Hindiston Respublikasi Konstitutsiyasining o‘zbek tilidagi nashri taqdimoti o‘tkazildi
Toshkent davlat yuridik universiteti professor-o‘qituvchilari tomonidan Hindiston Respublikasi Konstitutsiyasi o‘zbek tiliga tarjima qilindi.
Kuni kecha TDYU Axborot-resurs markazida ushbu tarjima kitobning taqdimot marosimi o‘tkazildi.
Marosimda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi oʻrinbosari, Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, yuridik fanlar doktori, professor, OʻzR FA akademigi Akmal Saidov, TDYU rektori v.v.b., yuridik fanlar doktori, professor Islambek Rustambekov, Hindistonning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Manish Prabhat, taniqli olimlar, professor-oʻqituvchilar va talabalar ishtirok etdi.
Anjumanda Hindistonning konstitutsiyaviy tajribasi boy tarixga ega ekani ta’kidlanib, ushbu tajribadan bugungi konstitutsiyaviy islohotlarda foydalanish kerakligi qayd etildi. Chunki Hindiston Konstitutsiyasini ishlab chiqish davomida dunyoning bir qator konstitutsiyalari qiyosiy oʻrganilgan va ulardan ijobiy foydalanilgan. Huquqiy institutlarning mohiyatiga ehtiyotkorlik bilan yondashilgani va ular tuzilishi sinchkovlik bilan ishlab chiqilgani sababli Hindiston Konstitutsiyasi koʻplab xorijiy davlatlar konstitutsiyalari uchun namuna vazifasini oʻtadi.
Xususan, Hindiston Konstitusiyasida uning ustunligi, respublika, demokratik boshqaruv shakli, davlatning dunyoviy ekanli, hokimiyatlarning taqsimlanishi prinsipi, shaxsning erkinligi va qadr-qimmati, mllatning birligi va yaxlitligi, ijtimoiy va iqtisodiy adolat konsepsiyasi, erkin va adolatli saylov asoslari belgilangan bo‘lib, bular bugungi yangi tahrirdagi Konstitutsiyasining ham asosiy tamoyillari hisoblanadi.
Shuningdek, tadbirda ushbu tarjima va nashr bo‘lajak huquqshunoslar uchun mo‘ljallangani, boshqa davlatlar konstitutsiyaviy huquqi qatorida Hindiston konstitutsiyaviy huquqini oʻrganish va Oʻzbekiston tajribasi bilan qiyoslash yosh huquqshunoslar uchun huquqiy tafakkurning yangi ufqlarini ochishi qayd etildi.
Ta’kidlanganidek, Hindiston Konstitutsiyasining oʻzbek tilidagi ilk nashri ikki mamlakat olimlari oʻrtasidagi katta koʻlamli ishlar uchun bir debocha vazifasini oʻtaydi va yangi loyihalar, birgalikda amalga oshiriladigan ishlarga keng eshiklarni ochadi.
Taqdimot marosimi davomida tarjima nashr mualliflari haqida ham ma’lumot berildi. Mazkur tarjima Hindiston Konstitutsiyasining oʻzbek tiliga ilk tarjimasi loyiha rahbari, yuridik fanlar doktori, professor Omonulla Muhammadjonov, tarjima ishlarini bevosita tashkil qilgan va amalga oshirgan tarjimonlar guruhi rahbari Nodir Ramazonov, tarjimonlar Odilbek Irisqulov, Mahbuba Rasulova, Nozima Normurodovaning saʼy-harakati va ikki yillik tinimsiz mehnati evaziga amalga oshirilgani qayd etildi.
Shuningdek, loyihani moliyaviy va ilmiy tomondan qoʻllab-quvvatlab kelgan Hindistonning Oʻzbekistondagi elchixonasi, xususan, Hindistonning Oʻzbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Manish Prabhatga, TDYU olim va tarjimonlarining Dehli universiteti mutaxassislari bilan aloqa oʻrnatishida oʻziga xos koʻprik vazifasini oʻtagan La’l Bahodur Shastri nomidagi Hindiston madaniyati markazi rahbari Sitesh Kumarga hamda tarjima va texnik tahrir ishlarida koʻngilli sifatida ishtirok etgan TDYU talabalari Abdurahim Rahmonkulov, Sobir Tangirov, Gulhayo Pardabayeva, Maftuna Oltiyeva, Xolisxon Umarova, Xosiyatxon Nizomova, Oʻtkirbek Rivojiddinov, Kamola Polvonova, Mahbuba Sayfullayeva, Otaxon Anvarxonovga alohida minnatdorlik bildirildi.

Состоялась презентация издания Конституции Республики Индия на узбекском языке
Конституция Республики Индия была переведена на узбекский язык преподавателями Ташкентского государственного юридического университета.
В Информационно-ресурсном центре ТГЮУ состоялась презентация издания.
В церемонии приняли участие первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, доктор юридических наук, профессор, академик Академии наук Республики Узбекистан Акмаль Саидов, врио ректора ТГЮУ, доктор юридических наук, профессор Исламбек Рустамбеков, Чрезвычайный и Полномочный посол Индии в Узбекистане Маниш Прабхат, известные ученые, преподаватели, студенты.
На конференции было отмечено, что конституционный опыт Индии имеет богатую историю и этот опыт необходимо использовать в сегодняшних конституционных реформах. Потому что при разработке Конституции Индии были сравнительно изучены ряд конституций мира и они были положительно использованы. Благодаря тщательному подходу к содержанию правовых институтов и тщательному проектированию их структуры Конституция Индии служит образцом для конституций многих зарубежных стран.
В частности, Конституция Индии определяет ее верховенство, республиканскую, демократическую форму правления, светский характер государства, принцип разделения властей, свободу и достоинство личности, единство и целостность нации, концепцию социальной и экономической справедливости, основы свободных и справедливых выборов, они также являются основными принципами сегодняшней новой редакции Конституции.
На мероприятии также было отмечено, что издание предназначено для будущих юристов, изучение конституционного права Индии наряду с конституционным правом других стран и сопоставление его с опытом Узбекистана откроет перед молодыми людьми новые горизонты правового мышления.
Как отмечается, первое издание Конституции Индии на узбекском языке служит началом масштабной работы ученых двух стран и открывает широкие двери для новых проектов и совместной работы.
В ходе церемонии также была предоставлена информация об авторах переводного издания. Отмечено, что первый перевод Конституции Индии осуществлен благодаря работе и беспрестанному двухлетнему труду руководителя проекта, доктора юридических наук, профессора Омонуллы Мухамеджанова, организатора переводческой работы, руководителю группы переводчиков Нодира Рамазонова, переводчиков Одилбека Ирискулова, Махбубы Расуловой, Нозимы Нормуродовой.
Также особая благодарность выражена посольству Индии в Узбекистане, которое с финансовой и научной стороны поддержало проект, в частности, Чрезвычайному и Полномочному Послу Индии в Узбекистане Манишу Прабхату, руководителю Центра индийской культуры имени Лала Бахадура Шастри Ситешу Кумару, который послужил уникальным мостом в установлении контакта между учеными и переводчиками ТГЮУ и экспертами Университета Дели, а также студентам ТГЮУ Абдурахиму Рахмонкулову, Собиру Тангирову, Гулхаё Пардабаевой, Мафтуне Олтиевой, Холисхон Умаровой, Хосиятхон Низомовой, Уткирбеку Ривожиддинову, Камоле Полвоновой, Махбубе Сайфуллаевой и Отахону Анварханову, которые в качестве волонтеров участвовали в работе по переводу и техническому редактированию.