TDYU va “Mintaqaviy muloqot” XNNT (Sloveniya)ning O‘zbekistondagi filiali hamkorligida “Hozirgi zamonda raqamli kriminalistika: nazariya va amaliyot muammolari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi.
Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, O’zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Raqamli kriminalistika ilmiy-uslubiy markazi, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi X.Sulaymonova nomidagi Respublika sud ekspertizasi markazi, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Ekspert-kriminalistika bosh markazi vakillari, TDYU, Huquqni muhofaza qilish Akademiyasi, IIV Akademiyasi, Jamoat xavfsizligi universiteti professor-o‘qituvchilari, soha mutaxassislari, milliy va xalqaro ekspertlar ishtirok etdi.
Anjumanda O‘zbekiston Respublikasida jinoyat-protsessual faoliyatni raqamlashtirishning muammolari va ularni hal etish yo‘llari, raqamli dalillarning huquqiy holati, bu boradagi muammolar va ularning yechimlari, kiberjinoyatlarni tergov qilishda sun’iy intellektdan foydalanishning afzalliklari va kamchiliklari, kriminalistikada biometriyaning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari, jinoyat-protsessual qonunchiligining muammolari va axborot texnologiyalari yordamida dalillarni taqdim etishda xalqaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Konferensiya ishtirokchilari tomonidan sud ekspertizalarini o‘tkazishda raqamli texnologiyalardan foydalanish va jinoyat protsessiga sun’iy intellektni joriy etish istiqbollari, sud-kompyuter texnik ekspertizasi imkoniyatlari haqida ma’lumot berilib, raqamli ekspertiza faoliyatiga yangi texnologiyalarni joriy etish xususida fikr almashildi.
Ilmiy-amaliy anjuman davomida sohada uchrayotgan muammo va kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan fikr-mulohaza almashilib, kriminalistika va sud ekspertizasini raqamlashtirish bo‘yicha rivojlangan davlatlar tajribasi haqida ma’lumot berildi. Milliy va xalqaro ekspertlar hamda soha mutaxassislari tomonidan mamlakatimizda sohani yanada rivojlantirish bo‘yicha takliflar bildirildi.

ТГЮУ совместно с филиалом МНПО «Региональный диалог» (Словения) в Узбекистане организована международная научно-практическая конференция на тему «Современная цифровая криминалистика: проблемы теории и практики»
В международной научно-практической конференции приняли участие представители Агентства по противодействию коррупции, Научно-методического центра цифровой криминалистики Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, Республиканского центра судебной экспертизы имени Х. Сулаймоновой при Министерстве юстиции Республики Узбекистан, Главного экспертно-криминалистического центра Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, преподаватели ТГЮУ, Академии правоохранительных органов, Академии МВД, Университета общественной безопасности, специалисты отрасли, национальные и международные эксперты.
На конференции были рассмотрены проблемы цифровизации уголовно-процессуальной деятельности в Республике Узбекистан и пути их решения, правовой статус цифровых доказательств, проблемы в данном направлении и пути их решения, преимущества и недостатки использования искусственного интеллекта в расследовании киберпреступлений, современное состояние биометрии в криминалистике и перспективы развития, проблемы уголовно-процессуального права и вопросы международного сотрудничества в предоставлении доказательств с помощью информационных технологий.
Участникам конференции предоставлена о применении цифровых технологий при проведении судебных экспертиз и перспективах внедрения искусственного интеллекта в уголовный процесс, возможностях судебно-компьютерной технической экспертизы, а также состоялся обмен мнениями о внедрении новых технологий в деятельность цифровой экспертизы.
Кроме того, в ходе научно-практической конференции состоялся обмен мнениями по устранению проблем и недостатков, возникших в сфере, а также предоставлена ​​информация об опыте развитых стран по цифровизации криминалистики и судебной экспертизы. Национальные и международные эксперты, специалисты в данной области внесли предложения по дальнейшему развитию отрасли в нашей стране.