Xalqaro konferensiyalar, seminarlar va davra suhbatlari
Xorijiy OTMlar, xalqaro tashkilotlar va jamg‘armalar bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvlar, hamkorlikda o‘tkazilgan ilmiy konferensiya, simpozium, seminar-treninglar, ularni o‘tkazishdan maqsad hamda erishilgan natijalar:
2020-yilning yanvar-dekabr oylari mobaynida jami 23 ta delegatsiya rasmiy tashrifi davomida o‘zaro hamkorlik masalalari muhokama etildi.
Shu bilan bir qatorda, 4-6-fevral kunlari Qozog‘iston, Afg‘oniston, RFdan tashrif buyurgan 10 dan ortiq xalqaro sudyalar ishtirokida F.Djessap nomidagi xalqaro tanlovning milliy raundi o‘tkazildi.
Shuningdek, 2020-yil davomida xorijiy hamkorlar ishtirokida jami 14 ta xalqaro qo‘shma tadbirlari o‘tkazildi.
7-fevral — AQSh elchixonasi ko‘ngillisi Shennon Roax ishtirokida “Ingliz tilida hikoya yozish ko‘nikmalarini shakllantirish” mavzusidagi mahorat darsi o‘tkazildi.
27-fevral — BMT vakillari ishtirokida “Inson huquqlari sohasidagi ta'lim va inson huquqlarini o‘qitishning mintaqaviy markazini tashkil etish” mavzusida yig‘ilish o‘tkazildi.
28-fevral — Jahon odil sudlovi va M.Auezov nomidagi Janubiy Kozog‘iston davlat universiteti vakillari ishtirokida “Huquq ustuvorligi: O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar davrida zamonaviy yondashuv” mavzusidagi xalqaro konferensiya o‘tkazildi.
29-fevral — BMT vakillari bilan O‘zbekiston Respublikasining BMTga a’zo bo‘lganining 28 yilligi munosabati bilan “O‘zbekiston Respublikasining BMTga a’zoligining 28 yilligi va hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
4-mart — YNODK vakili Kun Markvering ishtirokida “Jinoyat protsessida advokat: yangi yondashuvlar” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
11-mart — Qozog‘iston KIMeP universiteti vakili ishtirokida “O‘zbekiston Respublikasi jinoyat qonunchiligini rivojlantirish istiqbollari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
11-noyabr — Polotsk davlat universiteti (Belarus) va Pskov davlat universiteti (RF) bilan birgalikda TDYU Davlat boshqaruv nazariyasi kafedrasi “Mahalliy davlat va o‘zini o‘zi boshqarish organlarining zamonaviy rivojlanish tendensiyalari va istiqbolli yo‘nalishlari” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
16-noyabr — Qirg‘iziston yuridik klinika assotsiatsiyasi, PROON va Ombudsmen KR bilan birgalikda TDYU “Xalqaro xususiy huquq” kafedrasi tomonidan “Oliy yuridik ta’limni rivojlantirish va inson huquqlarini himoya qilishda yuridik klinikalarning xalqaro hamkorligining o‘rni” mavzusida konferensiya o‘tkazildi.
5-dekabr — Nagoya universiteti (Yaponiya) va TDYU “Konstitutsiyaviy huquq” kafedrasi ishtirokida “Yangi O‘zbekistonda Konstitutsionalizmni mustahkamlash masalalari: milliy va xorijiy tajriba” mavzusida konferensiya o‘tkazildi.
15-dekabr — Ural davlat yuridik universiteti (RF), Kaspiy universiteti (Qozog‘iston) va TDYUning “Fuqarolik huquqi” kafedrasi tomonidan “COVID-19 holatida biznes huquqi” mavzusida konferensiya o‘tkazildi.
17-dekabr — Gdansk universiteti (Polsha) va Suleyman Demirel universiteti (Turkiya) bilan birgalikda TDYU “Biznes huquqi” kafedrasi tomonidan “Polsha va O‘zbekistonda huquqning rivojlanishi yangi tendensiyalari” mavzusida konferensiya o‘tkazildi.
22-dekabr — F.Skorna nomidagi Gomel davlat universiteti va Uzoq Sharq davlat universiteti bilan birgalikda TDYU “Intellektual mulk huquqi” kafedrasi tomonidan “Huquq tizimini rivojlantirish innovatsion paradigmasi” mavzusida konferensiya o‘tkazildi.
22-dekabr — Rossiya zamonaviy arbitraj instituti va TDYU mediatsiya markazi vakillari ishtirokida “Virtual arbitraj - xalqaro arbitrajda raqamlashtirishning amaliy masalalari” mavzusida konferensiyasi o‘tkazildi.
23-dekabr — Qirg‘iz-uzbek universiteti va TDYU “Sud, huquqni muhofaza qiluvchi organlar va advokatura” kafedrasi tomonidan “Sud tizimini isloh qilish: O‘zbekiston va Qirg‘izistonning xalqaro tajribasi” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.

International conferences and round tables
Meetings with foreign universities, international organizations and foundations, joint scientific conferences, symposia, training seminars, the purpose of which
During January-December 2020, a total of 23 delegations who arrived on an official visit discussed issues of mutual cooperation.
In addition, on February 4-6, the national round of the International Competition. F. Jessup, which was attended by more than 10 international judges from Kazakhstan, Afghanistan and Russia.
In addition, in 2020, 14 joint international events were held with the participation of foreign partners.
February 7 - Shannon Roach, US Embassy Volunteer, gives a master class on "Developing English Story Writing Skills."
February 27 - A meeting was held with the participation of UN representatives on the topic "Establishment of a regional center for education and training in the field of human rights."
February 28 - an international conference "The rule of law: a modern approach to ongoing reforms in Uzbekistan" was held with the participation of representatives of the World Court of Justice and South Kazakhstan State University named after M. Auezov.
February 29 - Round table with UN representatives on the topic "28th anniversary of Uzbekistan's membership in the UN and the main directions of cooperation" on the occasion of the 28th anniversary of Uzbekistan's membership in the UN.
March 4 - Round table on the topic "Lawyer in the criminal process: new approaches" with the participation of the representative of YNODK Kuhn Markwering.
March 11 - International scientific and practical conference "Prospects for the development of criminal law of the Republic of Uzbekistan" with the participation of a representative of the Kazakhstan University KIMeP.
November 11 - Polotsk State University (Belarus) and Pskov State University (Russia) of the Department of Theory of Public Administration of Tashkent State University held a round table on the topic "Current trends and prospects of local government and self-government."
November 16 - The Kyrgyz Association of Legal Clinics, UNDP and the Ombudsman in the Kyrgyz Republic held a conference "The role of international cooperation of legal clinics in the development of higher legal education and protection of human rights" by the Department of Private International Law of Tashkent State University.
December 5 - Nagoya University (Japan) and the Department of "Constitutional Law" of the Tashkent State University held a conference "Issues of strengthening constitutionalism in the new Uzbekistan: national and international experience."
December 15 - Ural State Law University (Russia), Caspian University (Kazakhstan) and the Department of Civil Law of Tashkent State University held a conference on "Business Law in the Case of COVID-19".
December 17 - The Department of Business Law of the Tashkent State University, together with the University of Gdansk (Poland) and the Suleiman Demirel University (Turkey), held a conference on the topic "New trends in the development of law in Poland and Uzbekistan."
December 22 - F. Skorna Gomel State University and Far Eastern State University, Department of Intellectual Property Law of Tashkent State University held a conference on "Innovative paradigm of legal system development".
December 23 - Kyrgyz-Uzbek University and Tashkent State University, the Department of the Judicial System, Law Enforcement and the Bar held a round table on the topic "Judicial reform: the international experience of Uzbekistan and Kyrgyzstan."