Shu munosabat bilan TDYU rahbariyati, Regensburg universiteti vakillarining universitet talabalari bilan uchrashuvi tashkil etiladi.
Uchrashuvda 1–3-bosqich talabalari ishtirok etishi mumkin.
Toshkent davlat yuridik universiteti va Regensburg universiteti hamkorligida tashkil etilayotgan uchrashuv 5-aprel 15:00 da TDYU Axborot-resurs markazida boshlanadi.
Batafsil ma’lumot uchun “Xorijiy tillar” kafedrasi katta o‘qituvchisi Muyassarxon Baxriddinova (+99888 109-45-54)ga murojaat qilishingiz mumkin.
Ma’lumot uchun: Regensburg universiteti YUNESKOning jahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan jamoat tadqiqot universiteti hisoblanadi. Regensburg shahrida joylashgan ushbu universitet QS World University Rankingsga ko‘ra, dunyoning 500 ta eng yaxshi universitetlari ro‘yxatiga kiritilgan.

Admission to the Center for German Law and Comparative Legal Studies under TSUL has begun
In this regard, a meeting of the representatives of TSUL, and the representatives of the University of Regensburg with university students will be organized.
Students of 1-3 years can take part in the meeting.
The meeting, organized by Tashkent State University of Law and the University of Regensburg, will begin on April 5 at 15:00 at the Information and Resource Center of TSUL.
For more information, you can contact Muyassarkhan Bakhriddinova, the senior lecturer of the Department of Foreign Languages (+99888 109-45-54).
For reference: The University of Regensburg is a public research university located in the medieval city of Regensburg, Bavaria, a city included in the UNESCO World Heritage List.
This university is included in the list of 500 best universities in the world (QS World University Ranking).