TDYU “Fuqarolik prosessual va iqtisodiy prosessual huquqi” kafedrasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi, BMT Taraqqiyot dasturi (BMT TD), AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID)ning “O‘zbekistonda qonun ustuvorligi yo‘lida hamkorlik” qo‘shma loyihasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining veb-saytida e’lon qilingan sud hujjatlarini tahlil qilish bo‘yicha tanlov tashkil etilmoqda.
Talabalarning bilim, malakasi va amaliy ko‘nikmalarini aniqlash, ularni elektron odil sudlov vositalaridan keng foydalanishiga ko‘mak berish hamda mamlakatimizda o‘tkazilayotgan demokratik va huquqiy islohotlarning yuqori talablariga, zamonaviy xalqaro standartlarga javob bera oladigan yuridik kadrlarni rag‘batlantirish maqsadida o‘tkazilayotgan tanlovda Toshkent davlat yuridik universiteti hamda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining 2-4 kurs talabalari ishtirok etishi mumkin.
Tanlov ikki bosqichda o‘tkaziladi.
Birinchi bosqichda (20-yanvardan 20-martgacha) ishtirokchilar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining veb-saytida e’lon qilingan sud hujjatlari tahlili bo‘yicha tayyorlangan ishlarni tanlov komissiyasiga qog‘oz yoki elektron shaklda taqdim etiladi.
Ikkinchi bosqichda (21-martdan 20-aprelgacha) tanlovga taqdim etilgan ishlar komissiya tomonidan o‘rganiladi, baholanadi va yuqori ball to‘plagan ishtirokchilar aniqlanadi.
Ishtirokchilarni baholashda sud hujjatlari tahlil qilishda huquqiy atamalarni to‘g‘ri qo‘llanilishi, tegishli normativ-huquqiy hujjatlardan va O‘zbekiston Respublikasi Oliy sud Plenum qarorlaridan foydalanganlik darajasi, keltirilgan fikr-mulohazaning ilmiy-amaliy asoslantirilgani, kasb va odob-ahloq qoidalariga rioya etilishi (plagiat, ma’lumotlarni soxtalashtirish, yolg‘on sitatalar keltirishga yo‘l qo‘yilmasligi), sud qarorlarini ish turlari bo‘yicha tasniflanishiga e’tibor qaratiladi.
Tanlovga jo‘natiladigan ishlarning titul varag‘ida oliy ta’lim muassasasi nomi, tanlov ishtirokchisi F.I.Sh., telefon raqami, kursi va hujjatlar tahlil qilingan sudning nomi (fuqarolik, iqtisodiy, ma’muriy va jinoiy sud) ko‘rsatilishi lozim. Tahliliy material matni Times New Roman shriftida, 14 o‘lchamda, 1.5 intervalda bo‘lishi, har bir sahifa raqamlanishi, sahifa mo‘ljali kitob shaklida, yuqori va pastki maydoni – 2 sm, o‘ng taraf – 1,5 sm, chap taraf – 3 sm va kamida 2000 (ikki ming) so‘zdan iborat bo‘lishi, hujjat oxirida O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining veb-saytida e’lon qilingan sud qarorlari bo‘yicha tahlil qilgan sud hujjatlari, ishning tartib raqami, ish turi, ish ko‘rilgan sana ko‘rsatilishi kerak. Tahlil jarayonida kamida 30ta (3-o‘rin uchun), 40ta (2-o‘rin uchun), 50ta (1-o‘rin uchun) sud hujjati o‘rganilishi shart.
Belgilangan talablarga muvofiq kelmaydigan, plagiatga yo‘l qo‘yilgan va muallifi ko‘rsatilmagan hamda belgilangan muddatdan keyin taqdim etilgan ishlar ko‘rib chiqilmaydi
Har bir yo‘nalishdagi (fuqarolik, iqtisodiy, ma’muriy va jinoyat) sud hujjatlari tahlili bo‘yicha to‘plagan balldan kelib chiqqan holda g‘oliblar aniqlanadi. Topshirilgan ishlar 100 ballik tizimda baholanadi.
Tanlovda 1-o‘rinni egallagan ishtirokchi zamonaviy noutbuk, 2-o‘rin “Samsung Galaxy Tab” plansheti, 3-o‘rin qo‘shimcha tashqi xotira qurilmasi (1tb) bilan taqdirlanadi.

Кафедрой гражданского процессуального и экономического процессуального права ТГЮУ совместно с Верховным судом Республики Узбекистан, Программой развития ООН (ПРООН) в рамках совместного проекта Агенства США по международному развитию (USAID) «Партнерство в сфере верховенства закона в Узбекистане» организуется конкурс по анализу судебных актов, опубликованных на веб-сайте Верховного суда Республики Узбекистан.
В конкурсе, проводимом в целях определения знаний, умений, практических навыков студентов, содействия в широком использовании студентами электронных средств правосудия, а также поощрения юридических кадров, способных отвечать современным международным стандартам и требованиям, проводимых в стране демократических и правовых реформ, могут принимать участие студенты 2—4 курсов Ташкентского государственного юридического университета и Университета мировой экономики и дипломатии.
Конкурс проводится в два этапа.
На первом этапе (с 20 января по 20 марта) подготовленные работы по анализу судебных актов, опубликованных на веб-сайте Верховного Суда Республики Узбекистан, представляются участниками конкурсной комиссии в бумажном или электронном виде.
На втором этапе (с 20 марта по 20 апреля) работы, представленные участниками конкурса, изучаются и оцениваются конкурсной комиссией, а также определяются участники, набравшие высокий балл.
При оценке участников будет уделено внимание вопросам правильного применения правовых терминов, уровню использования соответствующих нормативно-правовых актов и постановлений Пленума Верховного Суда Республики Узбекистан, научно-практическому обоснованию изложенных мнений, соблюдению профессиональных и морально-этических правил (плагиат, фальсификация данных, недопустимость приведения ложных цитат), правильной классифиции судебных актов по видам судопроизводства.
На титульном листе представленных работ должны быть указаны наименование высшего образовательного учреждения, Ф.И.О. участника конкурса, номер телефона, курс и наименование суда по проанализированным документам (гражданский, экономический, административный и уголовный суд). Текст аналитического материала оформляется с использованием программы Word шрифтом Times New Roman, 14 кеглем, межстрочным интервалом - 1.5, каждая страница должна быть пронумерована, книжной ориентации, верхнее и нижнее поле — 2 см, правое поле — 1,5 см, левое поле — 3 см, объем представленной работы должен составлять не менее 2000 (двух тысяч) слов, в конце работы должны быть указаны проанализированные документы на  судебные решения, опубликованные на веб-сайте Верховного Суда Республики Узбекистан, порядковый номер дела, вид дела, дата рассмотрения. При анализе необходимо изучить не менее 30 (для 3-го места), 40 (для 2-го места), 50 (для 1-го места) судебных актов.
Не будут рассмотрены работы, которые не соответствуют установленным требованиям, где допускается плагиат, не указан автор, а также работы, представленные по истечении установленного срока.
Победители будут определены на основании баллов, набранных на основе анализа судебных документов по каждому направлению (гражданскому, экономическому, административному и уголовному). Представленные работы будут оценены по 100-бальной шкале.