Xabaringiz bor, joriy yilning iyul oyidan boshlab Toshkent davlat yuridik universitetida “Central Asian Legal Research Fellowship” loyihasi yoʻlga qo‘yildi.
Universitet tadqiqotchilari va xorijdagi nufuzli universitetlar olimlari oʻrtasida ilmiy hamkorlikni yanada kuchaytirish, ularning birgalikda ilmiy tadqiqotlarni olib borishi uchun sharoit yaratishga qaratilgan loyihaga a’zo bo‘lish uchun Buyuk Britaniya, Avstraliya, Germaniya, Yaponiya, Janubiy Koreya, Qatar kabi 14 ta davlatdan ko‘plab nomzodlar hujjat topshirdi. Ayniqsa, nomzodlar orasida Oxford, Stenford, Garvard, London Holloway Qirollik universiteti kabi nufuzli universitetlarda faoliyat olib borgan olimlarning borligi mazkur loyihaning ahamiyati naqadar yuqori ekanini yana bir bor isbotladi.
Kuni kecha loyihaga a’zo bo‘lishni istagan nomzodlar bilan suhbat o‘tkazildi va yakunda ular orasidan 21 nafari loyihada ishtirok etish uchun tanlab olindi.
Eslatib oʻtamiz, mazkur loyiha ikki bosqichdan iborat. Birinchi bosqichda “Scopus”, “Web of Science” kabi bazalarda indekslangan nufuzli ilmiy jurnallarda chop etish uchun qoʻshma ilmiy tadqiqot amalga oshiriladi. Ikkinchi bosqichda esa xorijlik olimlar Oʻzbekistonga tashrif buyurib, qator ilmiy va madaniy tadbirlarda ishtirok etadi.

Для участия в проекте  «Central Asian Legal Research Fellowship» отобран 21 иностранный ученый
Как вы знаете, с июля текущего года в Ташкентском государственном юридическом университете стартовал проект «Central Asian Legal Research Fellowship».
Проект направлен на дальнейшее укрепление научного сотрудничества между исследователями университета и учеными престижных вузов за рубежом, в том числе проведение совместных научных исследований.
На участие в этом проекте подали заявки кандидаты из 14 стран, таких как Великобритания, Австралия, Германия, Япония, Южная Корея и Катар. Наличие среди кандидатов ученых, работавших в престижных университетах, таких как Оксфорд, Стэнфорд, Гарвард, Лондонский Королевский университет Холлоуэй, в очередной раз подтверждает важность этого проекта.
Не так давно с кандидатами, желающими принять участие в проекте, было проведено собеседование, в результате 21 из них выбрали для участия в проекте.
Напоминаем, что данный проект состоит из двух этапов. На первом этапе проводится совместное научное исследование для публикации в престижных научных журналах, индексируемых в таких базах данных, как «Scopus», «Web of Science». На втором этапе иностранные ученые посетят Узбекистан и примут участие в ряде научных и культурных мероприятий.