Falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasi uchun mustaqil izlanuvchilikka quyidagilar rasmiylashtiriladi:
– magistr yoki klinik ordinatura (tibbiyot fanlari uchun) diplomi yoki oliy ma’lumot to‘g‘risidagi (ixtisoslik bo‘yicha) diplomga ega bo‘lganlar;
– belgilangan ilmiy maqolalariga ega bo‘lganlar;
Fan doktori (DSc) ilmiy darajasi uchun mustaqil izlanuvchilikka fan nomzodi yoki falsafa doktori (PhD) yoki ularga tenglashtirilgan xorijiy mamlakatlarda olingan diplomga ega bo‘lgan, belgilangan tartibda talablarga muvofiq ilmiy daraja olganidan so‘ng salmoqli ilmiy yutuqlarga erishgan shaxslar rasmiylashtiriladi.
Falsafa doktori (PhD) yoki fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun mustaqil izlanuvchilikka talabgorlar (phd.mininnovation.uz) orqali TM yoki ITga quyidagi hujjatlarni taqdim etadi:
– qisqacha biografik ma’lumotnoma;
– falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun mustaqil izlanuvchi sifatida rasmiylashtirish uchun magistrlik yoki klinik ordinatura (tibbiyot fanlari uchun) yoki oliy ma’lumot (mutaxassislik dasturi bo‘yicha) to‘g‘risidagi diplom nusxasi;
– mehnat daftarchasining belgilangan tartibda tasdiqlangan nusxasi;
– ilmiy ishlar ro‘yxati va ularning nusxasi;
– fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun mustaqil izlanuvchi sifatida rasmiylashtirish uchun fan nomzodi yoki falsafa doktori (PhD) diplomi yoki xorijda olingan unga tenglashtirilgan boshqa ilmiy darajalar diplomi nusxasi;
– ish joyidan tavsifnoma;
Talabgorlar mustaqil izlanuvchilikka ixtisoslik boʼyicha suhbat natijalari va qabul komissiyasining tegishli xulosasi boʼyicha amalga oshiriladi.

Продолжается прием документов на самостоятельное соискательство
имеющие диплом магистра или клинической ординатуры (для медицинских наук), либо диплом о высшем образовании (по специальностям);
имеющие определенные научные публикации;
На самостоятельное соискание ученой степени доктора наук (DSc) оформляются лица, имеющие диплом кандидата наук или доктора философии (PhD), или другие приравненные к ним ученые степени, полученные в зарубежных государствах, добившиеся значительных научных достижений после получения ученой степени в соответствии с установленными требованиями.
Претендент на самостоятельное соискательство обращается с заявлением через (phd.mininnovation.uz) ВОУ или НИУ с приложением следующих документов:
– справка-объективка;
– копия диплома магистра либо диплома о высшем образовании (по программам специальности) — для оформления в качестве самостоятельного соискателя ученой степени доктора философии (PhD);
– копия трудовой книжки, заверенная в установленном порядке;
– список научных работ и их копии;
– копия диплома кандидата наук или диплома доктора философии (PhD) или других приравненных к ним ученых степеней, полученных за рубежом — для оформления в качестве самостоятельного соискателя ученой степени доктора наук (DSc);
– характеристика с места работы;
Отбор претендентов на самостоятельное соискательство осуществляется по результатам собеседования по специальности и соответствующего заключения приемной комиссии ВОУ и НИУ.