O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, Oliy sudi, Bosh prokuraturasi, Ichki ishlar vazirligi hamda Oliy va o‘rta maxsus talim vazirligining takliflariga ko‘ra, har yili may-avgust oyida Toshkent shahrida Markaziy Osiyo kongressini o‘tkazilishi belgilangan.
Markaziy Osiyo kongressining asosiy maqsadi O‘zbekiston Respublikasida yuridik ta’lim olish imkoniyatlari to‘g‘risida Markaziy Osiyo va Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlari ta’lim va ilmiy jamoatchiligi, talabalar va abiturientlar xabardorligini oshirish va 2017–2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta'lim tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish konsepsiyasi va Toshkent davlat yuridik universiteti faoliyatini yanada takomillashtirish “Yo‘l xaritasi”ga muvofiq mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar to‘g‘risida ommaga yetkazishdir.

Центральноазиатский студенческий конгресс
По предложениям Министерства юстиции, Верховного суда, Генеральной прокуратуры, Министерства внутренних дел и Министерства высшего и среднего специального образования определено, что в мае-августе каждого года в Ташкенте будет проводиться Центральноазиатский конгресс.
Основная цель Центральноазиатского конгресса – повышение осведомленности образовательного и научного сообщества, студентов и абитуриентов из Центральной Азии и СНГ о возможностях юридического образования в Республике Узбекистан в 2017-2021 годах, реформах, проводимых в стране в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития, Концепцией развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года и Дорожной картой по дальнейшему совершенствованию деятельности Ташкентского государственного юридического университета.