Toshkent davlat yuridik universiteti tomonidan aholi, ayniqsa, yoshlarning huquqiy savodxonligi, referendum borasidagi bilim va koʻnikmalarini yanada oshirish maqsadida “Men befarq emasman” shiori ostida oʻtkazilgan “Targ‘ibot poyezdi” loyihasi yakunlandi.
Konstitutsiyaviy komissiya a’zolari, universitet professor-o‘qituvchilari va tajribali targ‘ibotchilar ishtirokida o‘tkazilgan seminarlar, huquqiy targ‘ibot tadbirlarini o‘tkazish bo‘yicha o‘tkazilgan amaliy darslarda ishtirok etgan 100 nafar talaba hamda universitetning 14 nafar professor-o‘qituvchilaridan iborat targ‘ibot guruhlari tomonidan mamlakatimizning 14 ta hududi: Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri va 12 ta viloyatda turli targ‘ibot tadbirlarini tashkil etdi.
Shuningdek, mazkur targ‘ibot tadbirlariga TDYU talabalari va professor-o‘qituvchilari bilan bir qatorda hududlardagi huquqshunoslik ta’lim yo‘nalishi mavjud bo‘lgan oliy ta’lim muassasalari talabalari va Adliya vazirligi yuridik texnikumlarning o‘quvchilari ham jalb etildi.
Targ‘ibot guruhlari mamlakatimiz bo‘ylab 70 dan ortiq oliy va professional ta’lim muassasalari, 50 dan ortiq korxona va tashkilotlar, 30 dan ortiq aholi yashash manzillari, harbiy qismlar va istirohat bog‘lariga tashrif buyurib, aholi, ayniqsa, yoshlarning huquqiy savodxonligi, referendum borasidagi bilim va ko‘nikmalarini oshirishga o‘z hissasini qo‘shdi.
O‘tkazilgan targ‘ibot tadbirlarida o‘quvchilar, talabalar va tashkilotlarning xodimlari bilan bir qatorda nuroniy otaxon-u onaxonlar ham ishtirok etdi.
Turli tadbirlar va uchrashuvlar davomida ishtirokchilarga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlarning mazmun-mohiyati, yangi tahrirdagi Konstitutsiyada taʼlim va ilm-fan sohasidagi o‘zgarishlar, yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ayollar va bolalar huquqlarini ta’minlash bo‘yicha kiritilayotgan yangiliklar, turli sohalarni rivojlantirishga qaratilgan yangi normalar haqida batafsil ma’lumot berildi.
“Tengdosh tengdoshga” tamoyili asosida o‘tkazilgan uchrashuvlar doirasida ishtirokchilarni qiziqtirgan barcha savollarga atroflicha javob berildi.
Shuningdek, ishtirokchilarning huquqiy savodxonligini sinovdan o‘tkazish maqsadida turli tanlov va viktorinalar o‘tkazilib, ularning g‘olib va sovrindorlari esdalik sovg‘alari, badiiy va yuridik adabiyotlar bilan taqdirlandi.
Bundan tashqari, targ‘ibot guruhlari tomonidan yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan materiallar tarqatildi.
Bir so‘z bilan aytganda, “Targ‘ibot poyezdi” loyihasi aholi, ayniqsa, yoshlarning huquqiy savodxonligi, Referendum borasidagi bilim va ko‘nikmalarini oshirish bilan birga, ularda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, yurt kelajagi va Vatan ravnaqi uchun daxldorlik tuyg‘ularini yanada mustahkamladi.

Поезд пропаганды: правовая пропаганда проведена в более чем 150 высших и профессиональных учебных заведениях, предприятиях и организациях, воинских частях, населенных пунктах
Проект «Поезд пропаганды» под девизом «Мен бефарк эмасман», проведенный Ташкентским государственным юридическим университетом в целях дальнейшего повышения правовой грамотности населения, особенно молодежи, знаний и навыков о референдуме, завершен.
Пропагандистские группы из 100 студентов и 14 преподавателей организовали пропагандистские мероприятия в Республике Каракалпакстан, городе Ташкенте и 12 областях. Члены пропагандистских групп также приняли участие в семинарах и практических занятиях по проведению правовых пропагандистских мероприятий, проведенных членами Конституционной комиссии, преподавателями вуза и опытными активистами.
Помимо студентов и преподавателей ТГЮУ, к данной деятельности были привлечены также студенты высших учебных заведений регионов по направлению «юриспруденция» и учащиеся юридических техникумов Министерства юстиции.
Пропагандистские группы посетили более 70 высших и профессиональных учебных заведений, более 50 предприятий и организаций, более 30 адресов проживания, воинских частей, парков культуры и отдыха по всей стране, повышая правовую грамотность населения, особенно молодежи, совершенствуя знания и навыки о референдуме.
В пропагандистских мероприятиях принимали участие не только школьники, студенты и работники организаций, но и представители старшего поколения.
В ходе различных мероприятий и встреч участникам была предоставлена подробная информация о содержании проводимых в стране конституционных реформ, изменениях в Конституции в новой редакции в сфере образования и науки, нововведениях в области поддержки молодежи, обеспечения прав женщин и детей, новых нормах, направленных на развитие различных сфер деятельности.
В рамках встреч, проведенных по принципу «сверстник-сверстнику», на все интересующие участников вопросы были даны развернутые ответы.
Также с целью проверки правовой грамотности участников были проведены различные конкурсы и викторины, победители и призеры которых были награждены памятными подарками, художественной и юридической литературой.
Кроме того, пропагандистскими группами распространялись материалы, посвященные содержанию Конституции в новой редакции.
Словом, проект «Поезд пропаганды», наряду с повышением правовой грамотности населения, особенно молодежи, знаний и навыков референдума, еще больше укрепил у них чувство сопричастности к проводимым в нашей стране реформам, будущему страны и процветанию Родины.