“O‘zbekistonda inson huquqlari va yoshlar huquqlari: xalqaro standartlar va xorijiy tajriba” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi
Xabaringiz bor, Toshkent davlat yuridik universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida inson huquqlari sohasidagi milliy ta’lim dasturini tasdiqlash to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida “Inson huquqlari” haftaligi bo‘lib o‘tmoqda.
Haftalik davomida “Xalqaro huquq va qiyosiy huquqshunoslik” fakulteti hamda “Xalqaro huquq va inson huquqlari" kafedrasi tashabbusi bilan “O‘zbekistonda inson huquqlari va yoshlar huquqlari: xalqaro standartlar va xorijiy tajriba” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasida inson huquqlari sohasidagi milliy ta’lim dasturi, raqamli inson huquqlarining nazariy va amaliy muammolari, inson huquqlarini buzganlik uchun davlatning xalqaro javobgarligi, mehnat muhojirlari huquqlari himoyasi, inson huquqlari va erkinliklarini konstitutsiyaviy darajada himoya qilish masalalari muhokama qilindi.
Anjumanda TDYU professor-o‘qituvchilari va talabalari ma’ruzalar bilan ishtirok etdi.
Davra suhbati yakunida talabalar sertifikatlar bilan taqdirlandi. Shuningdek, TDYUdagi “Inson huquqlari haftaligi” tashkilotchilari Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan tashakkurnoma bilan taqdirlandi.

Неделя прав человека завершилась круглым столом на тему «Права человека и права молодежи в Узбекистане: международные стандарты и зарубежный опыт»
В целях исполнения задач, определенных постановлением Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан» в Ташкентском государственном юридическом университете проведена Неделя прав человека.
В рамках недели по инициативе факультета «Международное право и сравнительное правоведение» и кафедры «Международное право и права человека» организован круглый стол на тему «Права человека и права молодежи в Узбекистане: международные стандарты и зарубежный опыт».
На мероприятии обсуждены вопросы национальной образовательной программы в области прав человека в Республике Узбекистан, теоретических и практических проблем цифровых прав человека, международной ответственности государства за нарушение прав человека, защиты прав трудящихся-мигрантов, прав и свобод человека на конституциональном уровне.
Также на круглом столе с докладами выступили студенты Ташкентского государственного юридического университета.
В завершение студенты награждены памятными сертификатами, также организаторы Недели прав человека в ТГЮУ награждены благодарственными письмами от имени Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.