Vazira Ergashova xalqaro esselar tanlovi sovrindori bo‘ldi
Oliy o‘quv yurtlarining yuridik, iqtisodiy, ekologik va harbiy yo‘nalishida tahsil olayotgan talabalar o‘rtasida o‘tkazilgan tanlovda ishtirokchilarga “Международное гуманитарное право: история и современность” (“Xalqaro gumanitar huquq: tarix va zamonaviylik” mavzusida esse yozish berilgan edi.
Tanlovda Belorus Respublikasi oliy ta’lim muassasalaridan tashqari Rossiya Federatsiyasi va O‘zbekiston universitetlari talabalaridan jami 31 ta ijodiy ish qabul qilindi.
Ushbu tanlovda TDYU Xalqaro huquq va inson huquqlari kafedrasi o‘qituvchisi Shohruhbek Tillaboyev ilmiy rahbarligida ishtirok etgan universitetimizning 3-bosqich talabasi Vazira Ergashova “Роль международных организаций в гарантировании соблюдения норм международного гуманитарного права” (“Xalqaro gumanitar huquq normalariga rioya etilishini kafolatlashda xalqaro tashkilotlarning roli”) mavzusidagi essesi bilan 3-o‘rinni egalladi.

Vazira Ergashova became a laureate of an international essay contest
An international scientific and practical conference on the topic “International Humanitarian Law: Contemporary Problems and Development Prospects” was held at the MITSO International University.
As part of the international conference, an award ceremony was held for the winners of the “Best Essay” contest.
In the contest, held among university students of law, economic, environmental and military fields, participants were asked to write an essay on the topic “International Humanitarian Law: History and Modernity.”
In total, 31 creative works were accepted for the contest from students of universities in the Russian Federation and Uzbekistan, as well as higher educational institutions of the Republic of Belarus.
A 3rd-year student of TSUL, Vazira Ergashova, who took part in this competition under the scientific guidance of Shokhrukhbek Tillaboev, a teacher at the Department of International Law and Human Rights of TSUL, wrote an essay on the topic “The role of international organizations in guaranteeing compliance with international humanitarian law” and took 3rd place.