TSUL Vis Moot yozgi maktabi: birinchi darslar natijalari va og‘zaki taqdimotlarga tayyorgarlik
Joriy yilda TSUL Vis Mootga rekord miqdordagi arizalar kelib tushdi – 90 dan ortiq talaba Yozgi maktabda qatnashish istagini bildirdi. TDYU talabalaridan tashqari ishtirokchilar safidan Kaspiy universiteti (Qozog'iston) va KazGYU universiteti (Qozog'iston) talabalari ham joy oldi.
Yozgi maktab doirasida ikki hafta davomida TSUL Vis Mootning oldingi ishtirokchilarining ma’ruzalari tinglandi. Talabalar institutsional arbitraj ishini chuqur o‘rganish bilan bir qatorda jarayon qoidalari, UNIDROIT va Tovarlarni xalqaro sotish bo'yicha shartnomalari to'g'risidagi konventsiya (CISG) tamoyillari asoslari o‘rgandi.
Ushbu ma’ruzalarga asoslanib, ishtirokchilar 2023-yil Vis Mootning 30-ishi bo‘yicha Da’vogar va Javobgar sifatida memorandumlar muvaffaqiyatli yozdi va topshirdi.
Hozirda talabalar o‘z pozitsiyalarini og‘zaki himoya qilishga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Yakuniy tinglovlar 20-21 iyul kunlari bo‘lib o‘tadi.
Natijalarga ko‘ra, TSUL Vis Mootning asosiy va qo‘shimcha jamoalariga 6 nafar ishtirokchi tanlab olinadi.

TSUL Vis Moot Summer School: summing up the results of the first classes and preparing for oral presentations
This year, TSUL Vis Moot received a record number of applications - more than 90 students expressed a desire to take part in the Summer School. The number of participants, in addition to TSUL students, also included students from Caspian University (Kazakhstan) and KazGUU University (Kazakhstan).
During two weeks of classes at the Summer School, lectures were held from participants of previous years of TSUL Vis Moot. Students delved into the work of institutional arbitration, studied the rules of procedure, the basics of the principles of UNIDROIT and the Convention on International Sales Contracts (CISG).
Based on these lectures, the participants successfully wrote and submitted plaintiff and defendant memoranda in the 30th Vis Moot of 2023.
Currently, students are preparing to defend their positions orally. The final hearings will take place from July 20 to 21.
Based on the results, 6 participants will be selected for the main and additional teams of TSUL Vis Moot.