Hayitjon Turdiyev O‘zbekiston va Gruziya Adliya vazirliklari vakillari o‘rtasidagi uchrashuvda ishtirok etdi
Toshkent davlat yuridik universiteti dotsenti Hayitjon Turdiyev O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va Gruziya Adliya vazirligi vakillari o‘rtasidagi uchrashuvda ishtirok etdi.
Norma ijodkorligi sohasidagi Gruziya tajribasini o‘rganishga bag‘ishlangan uchrashuvda Gruziya Adliya vazirligi Norma ijodkorligi departamenti va Yevropa Ittifoqi qonunchiligi departamenti vakillari o‘zbekistonlik hamkasblariga o‘z faoliyat yo‘nalishlari haqida ma’lumot berdi.

Khayitjon Turdiyev took part in a meeting between representatives of the Ministries of Justice of Uzbekistan and Georgia
Hayitjon Turdiev, an associate professor of Tashkent State University of Law, took part in the meeting between representatives of the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Justice of Georgia.
At the meeting, dedicated to the study of Georgia's experience in the field of law-making, representatives of the Department of law-making of the Ministry of Justice of Georgia and the Department of Legislation of the European Union informed their Uzbek colleagues about the directions of their activities.