“Biz oilaviy zo‘ravonlikka qarshimiz” mavzusida seminar-trening tashkil etiladi
Shuningdek, seminar-treningda TDYU “Jinoyat huquqi, kriminologiya va korrupsiyaga qarshi kurashish” kafedrasi professori Salomat Niyozova, kafedrasi dotsenti v.b. Farhod Fazilov, “Jinoyat-protsessual huquqi” kafedrasi professori, yuridik fanlar doktori Gulchehra To‘laganova hamda “Umumta’lim fanlar va madaniyat” kafedrasi dotsenti v.b., falsafa fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Xabiba Oblomuradova ham ma’ruza qiladi.
O‘zbek va ingliz tillarida tashkil etiladigan seminar-trening 15-noyabr 16:00 da TDYU 2-bino 207-xonada bo‘lib o‘tadi.

A training seminar on "We Against Domestic Violence" will be organized
The training, organized by the Department of Master's Program and Extramural Education at Tashkent State University of Law and the University Women's Council within the "Central Asian Legal Research Fellowship" program, will be conducted by the foreign researcher, Ph.D. Choudxouri Kaustav.
Presentations will also be made by Salomat Niyozova, professor at the department of criminal law, criminology and anti-corruption, Farhod Fazilov, associate professor Gulchehra Tulaganova, Ph.D., professor at the department of criminal procedure law, and Habiba Oblomuradova, Ph.D., associate professor at the department of general education and culture.
The training seminar will be held in Uzbek and English on November 15 at 16:00 (room 207, building 2, TSUL).