TDYU Rossiyaning nufuzli universitetlaridan biri bilan hamkorlik o‘rnatdi
Toshkent davlat yuridik universiteti va Rossiya Federatsiyasining Xalqlar do‘stligi universiteti o‘rtasida “Ilmiy va ta'lim sohasida hamkorlik qilish to‘g‘risida”gi Kelishuv, “Talabalar almashinuvi to‘g‘risida”gi Memorandum va 2021-2023 yillarda amalga oshirilishi rejalashtirilgan “Ishchi dastur” imzolandi.
Shu munosabat bilan ZOOM platformasi orqali o‘tkazilgan marosimda TDYU rektori Rahimjon Xakimov, Rossiyaning Xalqlar do‘stligi universiteti rektori Oleg Yastrebov va oliy ta'lim muassasalarning ma’sul xodimlari ishtirok etdi.
Marosimda qayd etilganidek, universitetlar o‘rtasida ilmiy va madaniy hamkorlikni yanada mustahkamlash va qo‘llab-quvvatlash maqsadida imzolangan mazkur hujjatlar mamlakatimizda yuridik ta'lim va fanni rivojlantirish yo‘lidagi navbatdagi muhim qadamdir.
Ta’kidlash joiz, yuqorida imzolangan hujjatlarga ko‘ra endilikda ikki universitet o‘rtasida talabalar va o‘qituvchilar uchun akademik almashinuv dasturlarini yo‘lga qo‘yish, bakalavriyat, magistratura va doktorantura darajasida qo‘shma ta'lim dasturlari va turli ilmiy loyihalarni amalga oshirish, tomonlarning xalqaro aloqalarini kengaytirishga ko‘maklashish, xalqaro grantlar, konferensiya va tanlovlarda birgalikda ishtirok etish hamda ilmiy maqola va adabiyotlarni hamkorlikda chop etish rejalashtirilgan.
Jumladan, “Ishchi dastur”ga ko‘ra, bundan buyon universitetlar o‘rtasida har yili 5 nafargacha professor-o‘qituvchi va shuncha talaba hamda 1 nafar aspirant/doktorant almashinuvi yo‘lga qo‘yiladi, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar olib boriladi, ilmiy adabiyotlar almashish loyihalari hamda ilmiy-tadqiqot laboratoriyalari tashkil etiladi, ta’lim sifatini oshirish maqsadida universitet mutaxassislarining xizmat safarlari amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, uchrashuv davomida universitetlar o‘rtasida bakalavr va magistratura darajasida ikki diplom taqdim etuvchi qo‘shma dasturlarni amalga oshirishga kelishib olindi.
Ma’lumot uchun, Rossiya Xalqlar do‘stligi universiteti 1960-yil 5-fevralda tashkil etilgan bo‘lib, ayni paytda universitetida 472 ta ta’lim dasturi bo‘yicha 33 mingdan ortiq talaba tahsil olmoqda. Universitet “QS Stars” xalqaro reytingining maksimal “5 yulduz” nomiga loyiq ko‘rilgan.
Shuningdek, ta'lim muassasasi “UI GreenMetric World University Ranking” reytingida dunyo universitetlari o‘rtasida 38-o‘rinni egallaydi.
Rossiya Xalqlar do‘stligi universiteti QS World University Rankings reytingida dunyoning TOP-1000 universitetlar ichida 326-o‘rinni hamda yuridik fanlar reytingi bo‘yicha 200-o‘rinni egallab turibdi.

ТГЮУ установил сотрудничество с одним из ведущих университетов России
Между Ташкентским государственным юридическим университетом и Российским университетом дружбы народов подписаны Соглашение о сотрудничестве в области науки и образования, Меморандум об обмене студентами и Рабочая программа на 2021-2023 годы.
На церемонии подписания документов, проведенной через платформу ZOOM, приняли участие ректор ТГЮУ Рахимжон Хакимов, ректор Российского университета дружбы народов Олег Ястребов и ответственные сотрудники двух образовательных учреждений.
На церемонии было отмечено, что документы, подписанные в целях дальнейшего укрепления и развития научного и культурного сотрудничества между университетами, являются важным шагом в развитии юридического образования и науки в нашей стране.
Следует отметить, что согласно подписанным документам теперь между двумя университетами будет осуществляться работа по реализации программ академического обмена для студентов и преподавателей, совместных образовательных программ на уровне бакалавриата, магистратуры и докторантуры, содействию в расширении международных связей, исследовательских проектов, совместному участию в международных грантах, конференциях и конкурсах, а также совместных публикациях научных статей и литературы.
В частности, согласно Рабочей программе теперь между университетами будет ежегодно организовываться обмен профессорами и студентами в количестве до 5 человек, а также 1 аспиранта/докторанта, будут проводиться совместные исследования, проекты по обмену научной литературой, будут организованы научно-исследовательские лаборатории, в целях повышения качества образования будут организованы командировки специалистов университетов.
Кроме того, в ходе встречи достигнута договоренность о реализации между университетами совместных программ, предоставляющих два диплома на уровнях бакалавриата и магистратуры.
Для информации: Российский университет дружбы народов был основан 5 февраля 1960 года и в настоящее время в университете обучаются более 33 000 студентов по 472 образовательным программам. Российскому университету дружбы народов присвоено звание «5 звезд» в международном рейтинге «QS Stars». Также образовательное учреждение занимает 38-е место в рейтинге университетов мира UI GreenMetric World University Ranking.
Данное высшее образовательное учреждение занимает 326-е место в ТОП-1000 университетов мира в престижном рейтинге QS World University Rankings, а также 200-е место в рейтинге юридических наук.