Markazning asosiy maqsadi: oliy maʼlumotga ega boʻlgan shaxslarni yuridik mutaxassislikka qayta tayyorlash kurslarini tashkil etish orqali yuridik taʼlim olishga keng imkoniyat yaratish hamda oʻrta maxsus, kasb-hunar va oliy taʼlim muassasalarida huquqiy fanlardan dars beruvchi pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish, xalqaro miqyosda Oʻzbekiston Respublikasi va mamlakat tashkilotlari manfaatlarini munosib ifoda eta oladigan yuridik kadrlarni xalqaro standartlar boʻyicha tayyorlash
Markazning asosiy vazifalari:
• tinglovchilarning investitsiya va tijorat faoliyatida xalqaro huquq asoslarini oʻzlashtirishini, xalqaro xususiy, tijorat huquqi, xalqaro arbitrajning moddiy va protsessual huquq normalarini amalda qoʻllash, ilgʻor advokatlik texnikasi, aktivlarni xalqaro qidirish va ularni qaytarish texnikasi, xalqaro tergov qilish va korrupsiyaga qarshi kurashish toʻgʻrisidagi qonun hujjatlariga rioya qilish sohasida oʻqitishni taʼminlashga qaratilgan yuridik kadrlarni xalqaro standartlar boʻyicha qisqa muddatli professional oʻqitish kurslarini tashkil etish;
• qayta tayyorlash jarayonida zamonaviy yondashuv va texnologiyalarni, xorijiy hamda milliy ilgʻor tajribani umumlashtirish va joriy qilish, tinglovchilarning tahliliy fikrlash qobiliyatini yuksaltirish, shuningdek normativ-huquqiy hujjatlar va boshqa hujjatlarni tahlil va talqin qilish, qoʻllash koʻnikmalarini shakllantirishga yoʻnaltirilgan innovatsion pedagogik texnologiyalarni qoʻllash, huquq sohasidagi fundamental bilim va koʻnikmalarini shakllantirishga qaratilgan intensiv oʻqitish dasturlarini amalga oshirish asosida oliy maʼlumotga ega boʻlgan shaxslarni yuridik mutaxassislikka qayta tayyorlash kurslarini tashkil etish;
• pedagog kadrlarning kasbiy bilimlari, koʻnikmalari va mahoratlarini uzluksiz yangilab borish mexanizmlarini joriy etish hamda zamonaviy talablarga muvofiq taʼlim sifatini taʼminlash uchun zarur darajadagi kasbiy tayyorgarlikni oʻstirishga qaratilgan oʻrta maxsus, kasb-hunar va oliy taʼlim muassasalarida huquqiy fanlardan dars beruvchi pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish kurslarini tashkil etish.

Основная цель Центра – организация профессионального обучения юридических кадров по международным стандартам, способных достойно представлять интересы Республики Узбекистан и организаций страны на международной арене, обеспечение широкого доступа к юридическому образованию лицам с высшим образованием, а также повышение квалификации педагогических кадров средних специальных, профессиональных и высших учебных заведений.
Основные задачи Центра:
• обеспечение освоения слушателями основ международного права в инвестиционной и коммерческой деятельности, обучение практике применения норм международного частного, коммерческого права, процессуального и материального права международного арбитража, передовой адвокатской технике, технике международного розыска активов и их возврата, международного расследования и соблюдению законодательства о противодействии коррупции;
• совершенствование системы обучения посредством обобщения и внедрения передового национального и зарубежного опыта, современных подходов и технологий в процесс переподготовки, совершенствование системы переподготовки кадров на основе реализации интенсивных программ обучения, формирующих у слушателей фундаментальные знания и навыки в правовой сфере, применение инновационных педагогических технологий, направленных на развитие аналитического мышления у слушателей, формирование у них навыков анализа, толкования и применения нормативно-правовых актов и правовых документов;
• внедрение механизмов обновления профессиональных знаний, навыков и опыта педагогических кадров, а также организация курсов переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров средних специальных, профессиональных и высших учебных заведений, направленных на обеспечение современных требований качества образования.