TDYUda “Abdumajidov saboqlari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi
Toshkent davlat yuridik universiteti “Jinoiy odil sudlov” fakultetining “Jinoyat-protsessual huquqi” kafedrasi tomonidan tashkil etilgan anjumanda TDYU, Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti, Oʻzbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish Akademiyasi, Oʻzbekiston Respublikasi IIV Аkademiyasi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Samarqand xalqaro texnologiyalar universiteti, M.S.Narikbayev nomidagi Qozogʻiston davlat yuridik universiteti, Tojikiston davlat huquq, biznes va siyosat universiteti, Batumi davlat universiteti professor-o‘qituvchilari va O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi fan arbobi, yuridik fanlar doktori, professor Gʻofur Abdumajidovning serqirra mehnat faoliyati, undan qolgan ilmiy maktab, ilm-fanga qoʻshgan hissasi, umr yoʻli haqida soʻz yuritildi.
Konferensiyaning ikkinchi qismida G‘.Abdumajidovning ilmiy asarlarida yoritilgan dolzarb muammolar, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Yangi Konstitutsiyasi qabul qilinishi munosabati bilan jinoyat protsessidagi oʻzgarishlar va islohotlar, tergov va sud organlari faoliyatida shaxs huquq va erkinliklarini himoya qilish kafolatlarini mustahkamlash, ayblanuvchi (gumon qilinuvchi, sudlanuvchi)ni himoyaga boʻlgan huquq bilan taʼminlash, jabrlanuvchiga huquqiy yordam koʻrsatishning oʻziga xos xususiyatlari, aybsizlik prezumpsiyasi, “Xabeas korpus” instituti, shaxs huquq va erkinliklarini himoya qilish kafolatlarini kuchaytirish sharoitida tergov faoliyatini takomillashtirish masalalari muhokama qilindi.

The conference, organized by the Department of Criminal Procedure of the Faculty of Criminal Justice of Tashkent State University of Law, was attended by faculty members of Tashkent State University of Law, the University of Public Security of the Republic of Uzbekistan, the Academy of Law Enforcement Agencies of the Republic of Uzbekistan, the Academy of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, The University of World Economy and Diplomacy, Samarkand International Technological University, Kazakh State University of Law named after M. S. Narikbayev, Tajik State University of Law, Business and Politics, Batumi State University and representatives of the Anticorruption Agency of the Republic of Uzbekistan.
At the event, I was informed about the fruitful labor activity of scientists of the Republic of Uzbekistan, doctor of law, professor Gafur Abdumazhidov, his scientific school, contribution to science, and life way.
The second part of the conference, there were discussed the topical issues highlighted in the scientific works of Abdumajidov, as well as changes and reforms in the criminal process in connection with the adoption of the new Constitution of the Republic of Uzbekistan, strengthening the protection of the rights and freedoms of the individual in the activities of investigative and judicial authorities, providing the accused (suspects, defendants) the right to defense, the specifics of legal aid to the victim. The issues of improving the investigative activities in conditions of strengthening the guarantees of the protection of the rights and freedoms of the individual were discussed.