Toshkent davlat yuridik universitetida ochiq eshiklar kuni yoshlarning siyosiy-huquqiy savodxonligini oshirish, yoshlarga oid davlat siyosatining mazmun-mohiyatini yetkazish shuningdek, universitetning ilmiy, o‘quv va yoshlar bilan ishlash jarayonlari bilan yaqindan tanishtirish maqsadida o‘tkaziladi.
Ochiq eshiklar kuni  o‘tkazilish sanasi va joyi haqida ommaviy axborot vositalarida e’lon berilib, tashrif buyuruvchilar onlayn (“google forms”da) ro‘yxatdan o‘tkaziladi.
O‘zbek, rus, ingliz tilida muloqot olib boruvchi talaba-yoshlardan iborat volontyorlar guruhi ochiq eshiklar kuniga tashrif buyuruvchilarni ularga ma'qul bo‘lgan tilda sayoxat qiluvchi guruhlarga bo‘lib olinadi.
Oliy ta'lim muassasasi tomonidan ishlab chiqilgan dastur va xarita asosida ochiq eshiklar kuni o‘tkaziladi. Tashrif buyuruvchilarga quyidagilar: vaqt reglamenti, ma’ruza mavzusi, ma’ruzachi haqida ma'lumot va mashrut yo‘nalishlari aks ettirilgan dastur beriladi.
Ochiq eshiklar kunida oliy ta'lim muassasasida yoshlarning siyosiy-huquqiy savodhonligini oshirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, yoshlarga oid davlat siyosatinig ijrosini ta'minlash sohasida qilinayotgan ishlar, shuningdek OTM tarixi, ma'naviy-ma'rifiy tadbirlar, ilmiy, o‘quv jarayonlari haqida batafsil ma'lumotlar berib o‘tiladi. Bundan tashqari OTM binolari, axborot-resurs markazi, laboratoriyalar, sport zallari kabi talaba-yoshlarning ta'lim olishi, darsdan bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari uchun yaratilgan sharoitlar haqida ham ma'lumotlar berish orqali tur tashkil etiladi.

Increasing the political and legal literacy of youth at the Open Day at Tashkent State Law University to convey the essence of the state youth policy, as well as in order to familiarize with the work carried out in the direction of scientific, educational and work with the youth of the university.
The date and location of the Open Doors Day will be announced in the media and visitors will register online (in Google forms).
A group of young students, communicating in Uzbek, Russian and English, will be recruited by volunteers into groups that will allow visitors to the open day to communicate in a language that is acceptable to them.
The open day will be held on the basis of the program and map developed by the university. Visitors will be presented with a program that includes a schedule, topic of speech, information about the speaker and directions.
Within the framework of the Open Doors Day, reforms continue to improve the political and legal literacy of youth in the field of higher education, work is underway to ensure the implementation of state youth policy, as well as detailed information about the history of the university, spiritual and educational activities, scientific and educational processes.
In addition, the tour will be organized with the provision of information about the conditions created for students to study, meaningfully spend their free time, such as university buildings, information resource centers, laboratories, gyms.