TDYUda Inson huquqlari umumjahon dеklaratsiyasining Yangi O‘zbеkistonning konstitutsiyaviy islohotlaridagi o‘rniga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazilmoqda
Xabaringiz bor, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 12-maydagi “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganligining 75 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida” Farmoniga muvofiq “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganligining 75 yilligiga bag‘ishlangan tadbirlar dasturi” tasdiqlangan.
Toshkent davlat yuridik universiteti “Xalqaro huquq va inson huquqlari” kafedrasi tomonidan mazkur dasturning 16-bandida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida “Inson huquqlari umumjahon dеklaratsiyasining Yangi O‘zbеkistonning konstitutsiyaviy islohotlaridagi o‘rni: Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi tajribasi” mavzusida xalqaro davra suhbati tashkil etilmoqda.
21-iyun 14:00 dan boshlab TDYU 1-bino kengashlar xonasida gibrid formatda o‘tkaziladigan anjumanda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi vakillari, TDYU, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, London Brunel universiteti (Buyuk Britaniya), Akademik Y.A.Buketov nomidagi Qarag‘anda Universiteti, Abay nomidagi Qozog‘iston milliy pedagogika universiteti professor-o‘qituvchilari ishtirok etadi.
Anjumanda quyidagi ZOOM link orqali ham ishtirok etish mumkin: https://us06web.zoom.us/j/85658451690?pwd=a3hadjFudmVYS1h6SDRFdUd5eUhOZz09
ID: 856 5845 1690 Kod: 695701
Davra suhbati yakunida materiallar to‘plami (tezislar) nashr etilishi rejalashtirilgan bo‘lib, ushbu to‘plamda ilmiy materiallarini chop etishni istaganlar maqola va tezislarini “Xalqaro huquq va inson huquqlari kafedrasi” o‘qituvchisi Shohruxbek Tillaboyev (@Shohruh_TM telegram manziliga) yuborishi mumkin. Ilmiy materiallar 23-iyunga qadar qabul qilinadi.

Как вы знаете, в соответствии с указом президента Республики Узбекистан “О широком праздновании 75-летия принятия Всемирной декларации прав человека” от 12 мая 2023 года утверждена “Программа мероприятий, посвященных 75-летию принятия Всемирной декларации прав человека”.
С целью выполнения задач, определенных пунктом 16 настоящей программы, кафедрой международного права и прав человека Ташкентского государственного юридического университета организуется международный круглый стол “Роль Всеобщей декларации прав человека в конституционных реформах Нового Узбекистана: опыт Центральной Азии и Европейского союза”.
Конференция, которая пройдет в гибридном формате с 14:00 21 июня в зале заседаний здания №1 ТГЮУ, соберет представителей Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, профессоров и преподавателей Ташкентского государственного юридического университета, Университета мировой экономики и дипломатии, Лондонского университета Брунеля, Карагандинского университета им. академика Ю. А. Букетова, Казахского национального педагогического университета имени Абая.
В конференции также можно принять участие по следующей ссылке Zoom: https://us06web.zoom.us/j/85658451690?pwd=a3hadjFudmVYS1h6SDRFdUd5eUhOZz09
ID: 856 5845 1690 Kod: 695701
По окончании круглого стола планируется публикация сборника материалов (тезисов). Желающие опубликовать свои научные материалы в сборнике могут отправить свои статьи и тезисы преподавателю кафедры международного права и прав человека Шохрухбеку Тиллабоеву (@Shohruh_TM). Научные материалы принимаются до 23 июня.