TDYUda Inson huquqlari umumjahon dеklaratsiyasining Yangi O‘zbеkistonning konstitutsiyaviy islohotlaridagi o‘rniga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazilmoqda
Xabaringiz bor, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 12-maydagi “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganligining 75 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida” Farmoniga muvofiq “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganligining 75 yilligiga bag‘ishlangan tadbirlar dasturi” tasdiqlangan.
Toshkent davlat yuridik universiteti “Xalqaro huquq va inson huquqlari” kafedrasi tomonidan mazkur dasturning 16-bandida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida “Inson huquqlari umumjahon dеklaratsiyasining Yangi O‘zbеkistonning konstitutsiyaviy islohotlaridagi o‘rni: Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi tajribasi” mavzusida xalqaro davra suhbati tashkil etilmoqda.
21-iyun 14:00 dan boshlab TDYU 1-bino kengashlar xonasida gibrid formatda o‘tkaziladigan anjumanda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi vakillari, TDYU, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, London Brunel universiteti (Buyuk Britaniya), Akademik Y.A.Buketov nomidagi Qarag‘anda Universiteti, Abay nomidagi Qozog‘iston milliy pedagogika universiteti professor-o‘qituvchilari ishtirok etadi.
Anjumanda quyidagi ZOOM link orqali ham ishtirok etish mumkin: https://us06web.zoom.us/j/85658451690?pwd=a3hadjFudmVYS1h6SDRFdUd5eUhOZz09
ID: 856 5845 1690 Kod: 695701
Davra suhbati yakunida materiallar to‘plami (tezislar) nashr etilishi rejalashtirilgan bo‘lib, ushbu to‘plamda ilmiy materiallarini chop etishni istaganlar maqola va tezislarini “Xalqaro huquq va inson huquqlari kafedrasi” o‘qituvchisi Shohruxbek Tillaboyev (@Shohruh_TM telegram manziliga) yuborishi mumkin. Ilmiy materiallar 23-iyunga qadar qabul qilinadi.

TSUL will hold a round table discussion devoted to the role of the Universal Declaration of Human Rights in the Constitutional reforms of New Uzbekistan
As you know, the "Program of events dedicated to the 75th anniversary of the Universal Declaration of Human Rights" was approved by the Presidential Decree "On the broad celebration of the 75th anniversary of the Universal Declaration of Human Rights" dated May 12, 2023.
To fulfill the tasks defined in paragraph 16 of this program, the International Law and Human Rights Department of Tashkent State University of Law is organizing the international round table discussion on "The role of the Universal Declaration of Human Rights in the constitutional reforms of the New Uzbekistan: the experience of Central Asia and the European Union".
The conference, which will be held in the hybrid format from 14:00 on June 21 (conference hall, building 1, Tashkent State University of Law), will bring together representatives of the National Human Rights Center of Uzbekistan, professors and lecturers of Tashkent State University of Law, the University of World Economy and Diplomacy, Brunel University of London, Karaganda University named after Academician Buketov, Kazakh National Pedagogical University named after Abai.
The conference can also be attended at the following Zoom link: https://us06web.zoom.us/j/85658451690?pwd=a3hadjFudmVYS1h6SDRFdUd5eUhOZz09
ID: 856 5845 1690 Kod: 695701
After the end of the round table discussion, a collection of materials will be published. Those who wish to publish their scientific materials in the collection can send their articles and abstracts to Shohruhbek Tillaboyev (@shohruh_tm), a lecturer at the International Law and Human Rights Department. Scientific materials are accepted until June 23.