Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi, Yevropa Ittifoqi hamkorligida Bo‘stonliq tumanida oliy o‘quv yurtlari yuridik klinikalari talabalari uchun “Boshqaruvda halollikni shakllantirish: huquqiy ta’lim — korrupsiyaga qarshi islohotlar vositasi sifatida” mavzusida yozgi maktab tashkil etildi. Unda turli vazirlik va idoralar vakillari, ekspertlar va mutaxassislar, talabalar, jumladan, TDYU Yuridik klinikasi volontyor-talabalari ham ishtirok etdi.
“O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi milliy ekotizimini mustahkamlash” qo‘shma loyihasi doirasida o‘tkazilgan yozgi maktab doirasida korrupsiyaga qarshi davlat siyosati, ochiq ma’lumotlardan foydalanish, jamoatchilik nazorati, gender masalalari va xalqaro standartlar kabi yo‘nalishlarda interaktiv sessiyalar tashkil etildi.
“Yuridik amaliyotda noxolislik, etika va halollik” mavzusida o‘tkazilgan sessiyani Toshkent davlat yuridik universiteti yuridik klinikasi rahbari Otabek Narziyev olib bordi. Huquqiy amaliyotda uchraydigan axloqiy dilemmalar, yashirin tarafkashlik va kasbiy etikaga oid vaziyatlar tahlil qilingan mashg‘ulot ishtirokchilarda katta taassurot qoldirdi. Real hayot misollar asosida ishlab chiqilgan mashqlar talabalarning nazariy bilimlarini amaliy ko‘nikmalar bilan uyg‘unlashtirish imkonini berdi.
Yozgi maktab yakunlari bo‘yicha ishtirokchilar korrupsiyaga qarshi shaxsiy harakat rejalarini ishlab chiqdi va sertifikatlar bilan taqdirlandi.

В Бостанлыкском районе организована летняя школа для студентов юридических клиник вузов на тему: «Формирование честности в управлении: правовое образование как инструмент антикоррупционных реформ». Инициаторами выступили Агентство по борьбе с коррупцией, Представительство Программы развития ООН в Узбекистане и Европейский союз. В мероприятии приняли участие представители различных министерств и ведомств, эксперты и специалисты, а также студенты, в том числе волонтеры юридической клиники ТГЮУ.
В ходе летней школы, организованной в рамках совместного проекта «Укрепление национальной антикоррупционной экосистемы в Узбекистане» прошли интерактивные сессии по таким направлениям, как государственная антикоррупционная политика, использование открытых данных, общественный контроль, гендерные вопросы и международные стандарты.
Сессию на тему «Беспристрастность, этика и честность в юридической практике» провел руководитель юридической клиники Ташкентского государственного юридического университета Отабек Нарзиев. Занятие, на котором анализировались этические дилеммы, скрытая предвзятость и ситуации, связанные с профессиональной этикой в юридической практике, произвело большое впечатление на участников. Упражнения, разработанные на основе реальных жизненных примеров, позволили студентам соединить теоретические знания с практическими навыками.
По итогам летней школы участники разработали личные планы действий по борьбе с коррупцией и были награждены сертификатами.