Huquqiy etika va professional javobgarlik: AQSH tajribasi
Toshkent davlat yuridik universitetida “Huquqiy ko‘nikmalar va metodologiya” moduli doirasida shu mavzuda mahorat darsi tashkil etildi.
“Ommaviy huquq” va “Xalqaro huquq va qiyosiy huquqshunoslik” fakultetlarining ingliz tilida o‘qitiladigan maxsus guruhlari uchun tashkil etilgan mashg‘ulotni “Umumta’lim fanlar va madaniyat” kafedrasi katta o‘qituvchisi Shohjahon Toshpo‘lotov va Boston huquq maktabi o‘qituvchisi Daniel Hossenfild olib bordi.
Mashg‘ulotda talabalarga mavzu yuzasidan foydali va qiziqarli ma’lumotlar berish bilan birga, ularda tanqidiy fikrlash, mantiqiy tafakkur va huquqiy argumentlash ko‘nikmalarini yanada rivojlantirish maqsadida hayotiy kazuslardan namunalar keltirildi. Kazuslarga milliy va xalqaro huquq normalari orqali qiyosiy huquq bilan bog‘lab javob berish tushuntirildi.

Юридическая этика и профессиональная ответственность: опыт США
Мастер-класс на эту тему был организован в Ташкентском государственном юридическом университете в рамках модуля «Правовые навыки и методология».
Обучение для специальных групп с преподаванием на английском языке факультетов «Публичное право» и «Международное право и сравнительное правоведение» организовал старший преподаватель кафедры «Общеобразовательные дисциплины и культура» Шохжахон Тошпулотов и преподаватель Бостонской школы права Даниэль Хоссенфильд.
Помимо предоставления студентам полезной и интересной информации по теме, были представлены примеры из жизненных ситуаций с целью дальнейшего развития их критического мышления, логического мышления и навыков юридической аргументации. Было разъяснено, как реагировать на дела через нормы национального и международного права в связи со сравнительным правоведением.