Adliya vazirligi, KOICA va TDYU hamkorligida yuridik xizmatlar raqamlashtiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligida mamlakatimizning yuridik xizmatlar va huquqiy ta’lim tizimida raqamli transformatsiyani jadallashtirishga qaratilgan muhim uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvda Adliya vaziri Akbar Tashkulov, Toshkent davlat yuridik universiteti rektori, professor Baxshillo Xodjayev hamda Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA)ning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari Shin Myung Seop ishtirok etdi.
Tadbir davomida tomonlar o‘rtasida “O‘zbekistonda sun’iy intellektga asoslangan yuridik xizmatlar uchun muhit yaratish va salohiyatni rivojlantirish” loyihasini amalga oshirish bo‘yicha Muhokama bayonnomasi imzolandi.
Hujjatga muvofiq, mazkur loyihani amalga oshirish uchun KOICA tomonidan 14,5 million AQSh dollari miqdorida grant mablag‘i ajratiladi hamda 2026–2030-yillar davomida mamlakatimizda bosqichma-bosqich sun’iy intellekt texnologiyalariga asoslangan yuridik xizmatlar infratuzilmasini shakllantirish, huquqiy axborotdan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish, yuridik ta’lim va amaliyotga innovatsion yechimlarni joriy etish ishlari olib boriladi.
Xususan, loyiha doirasida sun’iy intellekt asosida ishlovchi yuridik xizmatlar platformasini yaratish, raqamli huquqiy kutubxona tashkil etish, O‘zbekiston–Koreya huquq markazini tashkil etish, yuridik xizmatlar va ta’lim tizimida innovatsion yechimlarni joriy etish, mutaxassislarning raqamli va texnologik salohiyatini oshirish rejalashtirilgan.
Uchrashuvda ta’kidlanganidek, mazkur loyiha nafaqat texnologik yangilanish, balki fuqarolar va tadbirkorlik subyektlariga qulay, tezkor, ochiq va sifatli yuridik xizmatlar ko‘rsatish tizimini yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qiladi.
Sun’iy intellekt asosidagi yuridik xizmatlar huquqiy masalalar bo‘yicha dastlabki maslahatlar olish, zarur hujjatlar va ma’lumotlarga tezkor kirish, murojaatlarni samarali ko‘rib chiqish hamda aholining huquqiy axborotdan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirishda ahamiyat kasb etadi.
Loyiha Toshkent davlat yuridik universiteti uchun ham alohida ahamiyatga ega. Uning doirasida yuridik ta’lim jarayoniga zamonaviy raqamli yechimlarni tatbiq etish, talabalar va professor-o‘qituvchilarning sun’iy intellekt, huquqiy texnologiyalar va raqamli yuridik xizmatlar bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini oshirish imkoniyati yaratiladi.

An important meeting was held at the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan, aimed at accelerating the digital transformation of legal services and legal education in the country.
The meeting was attended by Minister of Justice Akbar Tashkulov, Rector of Tashkent State University of Law, Professor Bakhshillo Khodjaev, as well as Head of the Korea International Cooperation Agency (KOICA) Office in Uzbekistan Shin Myung Sop.
During the event, the parties signed a Record of Discussions on the implementation of the project titled “Establishing an Environment and Building Capacity for AI-Based Legal Services in Uzbekistan.”
According to the document, KOICA will allocate a grant of USD 14.5 million for the implementation of this project. From 2026 to 2030, it is planned to gradually develop infrastructure for legal services based on artificial intelligence technologies, expand access to legal information, and introduce innovative solutions into legal education and practice.
In particular, the project предусматривает the creation of an AI-based legal services platform, the development of a digital legal library, the establishment of an Uzbek-Korean Legal Center, the introduction of innovative solutions into legal services and education systems, as well as strengthening the digital and technological capacity of specialists.
As noted during the meeting, the project is aimed not only at technological modernization but also at bringing the system of legal service delivery to a new level — ensuring convenience, efficiency, transparency, and high quality for citizens and business entities.
AI-based legal services will facilitate access to initial legal consultations, provide quick access to necessary documents and information, improve the efficiency of handling applications, and expand opportunities for the population to use legal information.
The project is also of particular importance for Tashkent State University of Law. Within its framework, modern digital solutions will be integrated into the educational process, and opportunities will be expanded to enhance the knowledge and skills of students and faculty in the fields of artificial intelligence, legal tech, and digital legal services.
Following the meeting, the parties agreed to further develop cooperation within the framework of the project and to gradually implement AI-based solutions in the system of legal services and legal education.