“Kiber huquq” va “Intellektual mulk huquqi” yo‘nalishlarida hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi
Yaponiya Respublikasining taʼlim, madaniyat, sport, fan va texnologiyalar vazirligi fan va texnologiyalar boʻyicha kengashi raisi Michinari Xamaguchi Toshkent davlat yuridik universitetiga tashrif buyurdi.
Shu munosabat bilan tashkil etilgan uchrashuvda TDYU prorektori Baxshillo Xodjayev, Xalqaro bo‘lim bosh mutaxassisi Bobur Uzakov va yaponiyalik mehmonlar ishtirok etdi.
Uchrashuvda Yaponiya Respublikasining oliy ta’lim muassasalari, jumladan, Nagoya universiteti, Nagoya iqtisodiyot univeristeti, Osaka universiteti va MIE universiteti bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish, talaba va professor-o‘qituvchilarni akademik almashinuv dasturlari doirasida ishtirokchilar sonini oshirish, TDYU qoshidagi Yapon huquqini tadqiq qilish markaziga yaponiyalik yetakchi ekspert va olimlarni jalb qilish hamda ushbu markazda ta’lim oladigan talabalarga yapon tadqiqot metodologiyasini o‘rgatish, Yaponiya Respublikasining taʼlim, madaniyat, sport, fan va texnologiyalar vazirligi tomonidan har yili taqdim etiladigan stipendiyada stipendiantlar sonini oshirish hamda “Kiber huquq” va “Intellektual mulk huquqi” yo‘nalishlarida hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.

Обсуждены вопросы расширения сотрудничества по направлениям кибер-права и права интеллектуальной собственности
Председатель совета по науке и технологиям министерства образования, культуры, спорта, науки и технологий Республики Япония Мичинари Хамагучи посетил Ташкентский государственный юридический университет.
Во встрече, организованной по этому случаю, приняли участие проректор ТГЮУ Бахшилло Ходжаев, главный специалист международного отдела Бобур Узаков и японские гости.
На встрече обсуждались вопросы дальнейшего развития сотрудничества с высшими учебными заведениями Республики Япония, в том числе с университетом Нагои, Экономическим университетом Нагои, Университетом Осаки и Университетом MIE, увеличения числа студентов и преподавателей в рамках программ академического обмена, привлечения ведущих японских экспертов и ученых в Центр исследований японского права при ТГЮУ, а также оказания содействия обучающимся в этом центре студентам преподавание методологии исследования, образования, культуры, спорта Республики Япония, были обсуждены вопросы увеличения числа стипендиатов ежегодной стипендии, предоставляемой Министерством науки и технологий, а также расширения сотрудничества в области кибер-права и права интеллектуальной собственности.