O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, Oliy sudi, Bosh prokuraturasi, Ichki ishlar vazirligi hamda Oliy va o‘rta maxsus talim vazirligining takliflariga ko‘ra, har yili may-avgust oyida Toshkent shahrida Markaziy Osiyo kongressini o‘tkazilishi belgilangan.
Markaziy Osiyo kongressining asosiy maqsadi O‘zbekiston Respublikasida yuridik ta’lim olish imkoniyatlari to‘g‘risida Markaziy Osiyo va Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlari ta’lim va ilmiy jamoatchiligi, talabalar va abiturientlar xabardorligini oshirish va 2017–2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta'lim tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish konsepsiyasi va Toshkent davlat yuridik universiteti faoliyatini yanada takomillashtirish “Yo‘l xaritasi”ga muvofiq mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar to‘g‘risida ommaga yetkazishdir.

At the suggestions of the Ministry of Justice, the Supreme Court, the General Prosecutor's Office, the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, the Central Asian Congress will be held in Tashkent in May-August each year.
The main goal of the Central Asian Congress is to raise awareness of the educational and scientific community, students and applicants from Central Asia and the Commonwealth of Independent States about the possibilities of legal education in the Republic of Uzbekistan and the Republic of Uzbekistan in 2017. 2021. On the reforms carried out in the country in accordance with the Strategy of Action in five priority areas of development, the Concept for the development of the higher education system of the Republic of Uzbekistan until 2030 and the Roadmap for the further improvement of Tashkent State University. Law University for the public.