Toshkent davlat yuridik universiteti va Rossiyaning N.G.Chernishevskiy nomidagi Saratov davlat milliy tadqiqot universiteti o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi
Shu munosabat bilan ZOOM platformasi orqali o‘tkazilgan marosimda TDYU rektori Rahimjon Xakimov, Saratov davlat milliy tadqiqot universiteti rektori Aleksey Chumachenko va oliy ta’lim muassasalarning ma’sul xodimlari ishtirok etdi.
Marosim avvalida ikki universitet rektorlari tomonidan mazkur memorandumning mazmun-mohiyati va ahamiyati xususida ma’lumot berildi.
Ta’kidlaganidek, ushbu hujjatning imzolanishi universitetlar o‘rtasida ilmiy va madaniy hamkorlikni yanada mustahkamlash va qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, har ikki mamlakatda yuridik ta’lim va fanni rivojlantirish yo‘lidagi muhim qadam hisoblanadi.
Memorandum orqali ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida talabalar va o‘qituvchilar uchun akademik almashinuv dasturlarini yo‘lga qo‘yish, bakalavriyat, magistratura va doktorantura darajasida qo‘shma ta’lim dasturlari va turli ilmiy loyihalarni amalga oshirish, tomonlarning xalqaro aloqalarini kengaytirishga ko‘maklashish, xalqaro grantlar, konferensiya va tanlovlarda birgalikda ishtirok etish hamda ilmiy maqola va adabiyotlarni hamkorlikda chop etish ko‘zda tutilgan.
Ma’lumot uchun, N.G.Chernishevskiy nomidagi Saratov davlat milliy tadqiqot universiteti 1909-yilda imperator Nikolay II buyrug‘iga binoan tashkil etilgan bo‘lib, ayni paytda universitetda 15 ta fakultet, 8 ta o‘quv instituti, 2 ta kollej, bir nechta ilmiy-tadqiqot va innovasion tuzilmalar mavjud bo‘lib, muassasada 25 ming nafardan ortiq talaba tahsil oladi.

Между Ташкентским государственным юридическим университетом и Саратовским национальным исследовательским государственным университетом имени Н.Г. Чернышевского подписан меморандум о сотрудничестве
На церемонии, организованной в связи с этим событием через платформу ZOOM, приняли участие ректор ТГЮУ Рахимжон Хакимов, ректор Саратовского национального исследовательского государственного университета имени Н.Г. Чернышевского Алексей Чумаченко и ответственные сотрудники высших образовательных учреждений.
В начале церемонии ректора двух университетов предоставили информацию о сути, содержании и значении данного меморандума.
Меморандум предусматривает установление академического обмена для студентов и преподавателей, реализацию совместных образовательных программ на уровне бакалавриата и магистратуры, а также исследовательских проектов, содействие в расширении международных связей, участие в международных грантах, конференциях и конкурсах, совместную публикацию научных статей и литературы.
Для справки: Саратовский национальный исследовательский государственный университет имени Н.Г. Чернышевского основан в 1909 году по приказу императора Николая II. В структуру университета входят 15 факультетов, 8 образовательных институтов, 2 колледжа, несколько научно-исследовательских и инновационных структур. В настоящее время в учреждении обучаются более 25 тысяч студентов.