Toshkent davlat yuridik universitetida ochiq eshiklar kuni yoshlarning siyosiy-huquqiy savodxonligini oshirish, yoshlarga oid davlat siyosatining mazmun-mohiyatini yetkazish shuningdek, universitetning ilmiy, o‘quv va yoshlar bilan ishlash jarayonlari bilan yaqindan tanishtirish maqsadida o‘tkaziladi.
Ochiq eshiklar kuni  o‘tkazilish sanasi va joyi haqida ommaviy axborot vositalarida e’lon berilib, tashrif buyuruvchilar onlayn (“google forms”da) ro‘yxatdan o‘tkaziladi.
O‘zbek, rus, ingliz tilida muloqot olib boruvchi talaba-yoshlardan iborat volontyorlar guruhi ochiq eshiklar kuniga tashrif buyuruvchilarni ularga ma'qul bo‘lgan tilda sayoxat qiluvchi guruhlarga bo‘lib olinadi.
Oliy ta'lim muassasasi tomonidan ishlab chiqilgan dastur va xarita asosida ochiq eshiklar kuni o‘tkaziladi. Tashrif buyuruvchilarga quyidagilar: vaqt reglamenti, ma’ruza mavzusi, ma’ruzachi haqida ma'lumot va mashrut yo‘nalishlari aks ettirilgan dastur beriladi.
Ochiq eshiklar kunida oliy ta'lim muassasasida yoshlarning siyosiy-huquqiy savodhonligini oshirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, yoshlarga oid davlat siyosatinig ijrosini ta'minlash sohasida qilinayotgan ishlar, shuningdek OTM tarixi, ma'naviy-ma'rifiy tadbirlar, ilmiy, o‘quv jarayonlari haqida batafsil ma'lumotlar berib o‘tiladi. Bundan tashqari OTM binolari, axborot-resurs markazi, laboratoriyalar, sport zallari kabi talaba-yoshlarning ta'lim olishi, darsdan bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari uchun yaratilgan sharoitlar haqida ham ma'lumotlar berish orqali tur tashkil etiladi.

День открытых дверей в Ташкентском государственном юридическом университете проводится в целях повышения политической и правовой грамотности молодежи, донесения до молодежи сути и содержания государственной молодежной политики, а также в целях ознакомления с научной, учебной работой и работой с молодежью.
Дата и место проведения Дня открытых дверей будут объявлены в СМИ, посетители будут проходить онлайн регистрацию (в “google forms”).
Группа студентов-волонтеров, ведущих общение на узбекском, русском и английском языках, в День открытых дверей разделят посетителей на группы.
День открытых дверей будет проводиться на основе программы и карты, разработанной вузом. Посетителям будет представлена ​​программа, которая включает информацию о регламенте, теме выступления, информацию о докладчике и направлениях маршрута.
В рамках Дня открытых дверей будет представлена информация о реформах по повышению политической и правовой грамотности молодежи в сфере высшего образования, работе по обеспечению реализации государственной молодежной политики, а также об истории вуза, духовно-просветительской деятельности, научном и образовательном процессах. Кроме того, тур будет организован с предоставлением информации о зданиях университета, информационно-ресурсном центре, лабораториях, спортзале, условиях, созданных для студентов для учебы и содержательного проведения свободного времени.