Kriminalistika va sud ekspertizasi kafedrasi
Kriminalistika va sud ekspertizasi kafedrasi 3 yo‘nalish: “Kriminalistika”, “Sud ekspertizasi”, “Tezkor-qidiruv faoliyat” bo‘yicha o‘quv va ilmiy-tadqiqot ishlarini olib boruvchi universitetdagi eng yetakchi kafedralardan biri hisoblanadi.
Biz mamlakatimizda kriminalistika va sud ekspertizasi sohasini to‘laqonli tadqiq etish, bu boradagi xalqaro tajribani o‘rganish, kafedra professor-o‘qituvchilari va talabalar tomonidan amaliy ko‘nikmalarni egallashi uchun sharoit yaratishga intilamiz. Shuning uchun biz Adliya vazirligi, Bosh prokuratura, Ichki ishlar vazirligi, X.Sulaymonova nomidagi Respublika sud ekspertizasi markazi va respublikaning oliy o‘quv yurtlari bilan yaqindan hamkorlik qilamiz.
– “Kriminalistika”, “Sud ekspertizasi”, “Korrupsion va iqtisodiy jinoyatlarni tergov qilish” va “Jinoiy daromadlarni legallashtirish bilan bog‘liq jinoyatlarni tergov qilish” fanlarini o‘rganamiz, izlanishlar olib boramiz va ushbu fanlar bo‘yicha bilim beramiz;
– biz o‘quv jarayonini yuqori zamonaviy darajada tashkil qilamiz va amalga oshiramiz;
– biz talabalarni jinoyatlarni tergov qilish bo‘yicha nazariy bilimlarni o‘zlashtirish, ilmiy tavsiyalar, bilim va ko‘nikmalarni egallashlari ustida ishlaymiz;
– biz talabalarda jinoyatlarni tergov qilish sohasida qiyosiy va mantiqiy fikrlash ko‘nikmalarini rivojlantiramiz;
– jinoyatlarni tergov qilishda har qanday qonun buzilishiga yo‘l qo‘yilmasligiga murosasiz munosabatni shakllantirish orqali biz qonunga bo‘lgan chuqur hurmat tuyg‘ularini rivojlantiramiz;
– biz yoshlarga mustaqil ravishda taʼlim berish va bilimlarni amalda qo‘llash ko‘nikmalarini rivojlantirishga yordam beramiz.
Bakalavriatda 2 fan:
– Kriminalistika
– Sud ekspertizasi
Magistraturada 3 fan:
– Jinoiy daromadlarni legallashtirish bilan bog‘liq jinoyatlarni tergov qilish;
– Jinoyatlarni tergov qilish muammolari
– Korrupsion va iqtisodiy jinoyatlarni tergov qilish
Ilmiy salohiyat - 43 %
Kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan:
– 5 ta monografiya;
– 20 ga yaqin ilmiy maqola;
– 7 ta “Scopus”da maqola chop etilgan.
Kafedra qoshida “Ekspert”, “Kriminalist” to‘garagi hamda “Kriminalistika va sud ekspertizasi” huquqiy maktabi faoliyat yuritmoqda. Ushbu ilmiy to‘garaklar va ilmiy maktabda 100 ga yaqin talabalar jinoyatlarni tergov qilish va sud ekspertizasi sohasida ilmiy-tadqiqot ishlarini olib bormoqda.
Bizning o‘qituvchilarimiz doimo o‘z ustida ishlaydi, xorijiy hamkasblari bilan malaka va bilimini oshirib boradi, tajriba almashadi. Kafedra xodimlari muntazam ravishda xalqaro konferensiyalar, davra suhbatlari va boshqa tadbirlarda qatnashib kelmoqdalar.
Bugungi kunda kafedrada 2 nafar dotsent v.b., 1 nafar katta o‘qituvchi va 3 nafar o‘qituvchi  faoliyat yuritmoqda. Biz talabalarda nazariya va amaliyot uyg‘unligini taʼminlash maqsadida uzluksiz ravishda kriminalistlar, ekspertlar va soha mutaxassislari ishtirokida mahorat darslarini tashkil etamiz.

Department Criminalistics and Forensics Examination
The Department of Criminalistics and Forensic Examination is one of the leading university departments, which provides training and scientific activities in 3 areas: «Criminalistics», «Forensic Science», «Operational Investigative Activity». We strive to create conditions for a full-fledged study of the field of forensic science and forensic examination in our country, the study of international experience in this area, the acquisition of practical skills by teachers of the department and students. Therefore, we work closely with the Ministry of Justice, the General Prosecutor’s Office, the Ministry of Internal Affairs, the Center for Forensic Expertise named after Kh.Sulaymanova and universities of the republic.
Our tasks:
Our department supports the aspirations of university researchers and fulfills its mission through a range of tasks. We:
- we study, research and give knowledge in such disciplines as «Criminalistics», «Forensic science», «Investigation of corruption and economic crimes», «Investigation of crimes related to money laundering»;
- we organize and carry out the educational process at a high modern level;
- we work on the assimilation of theoretical knowledge by students, scientific recommendations, the acquisition of skills and abilities to investigate crimes;
- we develop students’ skills of comparative and logical thinking in the field of crime investigation;
- we cultivate feelings of deep respect for the law by forming an attitude towards the inadmissibility of any violation of the law;
- we give young people the opportunity to self-educate and apply knowledge in practice.
Our teachers are constantly working on themselves, improving their skills and knowledge, improving their qualifications, exchanging experience with colleagues from foreign countries. The staff of the department regularly take part in international conferences, round tables, etc.
Today the department has 2 a.m. associate professor, 1 senior teacher and
3 teachers. We involve criminologists, experts and practitioners in the educational process. This is how students hone their knowledge and skills in practice.
The teachers of the department are the authors of 5 monographs and 3 teaching aids.
4 independent job seekers also participate in the educational and work process.
Our employees:
Baratov Azim Shamsievich
candidate of legal sciences,
head of department
a.baratov@tsul.uz
Akhmedova Guzalkhon Utkurovna
Doctor of Law (DsC), Acting docent
g.axmedova@tsul.uz
Ganiev Otabek Tursunpulatovich
Associate professor, candidate of legal sciences, Acting docent
o.ganiyev@tsul.uz
Khamidov Bаkhtiyor Khamidovich
Senior Teacher
b.xamidov@tsul.uz
Abdullaev Rustam Kakhramanovich
r.abdullayev@tsul.uz
Topildieva Dilrabo Mishokhidovna
d.topildieva@tsul.uz
Karimov Boburjon Zokirjonovich
b.karimov@tsul.uz
The scientific circle «Expert» and «Criminalist», as well as the law school «Criminalistics and forensic examination» are actively working at the department. Within the framework of these circles and schools, about 100 undergraduate students conduct research activities in the field of forensic science and forensic science.