Konstitutsiyaviy huquq sohasida dunyoning yetuk olimlari faoliyat yuritadigan va xalqaro darajadagi soha vakillarini yetishtirib chiqaradigan dunyoning eng nufuzli maktablaridan biriga aylanish, Konstitutsiyaviy huquq va unga aloqador boʻlgan modullar boʻyicha xalqaro standartlarga javob beradigan oʻquv materiallari yaratish va ulardan foydalanib ta’lim berish..
Biz yurtimiz va jahondagi Konstitutsiyaviy huquq bilan bogʻliq jarayonlar va fuqarolik jamiyatini toʻliq oʻrganish, bu borada xalqaro tajriba bilan tanishish va sohadaga oid turli me’yoriy hujjatlarni tadqiq etish va ishlab chiqishni maqsad qilganmiz. Аyni paytda bu yoʻnalishda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari, Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, Markaziy saylov komissiyasi, Аdliya vazirligi, huquqni muhofaza qilish idoralari, nodavlat notijorat tashkilotlar va respublika oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik qilib kelmoqdamiz.
- O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va qonunchiligidagi o‘zgarishlarni tahlil qilish;
- O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligini takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish;
- Ilmiy konferensiyalar, ilmiy munozara (croudsourcing)lar va davra suhbatlarini o‘tkazish;
- O‘zbekiston va xorijiy mamlakatlarning konstitutsiyalarini tahlil qilish;
- Darsliklar, o‘quv qo‘llanmalar va ilmiy maqolalar tayyorlash;
- Talabalar uchun davlat hokimiyati organlari binolariga tashriflar tashkil etish;
- Xorijiy universitetlar va tadqiqot markazlari bilan o‘zaro aloqalar;
- Konstitutsiyaviy huquq bo'yicha xalqaro loyihalarda ishtirok etish.
Kafedra tomonidan jami 13 ta fan oʻtiladi. Shundan 9 tasi bakalavr, 4 ta magistr fanlari hisoblanadi.
Bakalavriatda 9 ta fan:
– Konstitutsiyaviy huquq
– Parlament huquqi
– Qiyosiy konstitutsiyaviy huquq
– Konstitutsiyaviy odil sudlov
–  Mahalliy hokimiyat huquqi
–  Saylov huquqi
–  Oʻzini oʻzi boshqarish huquqi
–  NNT huquqi /NGO law
– Qonun ijodkorligi jarayoni
Konstitutsiyaviy nazorat va konstitutsiyaviy odil sudlov
–  Konstitutsiyaviy huquqning ilmiy-amaliy muammolari
– Ommaviy axborot vositalir huquqi  –  NNT huquqi / NGO law modullaridan maʻruza, seminar mashgʻulotlari olib borilmoqda.
Kafedra tomonidan 2025-yilda 58ta OАK roʻyxatidagi ilmiy jurnallarda maqolalar, jumladan, xalqaro jurnallarda 15 ta, 24ta ta xalqaro anjumanlar, 8 ta SCOPUS bazasiga kiritilgan ilmiy jurnallarda maqolalar, 3 darslik, 28 ta o‘quv qo‘llanma,5 ta monografiya chop etilgan.
Shuningdek:
3 ta xalqaro;
Kafedra xalqaro hamkorlik doirasida Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Nigher Education, Academic Ranking of World Universities kabi nufuzli agentliklar reytingida birinchi 1 000 oʻrinni egallagan xorijiy OTMlar bilan hamkorlikda turli tadbirlarni amalga oshirmoqda. Shuningdek kafedra hamkorlik doirasida Nagoya universiteti bilan hamkorlikda turli tadbirlarni oʻtkazib kelmoqda. Osaka universiteti professori yordamchisi, PhD F.Umirov talabalar uchun “Konstitutsiyaviy odil sudlov” fanidan dars mashgʻulotlarini 2021 yildan olib bormoqda. Yangi ma’lumotlarni qo’yish mumkin. Joan Blum, Kris Thornhill va boshqalarni yozish mumkin.
Kafedrada professor-oʻqituvchilar va mustaqil tadqiqotchilar tomonidan 12.00.02 – “Konstitutsiyaviy huquq. Ma’muriy huquq. Moliya va bojxona huquqi” ixtisosligi boʻyicha ilmiy tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
Kafedra oʻquv, ilmiy hamda qonunchilikni takomillashtirish sohasida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Senati, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, Oʻzbekiston Respublikasi Аdliya vazirligi, Davlat boshqaruvi akademiyasi bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻygan. Konstitutsiyaviy huquq kafedrasi professor-oʻqituvchilari Oʻzbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Konstitutsiyasi, Oʻzbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi “Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi toʻgʻrisida”gi qonuni va Saylov kodekslarini ishlab chiqishda faol ishtirok etishdi.
Shuningdek kafedra mamlakatimiz OTMlari orasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Oʻzbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish Аkademiyasi, Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizlik universiteti, Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Аkademiyasi, Toshkent shahridagi Xalqaro Vestminster universiteti mutaxassislik kafedralari bilan hamkorlik aloqalarini yoʻlgan qoʻygan.
Bugungi kunda kafedra shtatida 5 nafari professor (5 nafar fan doktori) 2 professor vazifasini bajaruvchi (2 nafar fan doktori), 1 nafar dotsent (fan nomzodi), 5 nafar dotsent v.b.(5 nafar y.f.f.d (PhD)), 3 nafar katta-o‘qituvchi (1 nafar fan doktori, 1 nafar PhD), 9 nafar o‘qituvchi. Kafedrada Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Boshqarma boshligʻi Аlisher Mahmudov, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining spiker o‘rinbosari Raxim Xakimov, Oʻzbekiston Respublikasi Ombudsman o‘rinbosari Bekzod Narimanov,  IIV Yuridik Tashkiliy departamenti yuridik ta’minlash boshkarmasi shartnomaviy-huquqiy bo‘limi boshlig‘i Saxipjamal Djoldasova oʻrindoshlik asosida faoliyat yuritib kelmoqda.
Bugungi kunda kafedrada 7 nafar fan doktori va 2  nafar fan nomzodi, 4 nafar yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori, 9 nafar ilmiy darajasiz oʻqituvchi faoliyat yuritmoqda. Bundan tashqari ichki va tashqi oʻrindoshlik asosida malakali professor-oʻqituvchilar va amaliyotchilar dars mashgʻulotlariga jalb etilgan.
Shuningdek, 62 nafar mustaqil-izlanuvchi va 1 nafar doktorant oʻquv-uslubiy jarayonda ishtirok etmoqda.

Department of Constitutional Law
Our slogan: “The welfare of the people is the supreme law” (Salus Populi Suprema Lex Esto) — Cicero.
To become one of the world's most prestigious universities in the field of constitutional law, employing leading scholars and training professionals of international caliber. Additionally, our efforts focus on developing and utilizing educational materials on constitutional law and related subjects that meet international standards.
We strive to conduct a comprehensive study of constitutional law processes in our country, the world, and civil society, while also examining international experiences in this field. Additionally, we focus on researching and developing various regulatory documents related to constitutional law.
Currently, we collaborate in this direction with the chambers of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Constitutional Court, the Central Election Commission, the Ministry of Justice, law enforcement agencies, non-profit organizations, and higher educational institutions across the country.
Our Tasks:
·      Analyzing changes in the Constitution and legislation of Uzbekistan;
·      Developing proposals for improving the legislation of the Republic of Uzbekistan;
·      Organizing scientific conferences, crowdsourcing initiatives, and round tables;
·      Examining the constitutions of Uzbekistan and foreign countries;
·      Preparing textbooks, teaching materials, and scholarly articles;
·      Arranging student visits to government institutions;
·      Collaborating with foreign universities and research centers;
·      Participating in international projects on constitutional law.
Our Majors:
The department offers courses in 13 subjects, including nine at the bachelor's level and four at the master's level.
9 subjects at the undergraduate level:
– Constitutional law
– Parliamentary Law
– Comparative Constitutional Law
– Constitutional justice
– Local authorities
Selected subjects:
–Election Law
– The right of self-government
– The law of non-governmental non-profit organizations / NGO law
- Lawmaking process
4 subjects at the Master’s level:
-Scientific and practical problems of constitutional law
- Constitutional Control and constitutional Justice
- Lecture, seminar training from NGO law
– Media Law is a lecture from the modules of the legal media
In 2025, the department published 58 articles in scientific journals included in the UAC list, including 15 in international journals, 24 at international conferences, 8 articles in scientific journals included in the SCOPUS database, 3 textbooks, 28 educational manuals, 5 monographs.
As part of its international cooperation efforts, the department collaborates with foreign universities ranked among the top 1,000 in prestigious rankings such as the Quacquarelli Symonds (QS) World University Rankings, Times Higher Education (THE), and the Academic Ranking of World Universities (ARWU).
Notably, Professor Pablo Cortez from the University of Leicester, UK, and Professor Ignacio Hernandez, a researcher at Harvard University, deliver distance-learning courses at the Department of Constitutional Law. Additionally, the department actively engages in joint initiatives with Nagoya University.
The Department has established cooperation with the Legislative Chamber and the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan, the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan, the Prosecutor General's Office of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan, the Academy of Public Administration in the field of education, Science and Legislative Improvement. Teachers of the Department of Constitutional Law took an active part in the development of the Law of the Republic of Uzbekistan "On the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan" in a new edition and election codes.
The Department has also established cooperation with universities in the country, such as the University of World Economy and Diplomacy, the Academy of Law Enforcement Agencies of the Republic of Uzbekistan, the University of Public Security of the Republic of Uzbekistan, the Academy of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, the International Westminster University in Tashkent.
To date, the main staff of the department includes 5 professors with academic degrees (5 doctors of Sciences), 2 acting professors (2 Doctors of Sciences),1 associate professor (Doctor of Philosophy), 3 senior teachers (1 Candidate of Sciences,1 Doctor of Philosophy), 5 associate professors (5 candidates of Sciences),9 teachers.Head of the Office of the Prosecutor General's Office of the Republic of Uzbekistan Alisher Makhmudov, Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Rahim Khakimov, Deputy Ombudsman of the Republic of Uzbekistan Bekzod Narimanov, Head of the Legal Support Department of the Legal Organizational Department of the Ministry of Internal Affairs Sakhipjamal Dzholdasova work at the department.
Our teachers are constantly working on themselves, improving their skills and knowledge with foreign colleagues, and exchanging experiences.
Currently, the department employs 7 professors and 2 associate professors, 4 senior lecturers, and 9 teachers. In addition, qualified teachers and practitioners based on internal and external location are involved in classroom activities.
62 independent applicants and 1 doctoral student also participate in the educational and methodological process.