Toʻlov-kontrakt mablagʻlarini toʻlash muddati 10-iyunga qadar uzaytirildi
Davlat komissiyasi tegishli bayoni bilan ko‘pchilik abituriyentlar va ularning ota-onalari hamda oliy taʼlim muassasalari rektorlarining murojaatlarini inobatga olgan holda ayrim toifadagi talabalar oʻqishi uchun toʻlov haqini oʻtkazish hamda talabalar safiga qabul qilishni rasmiylashtirishning soʻnggi muddati 2023-yilning 10-iyun (shu kuni ham) etib belgilandi.
Bu muddat bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklarida tahsil olayotgan quyidagilarga taalluqli:
– to‘lov-kontrakt, jumladan, tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt asosida talabalikka tavsiya etilgan abituriyentlar (1-kurslar);
– o‘qishi ko‘chirilgan (ko‘chirib tiklangan);
– va qayta tiklangan talabalar uchun.
Shuningdek, kollej va texnikumlarga o‘quvchilikka tavsiya etilgan abituriyentlar (1-bosqich o‘quvchilari) uchun ham muddat 10-iyunga qadar uzaytirildi (2023-yil 15-martdan keyin kontraktini toʻlaganlarning toʻlovi ham inobatga olinadi).
Ma’lumot uchun: yuqori bosqich (2- va undan yuqori kurs) talabalari uchun kontrakt to‘lash muddatini uzaytirish OTM rektor (direktor)larining vakolatiga berilgan.

Срок оплаты контракта продлен до 10 июня
На основании соответствующего решения Государственной комиссии срок оплаты контрактов обучение отдельных категорий студентов с учетом обращений большинства абитуриентов и их родителей, а также ректоров высших образовательных учреждений, а также оформления приема продлен до 10 июня 2023 года (включительно).
Новый срок оплаты контракта установлен для студентов бакалавриата и магистратуры:
– студентов, зачисленных на основании контракта, в частности, дифференцированного контракта (1-й курс);
– переводящихся, восстанавливающихся и возобновляющих обучение.
Также срок продлен до 10 июня для абитуриентов, рекомендованных для обучения в колледжах и техникумах (1-й курс). Кроме того, будет учтена оплата, осуществленная после 15 марта 2023 года.
Для справки: продление срока оплаты контракта для студентов, обучающихся на 2-м курсе и выше, решается ректорами (директорами) высших учебных заведений.