: благосостояние народа является основным законом (Salus Popula Suprema Lex) Цицерон.
Стать одной из самых престижных школ мира в области конституционного права, в которой работают ведущие ученые и обучаются представители сферы международного уровня. Кроме того, наша деятельность направлена на создание и использование учебных материалов по конституционному праву и смежным модулям, соответствующих международным стандартам.
Мы стремимся всесторонне изучить процессы, связанные с конституционным правом в нашей стране, мире и гражданском обществе, ознакомиться с международным опытом в этой области, а также исследовать и разрабатывать различные нормативные документы, связанные с этой сферой. В настоящее время мы сотрудничаем в этом направлении с палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Конституционным судом, Центральной избирательной комиссией, Министерством юстиции, правоохранительными органами, некоммерческими организациями и высшими учебными заведениями Республики.
Наша кафедра поддерживает исследовательскую работу, проводимую в университете, и выполняет ряд задач. Мы:
– изучаем опыт развитых стран в области конституционного права;
– развиваем у студентов навыки сравнительного, аналитического и логического мышления по пройденным предметам;
– формируем у студентов навыки применения норм международного частного права на практике;
– предоставляем молодым людям возможность получать независимое образование, гармонию теории и практики;
– налаживаем сотрудничество с самыми престижными школами мира в области международного частного права.
Page break
Кафедра проводит обучение в общей сложности  по 11 предметам. 8 из них –  на уровне  бакалавриата и 3 – на уровне магистратуры.
8 предметов на уровне бакалавриата:
– Конституционное право/ Constitutional law
– Парламент / Parliamentary Law
– Сравнительное Конституционное право/ Comparative Constitutional Law
– Конституционное правосудие / Constitutional justice
– Органы местой власти / Local Government Law
Выборочные предметы:
–  Избирательное право / Election Law
–  Право органов самоуправления / Self-government Law
–  Право негосударственных некоммерческих организаций / NGO law
3 предмета на уровне магистратуры:
Научные и практические проблемы конституционного права / Constitutional Law in Practice
Конституционный контроль и конституционное правосудие / Constitutional Control and Justice
– Право СМИ представляет собой лекцию от модулей юридических средств массовой информации / Mass Media Law
В 2020 году кафедра опубликовала статьи в 37 научных журналах, в том числе 10 – в международных журналах, провела 20 международных конференций, 9 из них попали в базу научных журналов SCOPUS, издала 3 учебника, 5 монографий.
Также проведены 3 международных и 5 республиканских научных коференций и круглых столов.
В рамках международного сотрудничества кафедра проводит различные мероприятия в сотрудничестве с зарубежными университетами, которые заняли первое место в рейтинге престижных агентств, таких как World University Rankings, Times Nidheg Education, Academic Ranking of World Universities. В частности, профессор Лестерского университета Пабло Кортес и научный сотрудник Гарвардского университета Игнасио Эрнандес ведут дистанционные занятия на кафедре конституционного права.
Кафедра также проводит различные мероприятия в рамках сотрудничества с Университетом Нагои. Ассистент профессора Университета Осаки, доктор философии, PhD. Ф.Умиров ведет занятия для студентов по предмету «Конституционное правосудие» с 2021 года.
Кафедра  установила сотрудничество с Законодательной палатой и Сенатом Олий Мажлиса, Кабинетом Министров, Конституционным судом, Центральной избирательной комиссией, Генеральной прокуратурой, Министерством юстиции в области образования, науки и совершенствования законодательства. Преподаватели кафедры приняли участие в разработке в разработке новой редакции «О Конституционном суде Республике Узбекистан» и Избирательного кодекса.
Кроме того, установлено сотрудничество со специалистами специализированных кафедр Университета мировой экономики и дипломатии, Академии Генеральной прокуратуры, Таможенного института Государственного таможенного комитета, Академии Министерства внутренних дел, Международного Вестминстерского университета в Ташкенте.
Сегодня 6 преподавателей основного штата имеют научные степени (2 доктора наук, 5 кандидатов наук), 6  – не имеют научных степеней. На кафедре по совместительству ведут деятельность начальник управления Генеральной прокуратуры Алишер Махмудов, заведующий отделом Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе Хайрулло Рахметов, Генеральный секретарь Конституционного суда Абдуманноб Рахимов.
На кафедре созданы научные кружки «Public law club» и «Молодой исследователь», научные школы профессора, доктора юридических наук Рахима Хакимова и профессора Эшмухаммада Кодирова. К деятельности кружков и научных школ привлечены более 300 талантливых студентов. Участники ведут исследовательскую работу по актуальным темам конституционного права и государственного управления.
Наши преподаватели постоянно работают над собой, обмениваются опытом и знаниями с зарубежными коллегами.
Сегодня здесь работают 3 профессора и 3 доцента, 2 старших преподавателя, 6 преподавателей. Кроме того, к занятиям привлекаются квалифицированные профессора, преподаватели и практики.