TDYUda “Bir kun talaba boʻling!” shiori ostida “Ochiq eshiklar kuni” o‘tkazildi
2024/2025-oʻquv yili qabul jarayonlari boʻyicha abituriyentlar va ularning ota-onalari, universitet faoliyatiga qiziquvchi fuqarolar uchun tashkil etilgan tadbirda Toshkent davlat yuridik universiteti qoshidagi M.Vosiqova nomidagi akademik litsey, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi yuridik texnikumlari o‘quvchilari, maktab bitiruvchilari va ularning ota-onalari — jami 100 nafarga yaqin ishtirokchi qatnashdi.
Ishtirokchilarga qabul jarayonlari, bu yilgi imtihonlar, kvotalar, universitetning xalqaro reytinglardagi o‘rni, muassasada talabalar uchun yaratilgan sharoitlar haqida ma’lumot berildi.
Tadbir davomida ishtirokchilarning universitet faoliyati, yaratilgan sharoitlar, mavjud imkoniyatlar, o‘quv va qabul jarayonlari haqidagi savollariga javob berildi.

TSUL conducted the event "The Day of Open Doors" under the motto "Become a student for a day!"
The regular event, traditionally held for applicants and their parents, citizens interested in the activities of the university for the 2024/2025 academic year, was attended by students of the Academic lyceum named after M. Vosikova at Tashkent State University of Law, Law Colleges of the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan, school graduates and their parents.
The participants were provided with information about admission processes, exam procedures, quotas, the university's position in international rankings, as well as the conditions created for students.
During the event, the participants got answers to their questions about the university activities, study conditions, opportunities, study and admission processes.
As part of the "The Day of Open Doors", a tour of the university was organized for the participants.