Konstitutsiyaviy huquq sohasida dunyoning yetuk olimlari faoliyat yuritadigan va xalqaro darajadagi soha vakillarini yetishtirib chiqaradigan dunyoning eng nufuzli maktablaridan biriga aylanish, Konstitutsiyaviy huquq va unga aloqador boʻlgan modullar boʻyicha xalqaro standartlarga javob beradigan oʻquv materiallari yaratish va ulardan foydalanib ta’lim berish..
Biz yurtimiz va jahondagi Konstitutsiyaviy huquq bilan bogʻliq jarayonlar va fuqarolik jamiyatini toʻliq oʻrganish, bu borada xalqaro tajriba bilan tanishish va sohadaga oid turli me’yoriy hujjatlarni tadqiq etish va ishlab chiqishni maqsad qilganmiz. Аyni paytda bu yoʻnalishda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari, Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, Markaziy saylov komissiyasi, Аdliya vazirligi, huquqni muhofaza qilish idoralari, nodavlat notijorat tashkilotlar va respublika oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik qilib kelmoqdamiz.
- O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va qonunchiligidagi o‘zgarishlarni tahlil qilish;
- O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligini takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish;
- Ilmiy konferensiyalar, ilmiy munozara (croudsourcing)lar va davra suhbatlarini o‘tkazish;
- O‘zbekiston va xorijiy mamlakatlarning konstitutsiyalarini tahlil qilish;
- Darsliklar, o‘quv qo‘llanmalar va ilmiy maqolalar tayyorlash;
- Talabalar uchun davlat hokimiyati organlari binolariga tashriflar tashkil etish;
- Xorijiy universitetlar va tadqiqot markazlari bilan o‘zaro aloqalar;
- Konstitutsiyaviy huquq bo'yicha xalqaro loyihalarda ishtirok etish.
Kafedra tomonidan jami 13 ta fan oʻtiladi. Shundan 9 tasi bakalavr, 4 ta magistr fanlari hisoblanadi.
Bakalavriatda 9 ta fan:
– Konstitutsiyaviy huquq
– Parlament huquqi
– Qiyosiy konstitutsiyaviy huquq
– Konstitutsiyaviy odil sudlov
–  Mahalliy hokimiyat huquqi
–  Saylov huquqi
–  Oʻzini oʻzi boshqarish huquqi
–  NNT huquqi /NGO law
– Qonun ijodkorligi jarayoni
Konstitutsiyaviy nazorat va konstitutsiyaviy odil sudlov
–  Konstitutsiyaviy huquqning ilmiy-amaliy muammolari
– Ommaviy axborot vositalir huquqi  –  NNT huquqi / NGO law modullaridan maʻruza, seminar mashgʻulotlari olib borilmoqda.
Kafedra tomonidan 2025-yilda 58ta OАK roʻyxatidagi ilmiy jurnallarda maqolalar, jumladan, xalqaro jurnallarda 15 ta, 24ta ta xalqaro anjumanlar, 8 ta SCOPUS bazasiga kiritilgan ilmiy jurnallarda maqolalar, 3 darslik, 28 ta o‘quv qo‘llanma,5 ta monografiya chop etilgan.
Shuningdek:
3 ta xalqaro;
Kafedra xalqaro hamkorlik doirasida Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Nigher Education, Academic Ranking of World Universities kabi nufuzli agentliklar reytingida birinchi 1 000 oʻrinni egallagan xorijiy OTMlar bilan hamkorlikda turli tadbirlarni amalga oshirmoqda. Shuningdek kafedra hamkorlik doirasida Nagoya universiteti bilan hamkorlikda turli tadbirlarni oʻtkazib kelmoqda. Osaka universiteti professori yordamchisi, PhD F.Umirov talabalar uchun “Konstitutsiyaviy odil sudlov” fanidan dars mashgʻulotlarini 2021 yildan olib bormoqda. Yangi ma’lumotlarni qo’yish mumkin. Joan Blum, Kris Thornhill va boshqalarni yozish mumkin.
Kafedrada professor-oʻqituvchilar va mustaqil tadqiqotchilar tomonidan 12.00.02 – “Konstitutsiyaviy huquq. Ma’muriy huquq. Moliya va bojxona huquqi” ixtisosligi boʻyicha ilmiy tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
Kafedra oʻquv, ilmiy hamda qonunchilikni takomillashtirish sohasida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Senati, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, Oʻzbekiston Respublikasi Аdliya vazirligi, Davlat boshqaruvi akademiyasi bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻygan. Konstitutsiyaviy huquq kafedrasi professor-oʻqituvchilari Oʻzbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Konstitutsiyasi, Oʻzbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi “Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi toʻgʻrisida”gi qonuni va Saylov kodekslarini ishlab chiqishda faol ishtirok etishdi.
Shuningdek kafedra mamlakatimiz OTMlari orasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Oʻzbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish Аkademiyasi, Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizlik universiteti, Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Аkademiyasi, Toshkent shahridagi Xalqaro Vestminster universiteti mutaxassislik kafedralari bilan hamkorlik aloqalarini yoʻlgan qoʻygan.
Bugungi kunda kafedra shtatida 5 nafari professor (5 nafar fan doktori) 2 professor vazifasini bajaruvchi (2 nafar fan doktori), 1 nafar dotsent (fan nomzodi), 5 nafar dotsent v.b.(5 nafar y.f.f.d (PhD)), 3 nafar katta-o‘qituvchi (1 nafar fan doktori, 1 nafar PhD), 9 nafar o‘qituvchi. Kafedrada Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Boshqarma boshligʻi Аlisher Mahmudov, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining spiker o‘rinbosari Raxim Xakimov, Oʻzbekiston Respublikasi Ombudsman o‘rinbosari Bekzod Narimanov,  IIV Yuridik Tashkiliy departamenti yuridik ta’minlash boshkarmasi shartnomaviy-huquqiy bo‘limi boshlig‘i Saxipjamal Djoldasova oʻrindoshlik asosida faoliyat yuritib kelmoqda.
Bugungi kunda kafedrada 7 nafar fan doktori va 2  nafar fan nomzodi, 4 nafar yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori, 9 nafar ilmiy darajasiz oʻqituvchi faoliyat yuritmoqda. Bundan tashqari ichki va tashqi oʻrindoshlik asosida malakali professor-oʻqituvchilar va amaliyotchilar dars mashgʻulotlariga jalb etilgan.
Shuningdek, 62 nafar mustaqil-izlanuvchi va 1 nafar doktorant oʻquv-uslubiy jarayonda ishtirok etmoqda.

Кафедра теории государства и права Кафедра Трудового права Кафедра общеобразовательных дисциплин и культуры Кафедра Международного права и прав человека Кафедра международного частного права Кафедра уголовного права, криминологии и противодействия коррупции Кафедра уголовно-процессуального права Кафедра гражданского процессуального и экономического процессуального права Кафедра узбекского языка и литературы Кафедра криминалистики и судебной экспертизы Кафедра суда, правоохранительных органов и адвокатуры Кафедра экологического права Кафедра права интеллектуальной собственности Кафедра физического воспитания и спорта Кафедра гражданского права Кафедра иностранных языков Кафедра бизнес-права Кафедра административного и финансового права
Кафедра конституционного права
Наш девиз: благосостояние народа является основным законом (Salus Popula Suprema Lex) Цицерон.
Стать одной из самых престижных школ мира в области конституционного права, в которой работают ведущие ученые и обучаются представители сферы международного уровня. Кроме того, наша деятельность направлена на создание и использование учебных материалов по конституционному праву и смежным модулям, соответствующих международным стандартам.
Мы стремимся всесторонне изучить процессы, связанные с конституционным правом в нашей стране, мире и гражданском обществе, ознакомиться с международным опытом в этой области, а также исследовать и разрабатывать различные нормативные документы, связанные с этой сферой. В настоящее время мы сотрудничаем в этом направлении с палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Конституционным судом, Центральной избирательной комиссией, Министерством юстиции, правоохранительными органами, некоммерческими организациями и высшими учебными заведениями Республики.
- Анализ изменений в Конституции и законодательстве Узбекистана;
-Разработка предложений по совершенствованию законодательства Республики Узбекистан;
- Проведение научных конференций, краудсорсингов и круглых столов;
- Анализ конституций Узбекистана и зарубежных стран;
- Подготовка учебников, учебных пособий и научных статей;
- Организация посещений студентами зданий органов государственной власти;
- Взаимодействие с зарубежными университетами и исследовательскими центрами;
- Участие в международных проектах по конституционному праву.
Кафедра проводит обучение в общей сложности  по 13 предметам,9 из них –  на уровне  бакалавриата и 4 – на уровне магистратуры.
9 предметов на уровне бакалавриата:
– Конституционное право
– Парламентское право
– Сравнительное Конституционное право
– Конституционное правосудие
– Органы местной власти
Выборочные предметы:
–  Избирательное право
–  Право органов самоуправления
–  Право негосударственных некоммерческих организаций
- Процесс законотворчества
4 предмета на уровне магистратуры:
-Научные и практические проблемы конституционного права
-Конституционный контроль и конституционное правосудие
-Проводятся лекции, семинары по модулям права НПО / права НГО.
– Право СМИ представляет собой лекцию от модулей юридических средств массовой информации
В 2025 году кафедрой опубликовано 58 статей в научных журналах, включенных в список ОАК, в том числе 15 в международных журналах, 24 на международных конференциях, 8 статей в научных журналах, включенных в базу данных SCOPUS, 3 учебника,28учебных пособий, 5 монографий.
В рамках международного сотрудничества кафедра осуществляет различные мероприятия в сотрудничестве с зарубежными вузами, занимающими первые 1000 мест в рейтингах авторитетных агентств, таких как Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times nigher Education, Academic Ranking of World Universities. Кафедра также проводит различные мероприятия в рамках сотрудничества с университетом Нагоя.
Кафедра наладила сотрудничество с законодательной палатой и Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Кабинетом Министров Республики Узбекистан, Конституционным Судом Республики Узбекистан, Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан, Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан, Министерством юстиции Республики Узбекистан, Академией государственного управления в области образования, науки и совершенствования законодательства. Профессоры кафедры конституционного права принимали активное участие в разработке Закона Республики Узбекистан "О Конституционном Суде Республики Узбекистан" в новой редакции и Избирательного кодекса.
Кафедра также наладила сотрудничество с вузами страны, такими как Университет мировой экономики и дипломатии, Академия правоохранительных органов Республики Узбекистан, Университет Общественной Безопасности Республики Узбекистан, Академия Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, Международный Вестминстерский университет в Ташкенте.
На сегодняшний день в основном штате кафедры 5 профессоров имеют ученую степень (5 докторов наук),  2 и.о. профессор( 2 доктор наук),1 доцент(доктор философских наук), 3старших преподавателя(1 кандидат наук,1 доктор философских наук), 5 доцентов и.о.(5 кандидата наук),9 преподавателей. На кафедре работают начальник Управления Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан Алишер Махмудов, заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Рахим Хакимов, заместитель омбудсмена Республики Узбекистан Бекзод Нариманов, начальник договорно-правового отдела управления юридического обеспечения юридического организационного департамента МВД Сахипжамал Джолдасова.
Наши педагоги постоянно работают над собой, повышают свою квалификацию и знания с зарубежными коллегами, обмениваются опытом.
На сегодняшний день на кафедре работают 7 профессоров и 5 доцентов, 4 старших преподавателя, 9 преподавателей. Кроме того, к занятиям в классе привлекаются квалифицированные преподаватели и практики, основанные на внутреннем и внешнем расположении.