Xalqaro anjumanda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda “yashil iqlim”ning o‘rni va ahamiyati bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi
Toshkent davlat yuridik universiteti “Ekologiya huquqi” kafedrasi tashabbusi bilan “Yashil iqlim” va oziq-ovqat mahsulotining sifati hamda xavfsizligini ta’minlashning huquqiy masalalari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi.
Xalqaro anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik Palatasi deputatlari, BMT Taraqqiyot Dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi, BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkilotining O‘zbekistondagi vakolatxonasi, Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi agentligi, Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi, O‘zbekiston Ekologik partiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi O‘rmon xo‘jaligi agentligi, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi mutaxassis va xodimlari, AQSh, Rossiya Federatsiyasi, Polsha, Qozog‘iston, Tojikiston davlatlarining oliy ta’lim muassalari, O‘zbekiston Milliy universiteti, Qoraqalpoq davlat universiteti, Jamoat xavfsizligi universiteti, Bojxona instituti, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti, Toshkent davlat agrar unversiteti, “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti, Termiz davlat universiteti hamda Toshkent davlat yuridik universitetining professor-o‘qituvchilari, doktorant va mustaqil izlanuvchilari ishtirok etdi.
Anjumanda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda “yashil iqlim”ning o‘rni va roli, “yashil iqlim”ni ta’minlashda iqlim tahdidlarining oldini olish va ular oqibatlarini yumshatish, O‘zbekiston Respublikasi iqlim qonunchiligining hozirgi holati va rivojlanishi, “yashil iqlim” va uni moliyalashtirishning ilmiy-huquqiy asoslari, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda xalqaro tashkilotlarning faoliyati, mamlakatimizda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash sohasidagi qonunchilik holati va rivojlantirish istiqbollari, “yashil iqtisodiyot”ning iqlim o‘zgarishiga ijobiy ta’siri, “yashil iqlim”ni ta’minlashda “yashil energiya”ga o‘tishning ahamiyati, oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini taʼminlashda sanitariya qoidalari, meʼyorlari va gigiyenik normativlarga rioya qilishning huquqiy ahamiyati kabi masalalar muhokama qilindi.
Shuningdek, “yashil iqlim” va oziq-ovqat sifati va xavfsizligini ta’minlashda xorijiy davlatlar tajribasi (Yevropa Ittifoqi, AQSH, MDH davlatlari misolida) haqida ma’lumot berildi.
Xalqaro konferensiya davomida barqaror rivojlanish sharoitida “yashil iqlim” hamda oziq-ovqat sifati va xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligini takomillashtirishga doir taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.

На международной конференции обсуждались вопросы, связанные с ролью и важностью “зеленого климата” в обеспечении продовольственной безопасности
По инициативе кафедры экологического права Ташкентского государственного юридического университета организована международная научно-практическая конференция “Зеленый климат и правовые вопросы обеспечения качества и безопасности пищевых продуктов”.
На международной конференции приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представительство программы развития ООН в Узбекистане, представительство Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН в Узбекистане, Агентство Международного фонда спасения Арала, Центральноазиатский региональный экологический центр, Экологическая партия Узбекистана, Министерство экономики и финансов Республики Узбекистан, Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан, Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан, Министерство здравоохранения Республики Узбекистан, Комитет по развитию ветеринарии и животноводства при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан, Агентство лесного хозяйства при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан, Специалисты и сотрудники Агентства по карантину и защите растений при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан, профессора, докторанты и независимые исследователи из высших учебных заведений США, Российской Федерации, Польши, Казахстана, Таджикистана, Национального университета Узбекистана, Каракалпакского государственного университета, Университета общественной безопасности, таможенного института, Ташкентского государственного экономического университета, Ташкентского государственного аграрного университета, Национального исследовательского университета “Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства”, Термезского государственного университета и Ташкентского государственного юридического университета.
На конференции обсуждались такие вопросы, как место и роль “зеленого климата”в обеспечении продовольственной безопасности, предотвращение климатических угроз и смягчение их последствий при обеспечении “зеленого климата”, современное состояние и развитие климатического законодательства Республики Узбекистан, научно-правовые основы” зеленого климата “и его финансирования, деятельность международных организаций в обеспечении продовольственной безопасности, состояние и перспективы развития законодательства в области обеспечения продовольственной безопасности в нашей стране, положительное влияние”зеленой экономики “на изменение климата, значение перехода на”зеленую энергию “в обеспечении”зеленого климата", правовое значение соблюдения санитарных правил, норм и гигиенических нормативов в обеспечении безопасности пищевых продуктов.
Также была представлена информация о "зеленом климате" и опыте зарубежных стран (на примере стран ЕС, США, СНГ) в обеспечении качества и безопасности пищевых продуктов.
В ходе международной конференции были выработаны предложения и рекомендации по совершенствованию законодательства Республики Узбекистан по обеспечению “зеленого климата”, качества и безопасности пищевых продуктов в условиях устойчивого развития.