TDYU talabalari O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik muassasalarida amaliyot o‘taydi
“Oliy taʼlim muassasalarida xalqaro munosabatlar sohasida tahsil olayotgan talabalarning ishlab chiqarish amaliyotini Oʻzbekiston Respublikasining xorijdagi muassasalarida tashkil etish toʻgʻrisida”gi Nizomga ko‘ra, oliy ta’lim muassasalarining iqtidorli va xorijiy tillarni mukammal o‘zlashtirgan talabalarining amaliyotini mamlakatimizning xorijdagi muassasalarida tashkil etish belgilangan.
Shunga ko‘ra, Toshkent davlat yuridik universiteti “Xalqaro huquq va qiyosiy huquqshunoslik” fakultetining o‘zlashtirish ko‘rsatkichi yuqori bo‘lgan, fanlardan qarzdorligi mavjud bo‘lmagan, o‘qishi, ijodkorligi va ilmiy faoliyati bilan tengdoshlariga ibrat bo‘layotgan, xorijiy tillarni mukammal o‘zlashtirgan hamda chet tilini bilish to‘g‘risidagi milliy yoki xorijiy sertifikatga ega bo‘lgan quyidagi 5 nafar talabasi O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik muassasalarida amaliyot o‘tash imkoniyatini qo‘lga kiritdi:
1. Sabina Almatova — O‘zbekiston Respublikasining Xitoy Xalq Respublikasidagi elchixonasida;
2. Asilabonu Aminova — O‘zbekiston Respublikasining Hindistondagi elchixonasida;
3. Oyshabonu Inoyatova — O‘zbekiston Respublikasining Rossiya Federatsiyasidagi elchixonasida;
4. O‘tkirbek Rivojiddinov — O‘zbekiston Respublikasining Shvetsiya Qirolligidagi elchixonasida;
5. Go‘zal Husenova — O‘zbekiston Respublikasining Belgiya Qirolligidagi elchixonasida.
Amaliyot universitet tomonidan ishlab chiqilgan va qabul qiluvchi tashkilot bilan kelishilgan dasturga muvofiq tashkil etiladi hamda bir o‘quv yilida bir marta kamida 10 kun va 30 kundan ortiq bo‘lmagan muddatda o‘tkaziladi.
Talabalarimizni mazkur muvaffaqiyat bilan universitetimiz jamoasi nomidan samimiy muborakbod etamiz. Umid qilamizki, ularning ushbu yutuqlari tengdoshlarining a’lo o‘qishga va chet tillarini o‘rganishga bo‘lgan intilishini oshirishga xizmat qiladi.

TSUL students will have internships in diplomatic institutions of the Republic of Uzbekistan abroad
According to the Regulations on the organization of work practice for students studying in higher educational institutions in the field of international relations, in foreign institutions of the Republic of Uzbekistan, the organization of the practice of talented students of higher educational institutions who have mastered foreign languages to perfection in foreign institutions of our country has been determined.
According to the document, the following 5 students of the Faculty of International Law and Comparative Legislation of Tashkent State University of Law, who have high academic performance, serve as an example for their peers through their studies, scientific and creative activities, are fluent in foreign languages and have a national or foreign certificate of knowledge of a foreign language, got the opportunity to practice in the diplomatic institutions of the Republic of Uzbekistan abroad:
1. Sabina Almatova - Embassy of the Republic of Uzbekistan in the People's Republic of China;
2. Asilabonu Aminova - Embassy of the Republic of Uzbekistan in the Republic of India;
3. Oyshabonu Inoyatova - Embassy of the Republic of Uzbekistan in the Russian Federation;
4. Utkirbek Rivojiddinov - Embassy of the Republic of Uzbekistan in the Kingdom of Sweden;
5. Guzal Khusenova - Embassy of the Republic of Uzbekistan in the Kingdom of Belgium.
The practice is organized according to the program developed by the university and agreed with the host organization. Practice is carried out once during one academic year lasting at least 10 days and not more than 30 days.
On behalf of the staff of our university, we sincerely congratulate our students on this success. We hope that their achievements will serve to increase the desire of their peers to study well and learn foreign languages.