Street Law” ‒ oliy va oʻrta maxsus yuridik ta’lim muassasalari talabalari hamda oʻquvchilari tomonidan maktab o‘quvchilariga volontyorlik asosida kundalik hayotda eng zarur bo‘lgan huquqiy bilimlarni interaktiv usullar orqali o‘qitishga qaratilgan loyiha.
Loyiha dunyo miqyosida!
1972-yilda AQShning Jorjtaun universiteti professorlari aholining huquqiy ongini yuksaltirishga qaratilgan gʻoyani ilgari surdilar. Ularning fikricha, universitet talabalari oʻzlarining professor-oʻqituvchilaridan oʻrgangan huquqiy bilimlarini maktab oʻquvchilariga oʻqitishlari mumkin edi.
Ushbu tashabbus asosida yuridik universitetning talabalari maktab o‘quvchilariga huquq darslarini oʻtishni boshlaganlar. Bu nafaqat oʻquvchilar, balki talabalar uchun ham foydali boʻlgani uchun loyiha tezda Amerikaning turli shtatlariga tarqala boshlagan.
1996-yilda Street Law Inc. xalqaro nodavlat notijorat tashkilotiga asos solindi. Tashkilotning faoliyati loyihani rivojlantirish va targʻib qilishga qaratilgan. Bu orqali “Street Law” loyihasi dunyoning 45 davlatlarida, shu jumladan, Oʻzbekistonda ham joriy etilgan.
“Street Law” Oʻzbekistonda!
“Street Law” loyihasi rasman 2019-yil 9-yanvardagi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Jamiyatda huquqiy ong va huquqiy madaniyatni yuksaltirish tizimini tubdan takomillashtirish to‘g‘risida”gi Farmoni asosida joriy etilgan. Dastlabki yilda loyiha Toshkent davlat yuridik universiteti tomonidan Toshkent shahri miqyosida yoʻlga qoʻyildi. Loyihani joriy etishning dastlabki yilida 15 nafar volontyоr 5 ta maktabda loyiha darslarini olib borganlar.
2020-yildan boshlab Toshkent davlat yuridik unversiteti Street Law Inc. (AQSH) tashkiloti bilan hamkorlikda loyihani respublika miqyosida joriy etishga kirishdi va bunga muvaffaq boʻlindi. Bugunga kelib loyiha Toshkent shahrida Toshkent davlat yuridik universiteti va Toshkent shahar yuridik texnikumi tomonidan, Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda ushbu maʻmuriy-hududiy birliklarda joylashgan 13 ta yuridik texnikumlar tomonidan olib borilmoqda.
Toshkent davlat yuridik universiteti respublika miqyosida loyiha boʻyicha amalga oshirilgan ishlarni muvofiqlashtirib kelmoqda. Yuridik texnikumlarga loyihani yuritishda uslubiy koʻmak bermoqda.
2021-yil iyun holatiga ko'ra, 2020-2021-oʻquv yilida loyihada respublika miqyosida 610 nafar volontyor talabalar (oʻquvchilar), 97 nafar professor-oʻqituvchilar ishtirok etdi. Xususan, loyihada Toshkent davlat yuridik universitetining 20 nafar professor-o‘qituvchilari va 96 nafar talabalari faol ishtirok etdilar.
Loyiha darslari respublikaning turli hududlarida joylashgan jami 121 ta maktabda olib borildi. Ularning 102 tasi Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda joylashgan maktablardir. Loyiha darslarida jami 7250 maktab oʻquvchilari qamrab olindi.
“Street Law” darslari qanday mavzular bagʻishlangan?
Bugungi kunda maktablarda loyiha darslari quyidagi mavzularda oʻtkazilmoqda:
1. Huquqlaringiz uchun kurashmoqchimisiz? Avval ularni biling! (Inson huquqlari);
2. Janob ish beruvchi, voyaga yetmagan shaxsni ishga olasizmi? (Mehnat munosabatlarida voyaga yetmagan shaxslarning ishtiroki);
3. Siz xarid qilgan mahsulot yaroqsiz chiqsa nima qilgan bo‘lar edingiz? (Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish);
4. Men ham oilamning to‘laqonli a’zosi (Oilaviy munosabatlarda voyaga yetmagan shaxslar);
5. O‘smirning xavfli qilmishi uchun javobgarlik mavjudmi? (Voyaga yetmagan shaxslar tomonidan sodir etiladigan jinoyatlar va ular uchun javobgarlik)
6. Biz korrupsiyasiz hayot tarafdorimiz (Korrupsiyaga qarshi kurashish);
7. Nothing is forever! – hech narsa abadiy emas! (Atrof muhitni muhofaza qilish);
8. Kichik doʻstlarimizga rahm-shafqat qiling! (Jonivorlarga nisbatan shafqatsizlikni oldini olish).
Loyihaning qanday foydali jihatlari bor?
“Street Law” loyihasi oʻsmir yoshdagi maktab oʻquvchilarining huquqiy bilimi va ongini yukslatirish orqali mamlakatimizda yuksak huquqiy madaniyatga ega boʻlgan shaxslarni shakllantirishga xizmat qiladi. Loyiha maktab o’quvchilariga kundalik hayotda tez-tez uchrab turadigan huquqiy vaziyatlarga yechim topishga yordam beradi.
Loyihada ishtirok etish orqali talabalar va oʻquvchilar tanqidiy va tahliliy fikrlash, jamoada ishlash, taym-menejment, stressga chidamlilik hamda samarali muloqot qilish kabi hayotiy koʻnikmalarni rivojlantiradilar. Bundan tashqari, volontyor talabalar qonunlarni oddiy, sodda va xalqchil tilda tushuntirib berish koʻnikmasiga ega boʻladilar.

Что такое «Street Law»?
Street Law ‒ это волонтерский проект, в котором студенты высших, а так же учащиеся средних специальных юридических образовательных учреждений с помощью интерактивных методов обучают школьников всем необходимым в повседневной жизни основам права.
Проект в мировом масштабе!
В 1972 году в США профессоры Джорджтаунского университета выдвинули идею о необходимости повышения уровня правовой грамотности населения. По их мнению, студенты университетов смогли бы передавать школьникам юридические знания, полученные от своих профессоров.
В рамках этой инициативы студенты юридических университетов начали преподавать право школьникам. Это было полезно как для самих студентов, так и для школьников, поэтому проект быстро распространился по всем штатам США.
В 1996 году Street Law Inc. преобразовался в международную некоммерческую организацию. Деятельность организации была направлена на развитие и продвижение проекта по всему миру. Благодаря этому, Street Law начал действовать более чем в 45 странах мира, включая Узбекистан.
«Street Law» в Узбекистане!
«Street Law» официально появился в Узбекистане на основании Указа Президента «О коренном совершенствовании системы повышения правосознания и правовой культуры в обществе» от 9 января 2019. В первый год проект был запущен Ташкентским государственным юридическим университетом в Ташкенте. Изначально было задействовано около 15 волонтеров, которые вели уроки в 5 школах.
С 2020 года Ташкентский государственный юридический университет в сотрудничестве с Street Law Inc. (США) запустил проект по всей республике и достиг успеха. На сегодняшний день проект реализуется в Ташкенте Ташкентским государственным юридическим университетом и Ташкентским городским юридическим техникумом, а в Республике Каракалпакстан и областях 13 юридическими техникумами, расположенными в этих административно-территориальных единицах.
Ташкентский государственный юридический университет координирует работу над проектом по всей республике. Оказывает методическую помощь юридическим техникумам в реализации проекта.
По состоянию на июнь 2021 года, в 2020-2021 учебном году в проекте приняли участие 610 студентов-волонтеров (учащихся) и 97 профессоров-преподавателей в рамках всей республики. В частности, в проекте приняли активное участие 20 преподавателей-профессоров и 96 студентов Ташкентского государственного юридического университета.
Занятия по проекту проводились в 121 школе, расположенных в разных регионах страны. 102 из них расположены в Республике Каракалпакстан и в областях. Всего в уроках проекта приняли участие 7250 школьников.
Каким темам посвящен «Street Law»?
В настоящее время в школах уроки проекта проводятся по следующим темам:
1. Хотите бороться за свои права? Для начала узнайте их! (Права человека).
2. Господин работодатель, согласны ли вы взять на работу несовершеннолетнего работника? (Участие несовершеннолетних в трудовых отношениях).
3. Как вы поступите, если купленный вами товар оказался бракованным? (Защита прав потребителей).
4. Я такой же полноправный член своей семьи (Права несовершеннолетних в семейных отношениях).
5. Есть ли ответственность за преступления среди несовершеннолетних? (Преступления несовершеннолетних и ответственность за них).
6. Мы за жизнь против коррупции (Борьба против коррупции).
7. Nothing is forever! – ничто не вечно! (Охрана окружающей среды).
8. Будьте милосердны к братьям нашим меньшим! (Профилактика жестокого обращения с животными).
В чем преимущества проекта?
Проект «Street law» служит формированию в нашей стране людей с высокой правовой культурой посредством повышения уровня правовый знаний и осведомленности школьников. Проект помогает школьникам находить решения часто случающихся обычных правовых ситуаций в повседневной жизни.
Благодаря участию в проекте ученики и студенты развивают такие жизненные навыки, как критическое и аналитическое мышление, работа в команде, стрессоустойчивость, тайм-менеджмент, коммуникация и сплоченность. Кроме того, студенты-волонтеры обретают навык разъяснения законов простым, понятным и для народа языком.