Toshkent davlat yuridik universiteti (keyingi o‘rinlarda - TDYU) ning strategik rivojlanish dasturi doirasida yuridik ta’lim va huquq fanini yanada rivojlantirishning quyidagi 12 ta ustuvor yo’nalishibelgilab olingan:
zamonaviy talablar, ilg‘or xalqaro yuridik tajriba va mehnat bozori ehtiyojlari asosida yuqori malakali, ijodiy fikrlaydigan, halol kadrlar tayyorlashni ta’minlash;
o‘qitishning kredit-modul tizimini va talabalar bilimini baholash usullarini takomillashtirish, o‘quv jarayonida zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng qo‘llash hamda o‘quv bazasini modernizatsiyalash;
klinik yuridik ta’limni rivojlantirish yo‘li bilan o‘quv jarayoni va huquqni qo‘llash amaliyoti o‘rtasida uzviy aloqani ta’minlash;
rivojlangan xorijiy davlatlarning yetakchi ta’lim va ilmiy muassasalari bilan hamkorlikni, qo‘shma huquqiy tadqiqotlarni, professor-o‘qituvchilar va talabalar o‘zaro almashinuvini faollashtirish;
axborot huquqiy texnologiyalar va tizimlarni (Legal Tech) ishlab chiqqan holda davlat va huquq sohasida ilmiy va innovatsion tadqiqotlarni o‘tkazish;
xorijiy hamkorlar bilan birgalikda yuridik kadrlarni tayyorlash bo‘yicha qo‘shma ta’lim dasturlarini (double degree) amalga oshirish, o‘quv-ta’lim jarayoniga xorijiy olimlar va mutaxassislarni faol jalb qilish;
«Elektron universitet» (E-University) tizimini joriy etgan holda ochiq, shaffof, subyektivlik va suiiste’molchiliklardan xoli bo‘lgan ta’lim muhitini yaratish;
TDYUni xalqaro tan olingan ta’lim muassasalari reytingiga kiritish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish orqali milliy yuridik ta’lim raqobatbardoshligini oshirish.
huquqning turli sohalarida, shu jumladan, yuridik ta’limning yangi, kam o‘rganilgan, ammo amalda talab yuqori bo‘lgan sohalardagi jamiyatning o‘zgaruvchan ehtiyojlariga javob berishini ta’minlash;
yangi avlod darsliklari va o‘quv qo‘llanmalari turkumini amalga oshirilayotgan huquqiy islohotlarni inobatga olib, xorijiy olimlar va mutaxassislarni jalb etgan holda tayyorlash hamda xorijiy yuridik adabiyotlarni o‘zbek tiliga tarjima qilinishini ta’minlash;
yuridik ta’lim sohasiga «Elektron universitet» platformasini joriy qilish;
universitetning qamrovi va ko‘lamini kengaytirish orqali oliy yuridik ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytirish.
Bundan tashqari, TDYU O‘zbekiston Respublikasida ilm-fanni rivojlantirishning quyidagi ustuvor yo‘nalishlarini faol qo‘llab-quvvatlaydi va har tomonlama amalga oshirishga harakat qiladi:
birinchidan, ilm-fan sohasida boshqaruv tizimini takomillashtirish;
ikkinchidan, ilm-fan va ilmiy faoliyatni moliyalashtirish tizimini takomillashtirish hamda moliyalashtirish manbalarini diversifikatsiyalash;

Логика развития правовых процессов на современном этапе предполагает активизацию междисциплинарных исследований и использования научных результатов в образовательном процессе, поскольку главным продуктом современной экономики являются качественно новые знания и высокоинтеллектуальные инновации.
В рамках стратегической программы развития Ташкентского государственного юридического университета (далее – ТГЮУ) выделяются 12 приоритетных направленийдальнейшего развития юридического образования и правовой науки:
обеспечение подготовки высококвалифицированных, творчески мыслящих и честных кадров на основе современных требований, передового международного юридического опыта и потребностей рынка труда;
совершенствование кредитно-модульной системы обучения и способов оценки знаний студентов, широкое применение современных информационно-коммуникационных технологий в учебном процессе и модернизацию учебной базы;
обеспечение тесной связи учебного процесса и правоприменительной практики путем развития клинического юридического обучения;
активизацию сотрудничества, совместных правовых исследований, обмена профессорско-преподавательским составом и студентами с ведущими образовательными и научными учреждениями развитых зарубежных государств;
проведение научных и инновационных исследований в сфере государства и права с разработкой информационных правовых технологий и систем (Legal Tech);
реализацию с зарубежными партнерами совместных образовательных программ по подготовке юридических кадров (double degree), активное вовлечение в учебно-образовательный процесс зарубежных ученых и специалистов;
создание открытой, прозрачной, свободной от субъективизма и злоупотреблений образовательной среды с внедрением системы «Электронный университет» (E-University);
повышение конкурентоспособности отечественного юридического образования путем реализации мер по включению ТГЮУ в рейтинги международно-признанных образовательных учреждений;
обеспечение соответствия различных отраслей права, в том числе новых, малоизученных, однако востребованных на практике сфер юридического образования меняющимся потребностям общества;
подготовка серии учебников и учебных пособий нового поколения, принимая во внимание осуществляемые правовые реформы, с привлечением зарубежных ученых и специалистов, а также обеспечение перевода на узбекский язык зарубежной юридической литературы;
внедрение платформы «Электронный университет» в сферу юридического образования;
расширение возможностей получения высшего юридического образования путем расширения охвата и масштаба деятельности университета.
Кроме того, ТГЮУ активно поддерживает и всесторонне старается привести в исполнение Приоритетные направления развития науки в Республике Узбекистан, которыми являются:
первое, совершенствование системы управления научной сферы;
второе, совершенствование системы финансирования науки и научной деятельности, а также диверсификация источников финансирования;