Shu munosabat bilan tashkil etilgan uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining o‘rinbosari Sarvarxon Buzrukxonov, Toshkent davlat yuridik universiteti rektori v.v.b. Islambek Rustambekov, universitetning Xalqaro aloqalar bo‘limi bosh mutaxassisi Bobur Uzakov ishtirok etdi.
Uchrashuvda Toshkent davlat yuridik universitetidagi ta’lim jarayonlarini xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish jarayonlarini o‘rganish, bunda Buyuk Britaniyaning Oliy ta’lim sifatini ta’minlash agentligi tomonidan konsultativ va boshqa amaliy ko‘mak faoliyatini joriy etish, professor-o‘qituvchilar uchun seminar-treninglar tashkil etish hamda ta’lim sifatini sertifikatlash va akkreditasiyadan o‘tkazish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda TDYUni QAA tomonidan akkreditatsiyadan o‘tkazish masalasiga alohida e’tibor qaratilib, universitetda Buyuk Britaniyaning Oliy ta’lim sifatini ta’minlash agentligining departamentini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Ishtirokchilari tomonidan TDYU va QAA o‘rtasidagi hamkorlik doirasida universitetning Ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limi bosh mutaxassisi Gulnoza Primkulova va Transformatsiya bo‘limi boshlig‘i Botirjon Qosimov joriy yilning 1-8-iyul kunlari Buyuk Britaniyaning London shahrida QAA tomonidan o‘tkazilgan malaka oshirish kursida qatnashgani alohida qayd etildi.
Shuningdek, uchrashuvda Buyuk Britaniyaning Oliy ta’lim sifatini ta’minlash agentligi tomonidan TDYUga ekspertlarni jalb qilishda ko‘maklashish, TDYU professor-o‘qituvchilari, hamda ma’muriyat xodimlari uchun maxsus seminar-treninglar tashkil etish, nafaqat onlayn formatdagi vebinarlar, balki offlayn malaka oshirish kurslarini tashkil etish masalalari muhokama qilinib, kelishuvga erishildi.
Ma’lumot uchun: Buyuk Britaniyaning Oliy ta’lim sifatini ta’minlash agentligi (The Quality Assurance Agency for Higher Education (QAA)) ta’lim sifatni ta’minlash bo‘yicha jahonning nufuzli ekspert tashkiloti hisoblanadi. Oliy ta’lim provayderlari va ushbu tizimni tartibga soluvchi tashkilotlar ta’lim sifati va standartlarni saqlab qolish va yaxshilash bo‘yicha ushbu agentlikka to‘liq ishonadi. Mazkur mustaqil tashkilot Buyuk Britaniya oliy ta’lim tizimi va uning xalqaro nufuzini yanada oshirish uchun butun dunyo bo‘ylab hukumatlar, agentliklar va muassasalar bilan hamkorlikni amalga oshiradi.

ТГЮУ расширяет сотрудничество с Агентством по обеспечению качества высшего образования Великобритании
Эдуардо Рамос, директор британского Агентства по обеспечению качества высшего образования (Quality Assurance Agency for Higher Education, QAA), посетил Ташкентский государственный юридический университет.
Во встрече, организованной в связи с этим, приняли участие заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Сарвархон Бузрукханов, врио ректора Ташкентского государственного юридического университета Исламбек Рустамбеков, главный специалист отдела международных отношений университета Бобур Узаков.
На встрече обсуждались вопросы изучения процессов приведения образовательных процессов Ташкентского государственного юридического университета в соответствие с международными стандартами, внедрения агентством по обеспечению качества высшего образования Великобритании консультативной и иной практической поддержки, организации семинаров-тренингов для профессорско-преподавательского состава, а также сертификации и аккредитации качества образования.
Особое внимание на мероприятии было уделено вопросу аккредитации ТГЮУ со стороны QAA, была достигнута договоренность о создании в Университете Департамента Агентства по обеспечению качества высшего образования Великобритании.
Отдельно было отмечено участие главного специалиста отдела контроля качества образования университета Гульнозы Примкуловой и начальника отдела трансформации Ботыржона Касимова в рамках сотрудничества между ТГЮУ и QAA в курсе повышения квалификации, проводимом QAA в Лондоне, Великобритания, с 1 по 8 июля текущего года.
На встрече также были обсуждены вопросы оказания агентством по обеспечению качества высшего образования Великобритании содействия в привлечении экспертов в ТГЮУ, организации специальных семинаров-тренингов для профессорско-преподавательского состава ТГЮУ и сотрудников администрации, организации не только вебинаров в онлайн-формате, но и оффлайн курсов повышения квалификации.
К вашему сведению: Агентство по обеспечению качества высшего образования Великобритании (Quality Assurance Agency for higher Education (QАА)) является авторитетной в мире экспертной организацией по обеспечению качества образования. Поставщики высшего образования и организации, регулирующие эту систему, полностью доверяют этому агентству в поддержании и улучшении качества образования и стандартов. Эта независимая организация осуществляет сотрудничество с правительствами, агентствами и учреждениями по всему миру для дальнейшего развития системы высшего образования Великобритании и ее международного престижа.