Xabaringiz bor, 2022-yilning iyul oyidan boshlab Toshkent davlat yuridik universitetida “Central Asian Legal Research Fellowship” loyihasi yoʻlga qoʻyilgan. Universitet tadqiqotchilari va xorijdagi nufuzli universitetlar olimlari oʻrtasida ilmiy hamkorlikni yanada kuchaytirish, birgalikda ilmiy tadqiqotlarni olib borish maqsadida yo‘lga qo‘yilgan loyihaning 2-mavsumida AQSH, Buyuk Britaniya, Ruminiya, Malayziya, Gretsiya, Yaponiya, Xitoy, Hindiston, Tailand kabi mamlakatlardan nomzodlar unga a’zo bo‘lish uchun hujjat topshirdi. Nomzodlar orasida Indiana universiteti (AQSH), Bolton universiteti (Buyuk Britaniya), Nagoya universiteti (Yaponiya) kabi nufuzli oliy ta’lim muassasalarida faoliyat olib borgan olimlarning borligi mazkur loyihaning ahamiyati naqadar yuqori ekanini yana bir bor isbotladi.
Nomzodlar bilan oʻtkazilgan suhbat natijasida ularning 12 nafari loyihada ishtirok etish uchun tanlab olindi.
Eslatib oʻtamiz, mazkur loyiha ikki bosqichdan iborat. Birinchi bosqichda “Scopus”, “Web of Science” kabi bazalarda indekslangan nufuzli ilmiy jurnallarda chop etish uchun qoʻshma ilmiy tadqiqot amalga oshiriladi. Ikkinchi bosqichda esa, xorijlik olimlar Oʻzbekistonga tashrif buyurib, bir qator ilmiy va madaniy tadbirlarda ishtirok etadi.

12 foreign scientists were selected to participate in the CALR Fellowship project
As you know, the Central Asian Legal Research Fellowship project has been launched at Tashkent State University of Law in July 2022. In the 2nd season of the project, which was created with the aim of further strengthening scientific cooperation between University researchers and scientists from prestigious foreign universities for joint research, candidates from countries such as the USA, Great Britain, Romania, Malaysia, Greece, Japan, China, India, Thailand, applied for membership in it. The presence among the candidates of scientists working in such prestigious higher educational institutions as Indiana University (USA), Bolton University (UK), Nagoya University (Japan), once again proved the importance of this project.
As a result of interviews with candidates, 12 of them were selected to participate in the project.
We remind you that this project consists of two stages. At the first stage, a joint scientific study is conducted for publication in reputable scientific journals indexed by such databases as Scopus, Web of Science. At the second stage, foreign scientists will visit Uzbekistan and take part in a number of scientific and cultural events.