Sankt-Peterburgdagi "Oliy Iqtisodiyot maktabi" milliy tadqiqot universiteti vakillari bilan hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi
Oliy iqtisodiyot maktabining Sankt-Peterburg filiali delegatsiyasi Toshkent davlat yuridik universitetiga tashrif buyurdi.
Shu munosabat bilan tashkil etilgan uchrashuvda TDYU xalqaro hamkorlik va uzluksiz ta’lim bo‘yicha prorektori Dilshod Umarov, “Xalqaro huquqva qiyosiy huquqshunoslik” fakulteti dekani Dildora Umarxonova, Xalqaro hamkorlik boshqarmasi mutaxassisi Bobur Uzoqov, “Oliy iqtisodiyot markazi” milliy tadqiqot universiteti yuridik fakulteti dekani Anton Ilin, Sankt-Peterburg gumanitar fanlar va san’at maktabi dekani Irina Shemeleva, “Oliy iqtisodiyot markazi” milliy tadqiqot universiteti dotsenti Yuriy Ichkitidze ishtirok etdi.
Tadbir avvalida ikki oliy o‘quv yurti vakillari o‘z universitetlari faoliyati bilan tanishtirdi.
Xususan, TDYU prorektori Dilshod Umarov universitet tarixi, abituriyentlarni qabul qilish tizimi, o‘quv jarayoni, qo‘shma ta’lim dasturlari va xalqaro hamkorlik, universitetda xorijiy talabalar uchun yaratilgan sharoitlar haqida mehmonlarga ma’lumot berdi.
Uchrashuvda taʼlim va fan masalalari boʻyicha ikki universitet o‘rtasidagi oʻzaro hamkorlik yoʻnalishlari muhokama qilindi.
Tomonlar talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, hamkorlikda turli ilmiy tadbirlar, jumladan, davra suhbatlari, konferensiyalarni tashkil etish, Oliy iqtisodiyot maktabi professor-o‘qituvchilarini TDYUda chop etilayotgan ilmiy jurnallarning tahrir hay’atiga hamda yangi avlod darsliklarini chop etish jarayoniga jalb etish bo‘yicha fikr almashdi.
Uchrashuvda TDYU va Butunjahon intellektual mulk tashkiloti o‘rtasida qo‘shma kafedra tashkil etish masalasida amalga oshirilayotgan muhokamalar, universitetdagi “Legal Tech” laboratoriyasining faoliyati haqida ham ma’lumot berildi. Ushbu ishlar mehmonlar tomonidan ham e’tirof etilib, bu borada TDYU tajribasini o‘rganish lozimligi qayd etildi.
Uchrashuv yakunida Sankt-Peterburgdagi Oliy Iqtisodiyot maktabi delegatsiyasi Toshkent davlat yuridik universiteti jamoasini Moskva shahrida bo‘lib o‘tadigan Xalqaro hamkorlik haftaligiga taklif qildi.
Ma’lumot uchun: “Oliy iqtisodiyot maktabi” milliy tadqiqot universiteti 1998-yildan boshlab faoliyat yuritmoqda. Muassasada “Yurisprudensiya” yo‘nalishi bo‘yicha bakalavrlariat, “Huquq va davlat boshqaruvi”, “Fuqarolik va tijorat huquqi”, “Raqamlashtirish davrida intellektual mulk huquqi” yo‘nalishi bo‘yicha magistratura dasturlari mavjud.

Обсуждены направления сотрудничества с представителями НИУ ВШЭ в Санкт-Петербурге
Ташкентский государственный юридический университет с визитом посетила делегация Санкт-Петербургского филиала Высшей школы экономики.
Во встрече, организованной в связи с этим событием, приняли участие проректор по международному сотрудничеству и непрерывному образованию Дилшод Умаров, декан факультета международного права и сравнительного правоведения Дилдора Умарханова, специалист Управления международного сотрудничества Бобур Узаков, декан юридического факультета НИУ ВШЭ в Санкт-Петербурге Антон Ильин, декан Санкт-Петербургской школы гуманитарных наук и искусств НИУ ВШЭ в Санкт-Петербурге Ирина Щемелева, доцент НИУ ВШЭ в Санкт-Петербурге Юрий Ичкитидзе.
В начале мероприятия представители двух университетов рассказали о деятельности своих вузов.
В частности, проректор ТГЮУ Дилшод Умаров предоставил информацию об истории университета, системе приема абитуриентов, образовательном процессе, реализуемых программах двойных дипломов, а также условиях, созданных для иностранных студентов.
На встрече обсуждены направления взаимодействия двух вузов по вопросам образования и науки.
Стороны рассмотрели вопросы реализации программы студенческого обмена, стажировки преподавателей, организации совместных студенческих проектов, научных конференций, приглашения профессорско-преподавательского состава НИУ ВШЭ в Санкт-Петербурге в редколлегии научных журналов ТГЮУ, а также их привлечению к работе над учебниками нового поколения.
Отмечено, что ТГЮУ и Всемирная организация интеллектуальной собственности обсуждают создание совместной кафедры, а также университет активно работает над развитием лаборатории «Legal Tech». Гости поделились мнением о проделанной работе и отметили, что необходимо изучить опыт ТГЮУ в данном направлении.
В завершение встречи делегация НИУ ВШЭ в Санкт-Петербурге пригласила руководство Ташкентского государственного юридического университета на Международную партнерскую неделю, которая будет проходить в Москве.
Для справки: Юридический факультет НИУ ВШЭ — Санкт-Петербург ведет свою историю с 1998 года. Наряду с фундаментальной подготовкой студенты могут выбрать углубленную индивидуальную траекторию обучения в рамках одной бакалаврской («Юриспруденция») и трех магистерских программ («Право и государственное управление», «Гражданское и коммерческое право», «Право интеллектуальной собственности в цифровую эпоху»).