Xalqaro imtihon tizimlarida yuqori ball to‘plagan yoshlarga xarajatlari qoplab beriladi
Hukumatning 2021-yil 13-apreldagi 209-son qarori bilan Xalqaro imtihon tizimlari bo‘yicha yuqori ball (daraja) olgan yoshlarga imtihon topshirish xarajatlarini to‘liq qoplab berishning ma’muriy reglamenti tasdiqlandi.
Reglamentga ko‘ra, xalqaro imtihonlarda yuqori ball olgan yoshlar imtihon xarajatlarini qoplab berish uchun sertifikat olganidan 180 kunda davlat xizmatlari markazlariga yoki YIDXP orqali (my.gov.uz) murojaat qiladi.
DXM 10 daqiqada, YIDXP orqali esa avtomatik tarzda hujjatlar Yoshlar ishlari agentligiga yuboriladi. Agentlik 15 kunda arizachining sertifikatini verifikatsiyadan o‘tkazadi.
Sertifikatning haqiqiyligini verifikatsiya orqali aniqlash imkoni bo‘lmasa, Agentlik 30 kunda maxsus sertifikatning haqiqiyligini tasdiqlashni so‘rab xorijiy tashkilotga so‘rov yuboradi.
Sertifikatning haqiqiyligi tasdiqlanmaganda ariza beruvchiga SMS xabar yuboriladi.
Maxsus sertifikatning haqiqiyligi tasdiqlangandan so‘ng Yoshlar ishlari agentligi tomonidan 15 kunda kompensasiya mablag‘lari Xalq bankining hisobvarag‘iga o‘tkaziladi va ariza beruvchiga SMS xabar yuboriladi. Kompensatsiyani Xalq banki filialidan naqd yoki naqd pulsiz shaklda olish mumkin.
5 ta xalqaro imtihon tizimi (IELTS, TOEFL, GMAT, GRE, SAT) bo‘yicha kompensasiyalar 2021-yil 1-maydan boshlab to‘lanadi, yana 13 ta imtihon tizimi bo‘yicha xarajatlar 2022-yil 1-yanvardan qoplanishni boshlaydi.

Молодым людям, набравшим высокие баллы в международных экзаменационных системах, будут возмещены расходы
Постановлением Правительства от 13 апреля 2021 года № 209 утвержден Административный регламент полного возмещения расходов на сдачу экзаменов молодым людям, получившим высокие баллы (степени) по международным экзаменационным системам.
Согласно регламенту, молодые люди, набравшие высокие баллы на международных экзаменах, могут обратиться в Центры государственных услуг (ЦГУ) или через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ my.gov.uz) в течение 180 дней после получения сертификата для покрытия расходов на экзамен.
ЦГУ в течение 10 минут, а через ЕПИГУ документы автоматически отправляются в агентство по делам молодежи.
Агентство проведет верификацию сертификата заявителя в течение 15 дней.
Если подлинность сертификата не может быть определена путем верификации, Агентство направляет запрос в иностранную организацию в течение 30 дней с просьбой подтвердить подлинность специального сертификата.
При неподтверждении подлинности свидетельства заявителю будет отправлено SMS-сообщение.
После подтверждения действия специального сертификата агентство по делам молодежи в течение 15 дней перечислит средства компенсации на счет в Народном банке и заявителю будет отправлено SMS-сообщение. Компенсацию можно получить в отделении Народного банка в наличной или безналичной форме.
Компенсации по 5 международным экзаменационным системам (IELTS, TOEFL, GMAT, GRE, SAT) будут выплачиваться с 1 мая 2021 года, еще по 13 экзаменационным системам расходы начнут покрываться с 1 января 2022 года.