Adliya vazirligi yuridik texnikumlari tomonidan yo'llanma olgan bitiruvchilarning hujjatlarini TDYU bakalavriatiga qabul qilish qanday tartibda amalga oshiriladi?
Abituriyentlarning o‘qishga qabul qilish haqidagi arizalari qabul komissiyasi tomonidan 5-iyuldan 25-iyulgacha qabul qilinadi.
TDYU bakalavriatiga qabul qilish uchun hujjatlar Internet jahon axborot tarmog‘i (qabul2022.tsul.uz) orqali taqdim etiladi.
Abituriyentlar TDYU rektori nomiga o‘qishga qabul qilish haqidagi arizani Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 22-noyabrdagi "O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tizimidagi ta'lim muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi 705-son qaroriga muvofiq elektron shaklda to‘ldiradi.
Qabul qilish to‘g‘risidagi elektron arizaga diplom va ilovasi elektron shaklda ilova qilinadi.
Yuqorida nazarda tutilgan talablarga muvofiq barcha hujjatlar taqdim etilgan taqdirda, 72 soat ichida noyob raqam berish orqali ariza ro‘yxatga olinadi va abituriyentga bildirishnoma yuboriladi hamda abituriyentga hujjatlarning aslini o‘z vaqtida topshirish zarurati to‘g‘risida xabar beriladi.
Agar taqdim etilgan hujjatlar yuqorida nazarda tutilgan talablarga muvofiq bo‘lmagan taqdirda, 72 soat ichida arizada ko‘rsatilgan elektron pochta manzili bo‘yicha abituriyentga tegishli xabarnoma yuboriladi.
Bunda, abituriyentga ko‘rsatib o‘tilgan kamchiliklarni bartaraf etish va hujjatlarni qabul qilishning belgilangan muddati tugagunga qadar ularni takroran taqdim etish imkoniyati beriladi.

How is the acceptance of documents for the bachelor's degree of TSUL of graduates who received the referrals of Law colleges of the Ministry of Justice carried out?
Applications of applicants for admission to study will be accepted by TSUL Commission for Admission from July 5 to July 25.
Documents for admission to the bachelor's degree at TSUL are submitted online (qabul2022.tsul.uz).
Applicants must submit an application for admission addressed to the rector of TSUL in electronic form in accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers dated November 22, 2021 No. 705 “On measures to further improve the activities of educational institutions of the system of the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan”.
Copies of the diploma and its supplement are attached to the electronic application.
Each document attached to the application must be in the form of a separate file, ensuring the preservation of all authentic signs of authenticity (at least 200 dpi).
It is allowed to submit an application with the application of scanned documents in the form of copies in the "PDF" (portable document format) format.
When all documents are submitted in accordance with the above requirements, the application is registered within 72 hours by assigning a unique number to it and the applicant is informed of the need to submit the original documents within the established time frame.
The time of acceptance of documents by the TSUL Commission for Admission is the moment of assigning a unique number to the application.
In case of non-compliance of the submitted documents with the requirements, the applicant is sent a notification to the e-mail address specified in the application within 72 hours.
At the same time, the applicant is given the opportunity to correct these shortcomings and re-submit documents before the end of the deadline for their acceptance.
After the deadline for accepting documents, making changes and additions to them is strictly prohibited.