TSUL Vis Moot yozgi maktabi: birinchi darslar natijalari va og‘zaki taqdimotlarga tayyorgarlik
Joriy yilda TSUL Vis Mootga rekord miqdordagi arizalar kelib tushdi – 90 dan ortiq talaba Yozgi maktabda qatnashish istagini bildirdi. TDYU talabalaridan tashqari ishtirokchilar safidan Kaspiy universiteti (Qozog'iston) va KazGYU universiteti (Qozog'iston) talabalari ham joy oldi.
Yozgi maktab doirasida ikki hafta davomida TSUL Vis Mootning oldingi ishtirokchilarining ma’ruzalari tinglandi. Talabalar institutsional arbitraj ishini chuqur o‘rganish bilan bir qatorda jarayon qoidalari, UNIDROIT va Tovarlarni xalqaro sotish bo'yicha shartnomalari to'g'risidagi konventsiya (CISG) tamoyillari asoslari o‘rgandi.
Ushbu ma’ruzalarga asoslanib, ishtirokchilar 2023-yil Vis Mootning 30-ishi bo‘yicha Da’vogar va Javobgar sifatida memorandumlar muvaffaqiyatli yozdi va topshirdi.
Hozirda talabalar o‘z pozitsiyalarini og‘zaki himoya qilishga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Yakuniy tinglovlar 20-21 iyul kunlari bo‘lib o‘tadi.
Natijalarga ko‘ra, TSUL Vis Mootning asosiy va qo‘shimcha jamoalariga 6 nafar ishtirokchi tanlab olinadi.

TSUL Vis Moot Летняя школа: подведение итогов первых занятий и подготовка к устным выступлениям
В этом году TSUL Vis Moot получил рекордное число заявок — более 90 студентов изъявили желание принять участие в Летней школе. В число участников, помимо студентов ТГЮУ, вошли также студенты Каспийского Университета (Казахстан) и Университета КазГЮУ (Казахстан).
За две недели занятий в Летней школе были проведены лекции от участников прошлых лет TSUL Vis Moot. Студенты углубились в работу институциональных арбитражей, изучили правила процедуры, азы принципов УНИДРУА и Конвенции о договорах международной купли-продажи (CISG).На основе этих лекций участники успешно написали и сдали меморандумы истца и ответчика по 30-ому делу Vis Moot 2023 года.
На основе этих лекций участники успешно написали и сдали меморандумы истца и ответчика по 30-ому делу Vis Moot 2023 года.
В настоящее время студенты готовятся к устной защите своих позиций. Финальные слушания пройдут с 20 по 21 июля.