Toshkent davlat yuridik universiteti Xalqaro huquq va inson huquqlari kafedrasi o‘qituvchilari Sarbinaz Rasbergenova va Nodira Allaberganova Ibn Xaldun universiteti hamda Turkiy davlatlar tashkiloti tomonidan tashkil etilgan “The Rise of Turkic World” (“Turkiy dunyoning yuksalishi”) mavzusidagi ikkinchi yozgi maktabda qatnashdi.
Yozgi maktab turkiy davlatlarning yetakchi olimlari, diplomatlari va mutaxassislarini turkiy mintaqa doirasida xalqaro hamkorlik, huquqiy aloqalar va barqaror rivojlanishning dolzarb masalalarini muhokama qilish uchun bir joyga to‘pladi.
Keng qamrovli dastur doirasida TDYU vakillari xalqaro huquq bo‘yicha panel munozaralar, Turkiy davlatlar tashkilotining tuzilishi va vazifalari haqidagi seminarlar, diplomatik, siyosiy va iqtisodiy rivojlanishga oid majlislar, shuningdek, yuridik ta’limning zamonaviy usullari bo‘yicha mahorat darslarida faol qatnashdi.

Преподаватели ТГЮУ приняли участие в Летней школе «The Rise of Turkic World» в Стамбуле
Преподаватели кафедры международного права и прав человека Ташкентского государственного юридического университета Сарбиназ Расбергенова и Нодира Аллаберганова приняли участие во Второй Летней школе «The Rise of Turkic World», организованной Университетом Ибн Халдун и Организацией тюркских государств.
Летняя школа объединила ведущих ученых, дипломатов и экспертов из тюркских стран с целью обсуждения актуальных вопросов международного сотрудничества, правового взаимодействия и устойчивого развития в рамках тюркского региона.
В рамках насыщенной программы представители ТГЮУ приняли активное участие в ряде мероприятий: панельные дискуссии по международному праву, семинары по структуре и функциям Организации тюркских государств, сессии по дипломатическому, политическому и экономическому развитию, мастер-классы по современным методикам юридического образования