TDYU talabalari O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik muassasalarida amaliyot o‘taydi
“Oliy taʼlim muassasalarida xalqaro munosabatlar sohasida tahsil olayotgan talabalarning ishlab chiqarish amaliyotini Oʻzbekiston Respublikasining xorijdagi muassasalarida tashkil etish toʻgʻrisida”gi Nizomga ko‘ra, oliy ta’lim muassasalarining iqtidorli va xorijiy tillarni mukammal o‘zlashtirgan talabalarining amaliyotini mamlakatimizning xorijdagi muassasalarida tashkil etish belgilangan.
Shunga ko‘ra, Toshkent davlat yuridik universiteti “Xalqaro huquq va qiyosiy huquqshunoslik” fakultetining o‘zlashtirish ko‘rsatkichi yuqori bo‘lgan, fanlardan qarzdorligi mavjud bo‘lmagan, o‘qishi, ijodkorligi va ilmiy faoliyati bilan tengdoshlariga ibrat bo‘layotgan, xorijiy tillarni mukammal o‘zlashtirgan hamda chet tilini bilish to‘g‘risidagi milliy yoki xorijiy sertifikatga ega bo‘lgan quyidagi 5 nafar talabasi O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik muassasalarida amaliyot o‘tash imkoniyatini qo‘lga kiritdi:
1. Sabina Almatova — O‘zbekiston Respublikasining Xitoy Xalq Respublikasidagi elchixonasida;
2. Asilabonu Aminova — O‘zbekiston Respublikasining Hindistondagi elchixonasida;
3. Oyshabonu Inoyatova — O‘zbekiston Respublikasining Rossiya Federatsiyasidagi elchixonasida;
4. O‘tkirbek Rivojiddinov — O‘zbekiston Respublikasining Shvetsiya Qirolligidagi elchixonasida;
5. Go‘zal Husenova — O‘zbekiston Respublikasining Belgiya Qirolligidagi elchixonasida.
Amaliyot universitet tomonidan ishlab chiqilgan va qabul qiluvchi tashkilot bilan kelishilgan dasturga muvofiq tashkil etiladi hamda bir o‘quv yilida bir marta kamida 10 kun va 30 kundan ortiq bo‘lmagan muddatda o‘tkaziladi.
Talabalarimizni mazkur muvaffaqiyat bilan universitetimiz jamoasi nomidan samimiy muborakbod etamiz. Umid qilamizki, ularning ushbu yutuqlari tengdoshlarining a’lo o‘qishga va chet tillarini o‘rganishga bo‘lgan intilishini oshirishga xizmat qiladi.

Студенты ТГЮУ будут проходить практику в дипломатических учреждениях Республики Узбекистан за рубежом
Согласно Положению об организации производственной практики студентов, обучающихся в высших учебных заведениях в области международных отношений, в зарубежных учреждениях Республики Узбекистан, определена организация практики талантливых студентов высших учебных заведений, в совершенстве овладевших иностранными языками, в зарубежных учреждениях нашей страны.
Согласно документу, следующие 5 студентов факультета международного права и сравнительного правоведения Ташкентского государственного юридического университета, имеющие высокие показатели успеваемости, своей учебой, научной и творческой деятельностью служащие примером для сверстников, в совершенстве владеющие иностранными языками и имеющие национальный или иностранный сертификат о знании иностранного языка, получили возможность пройти практику в дипломатических учреждениях Республики Узбекистан за рубежом:
1. Сабина Алматова – посольство Республики Узбекистан в Китайской Народной Республике;
2. Асилабону Аминова – посольство Республики Узбекистан в Республике Индия;
3. Ойшабону Иноятова – посольство Республики Узбекистан в Российской Федерации;
4. Уткирбек Ривожиддинов – посольство Республики Узбекистан в Королевстве Швеция;
5. Гузал Хусенова – посольство Республики Узбекистан в Королевстве Бельгия.
Практика организуется по программе, разрабатываемой вузом и согласованной с принимающей организацией. Практика проводится один раз в течении одного учебного года продолжительностью не менее 10 дней и не более 30 дней.
От имени коллектива нашего университета мы искренне поздравляем наших студентов с этим успехом. Мы надеемся, что их достижения послужат повышению желания их сверстников хорошо учиться и изучать иностранные языки.