Xalqaro konferensiyalar, seminarlar va davra suhbatlari
Xorijiy OTMlar, xalqaro tashkilotlar va jamg‘armalar bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvlar, hamkorlikda o‘tkazilgan ilmiy konferensiya, simpozium, seminar-treninglar, ularni o‘tkazishdan maqsad hamda erishilgan natijalar:
2020-yilning yanvar-dekabr oylari mobaynida jami 23 ta delegatsiya rasmiy tashrifi davomida o‘zaro hamkorlik masalalari muhokama etildi.
Shu bilan bir qatorda, 4-6-fevral kunlari Qozog‘iston, Afg‘oniston, RFdan tashrif buyurgan 10 dan ortiq xalqaro sudyalar ishtirokida F.Djessap nomidagi xalqaro tanlovning milliy raundi o‘tkazildi.
Shuningdek, 2020-yil davomida xorijiy hamkorlar ishtirokida jami 14 ta xalqaro qo‘shma tadbirlari o‘tkazildi.
7-fevral — AQSh elchixonasi ko‘ngillisi Shennon Roax ishtirokida “Ingliz tilida hikoya yozish ko‘nikmalarini shakllantirish” mavzusidagi mahorat darsi o‘tkazildi.
27-fevral — BMT vakillari ishtirokida “Inson huquqlari sohasidagi ta'lim va inson huquqlarini o‘qitishning mintaqaviy markazini tashkil etish” mavzusida yig‘ilish o‘tkazildi.
28-fevral — Jahon odil sudlovi va M.Auezov nomidagi Janubiy Kozog‘iston davlat universiteti vakillari ishtirokida “Huquq ustuvorligi: O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar davrida zamonaviy yondashuv” mavzusidagi xalqaro konferensiya o‘tkazildi.
29-fevral — BMT vakillari bilan O‘zbekiston Respublikasining BMTga a’zo bo‘lganining 28 yilligi munosabati bilan “O‘zbekiston Respublikasining BMTga a’zoligining 28 yilligi va hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
4-mart — YNODK vakili Kun Markvering ishtirokida “Jinoyat protsessida advokat: yangi yondashuvlar” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
11-mart — Qozog‘iston KIMeP universiteti vakili ishtirokida “O‘zbekiston Respublikasi jinoyat qonunchiligini rivojlantirish istiqbollari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
11-noyabr — Polotsk davlat universiteti (Belarus) va Pskov davlat universiteti (RF) bilan birgalikda TDYU Davlat boshqaruv nazariyasi kafedrasi “Mahalliy davlat va o‘zini o‘zi boshqarish organlarining zamonaviy rivojlanish tendensiyalari va istiqbolli yo‘nalishlari” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
16-noyabr — Qirg‘iziston yuridik klinika assotsiatsiyasi, PROON va Ombudsmen KR bilan birgalikda TDYU “Xalqaro xususiy huquq” kafedrasi tomonidan “Oliy yuridik ta’limni rivojlantirish va inson huquqlarini himoya qilishda yuridik klinikalarning xalqaro hamkorligining o‘rni” mavzusida konferensiya o‘tkazildi.
5-dekabr — Nagoya universiteti (Yaponiya) va TDYU “Konstitutsiyaviy huquq” kafedrasi ishtirokida “Yangi O‘zbekistonda Konstitutsionalizmni mustahkamlash masalalari: milliy va xorijiy tajriba” mavzusida konferensiya o‘tkazildi.
15-dekabr — Ural davlat yuridik universiteti (RF), Kaspiy universiteti (Qozog‘iston) va TDYUning “Fuqarolik huquqi” kafedrasi tomonidan “COVID-19 holatida biznes huquqi” mavzusida konferensiya o‘tkazildi.
17-dekabr — Gdansk universiteti (Polsha) va Suleyman Demirel universiteti (Turkiya) bilan birgalikda TDYU “Biznes huquqi” kafedrasi tomonidan “Polsha va O‘zbekistonda huquqning rivojlanishi yangi tendensiyalari” mavzusida konferensiya o‘tkazildi.
22-dekabr — F.Skorna nomidagi Gomel davlat universiteti va Uzoq Sharq davlat universiteti bilan birgalikda TDYU “Intellektual mulk huquqi” kafedrasi tomonidan “Huquq tizimini rivojlantirish innovatsion paradigmasi” mavzusida konferensiya o‘tkazildi.
22-dekabr — Rossiya zamonaviy arbitraj instituti va TDYU mediatsiya markazi vakillari ishtirokida “Virtual arbitraj - xalqaro arbitrajda raqamlashtirishning amaliy masalalari” mavzusida konferensiyasi o‘tkazildi.
23-dekabr — Qirg‘iz-uzbek universiteti va TDYU “Sud, huquqni muhofaza qiluvchi organlar va advokatura” kafedrasi tomonidan “Sud tizimini isloh qilish: O‘zbekiston va Qirg‘izistonning xalqaro tajribasi” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.

Международные конференции и круглые столы
Результаты встреч с зарубежными университетами, международными организациями и фондами, совместных научных конференций, симпозиумов, обучающих семинаров:
В течение января-декабря 2020 года в общей сложности 23 делегации, прибывшие с официальным визитом, обсудили вопросы взаимного сотрудничества.
Кроме того, 4–6 февраля прошел национальный тур Международного конкурса им. Ф. Джессопа, в котором приняли участие более 10 международных судей из Казахстана, Афганистана и России.
В 2020 году было проведено 14 совместных международных мероприятий с участием зарубежных партнеров.
7 февраля – волонтер посольства США Шеннон Роуч провел мастер–класс на тему «Развитие навыков написания историй на английском языке».
27 февраля – состоялось совещание с участием представителей ООН на тему «Создание регионального центра образования и обучения в области прав человека».
28 февраля – прошла международная конференция «Верховенство закона: современный подход к проводимым реформам в Узбекистане» с участием представителей Мирового суда справедливости и Южно–Казахстанского государственного университета им. М. Ауэзова.
29 февраля – состоялся круглый стол с представителями ООН на тему «28–летие членства Республики Узбекистан в ООН и основные направления сотрудничества» по случаю 28–летия членства Узбекистана в ООН.
4 марта – состоялся круглый стол на тему «Адвокат в уголовном процессе: новые подходы» с участием представителя YNODK Куна Маркверинга.
11 марта – прошла международная научно–практическая конференция «Перспективы развития уголовного права Республики Узбекистан» с участием представителя Казахстанского университета КИМеП.
11 ноября – ТГЮУ совместно с Полоцким государственным университетом (Беларусь) и Псковским государственным университетом (Россия) провели круглый стол на тему «Современные тенденции и перспективы местного управления и самоуправления».
16 ноября – кафедра международного частного права Ташкентского государственного университета, Кыргызская ассоциация юридических клиник, ПРООН и Уполномоченный по правам человека в КР провели конференцию «Роль международного сотрудничества юридических клиник в развитии высшего юридического образования и защите прав человека»
5 декабря – Университет Нагоя (Япония) и кафедра конституционного права Ташкентского государственного юридического университета провели конференцию «Вопросы укрепления конституционализма в новом Узбекистане: национальный и международный опыт».
15 декабря – Уральский государственный юридический университет (Россия), Каспийский университет (Казахстан) и кафедра гражданского права Ташкентского государственного университета провели конференцию на тему «Деловое право в случае COVID–19».
17 декабря – кафедра бизнес-права ТГЮУ совместно с Гданьским университетом (Польша) и Университетом Сулеймана Демиреля (Турция) провела конференцию на тему «Новые тенденции в развитии права в Польше и Узбекистане».
22 декабря – кафедра права интеллектуальной собственности ТГЮУ, Гомельский государственный университет имени Ф. Скорны и Дальневосточный государственный университет провели конференцию на тему «Инновационная парадигма развития правовой системы».
22 декабря – состоялась конференция «Виртуальный арбитраж – практические вопросы оцифровки в международном арбитраже» с участием представителей Российского института современного арбитража и Центра медиации ТГЮУ.
23 декабря – ТГЮУ и Кыргызско–Узбекский университет провели круглый стол на тему «Судебная реформа: международный опыт Узбекистана и Кыргызстана».