TDYU Hindiston universitetlari bilan hamkorlikni boshladi
Toshkent davlat yuridik universiteti va Hindistonning Milliy sud ekspertizasi universiteti o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Shu munosabat bilan ZOOM platformasi orqali tashkil etilgan marosimda TDYU va Hindistonning Milliy sud ekspertizasi universiteti rahbariyati hamda ikki oliy ta’lim muassasalarining ma’sul xodimlari ishtirok etdi.
Tadbir davomida rektorlar o‘z universitetlari faoliyati, amalga oshirilayotgan islohotlar, ilmiy salohiyati hamda hamkorlik memorandumining mazmun-mohiyati, maqsadi, vazifalari va kelgusidagi rejalar xususida ma’lumot berdi.
Ta’kidlanganidek, memorandum ikki universitet mutaxassislari o‘rtasida yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, ilmiy va madaniy hamkorlikni mustahkamlash, har ikki mamlakatda yuridik ta’lim va fanni rivojlantirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, memorandumda faol akademik mobillik dasturlari, TDYU professor-o‘qituvchilarining sud ekspertizasi yo‘nalishida stajirovka va malaka oshirish dasturlarini yo‘lga qo‘yish, qo‘shma loyihalar ustida ish olib borish hamda qo‘shma ta’lim dasturlarini joriy qilish nazarda tutilgan.
Bundan tashqari, uchrashuv davomida TDYUda Milliy sud ekspertizasi universiteti ko‘makida sud ekspertizasi laboratoriyasini barpo etishga kelishib olindi.
Ma’lumot uchun, Hindistonning Milliy sud ekspertizasi universiteti milliy institut maqomiga ega bo‘lgan sud ekspertizasi, kriminologiya, kiberxavfsizlik, raqamli sud ekspertizasi va boshqa ekspertiza fanlarga bag‘ishlangan dunyodagi birinchi va yagona universitet hisoblanadi. Universitet 2008-yilda Gujarat qonunchilik assambleyasining 17-qarori bilan Gujarat sud ekspertizasi universiteti sifatida tashkil etilgan. 2020-yilda Hindiston Respublikasi hukumatining qarori bilan milliy ahamiyatga ega bo‘lgan universitet maqomi berilgan.

ТГЮУ начал сотрудничество с университетами Индии
Между Ташкентским государственным юридическим университетом и Национальным университетом судебной экспертизы Индии подписан меморандум о сотрудничестве.
В церемонии, прошедшей в связи с этим событием на платформе ZOOM, приняли участие руководство ТГЮУ и Национального университета судебной экспертизы Индии, а также ответственные сотрудники двух высших образовательных учреждений.
В начале встречи ректоры двух университетов предоставили информацию об образовательном процессе, научном потенциале, международном сотрудничестве своих высших образовательных учреждениях, а также цели, сути и содержании, задачах меморандума о сотрудничестве, планах на будущее.
Отмечалось, что меморандум будет служить установлению тесного сотрудничества между специалистами двух университетов, укреплению научного и культурного сотрудничества между университетами, развитию юридического образования и науки двух стран.
Меморандум также предусматривает создание программ активной академической мобильности, стажировок и повышения квалификации преподавателей ТГЮУ в области судебной экспертизы, работу над совместными проектами и реализацию совместных образовательных программ.
Кроме того, в ходе встречи достигнута договоренность о создании в ТГЮУ лаборатории судебной экспертизы при поддержке Национального университета судебной экспертизы.
Для справки: Национальный университет судебной экспертизы Индии – первый и единственный университет в мире, имеющий статус национального института в области судебной экспертизы, криминологии, кибербезопасности, цифровой криминалистики и других дисциплин экспертизы. Университет был основан в 2008 году 17-й резолюцией Законодательного собрания Гуджарата как Гуджаратский университет судебной экспертизы. В 2020 году правительство Республики Индия присвоило университету статус национального значения.