Baxshillo Xodjayev: “Professor Isa Xamedovning hayot yo‘li — ilm-fanga, vatanga va yosh avlod tarbiyasiga sodiqlikning oliy namunasidir”.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yuridik fanlar doktori, professor Isa Axlimanovich Xamedov xotirasiga bag‘ishlangan “Ma’muriy huquq islohoti: Hayot yo‘li” mavzusidagi davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbirda davlat hokimiyati organlari, oliy ta’lim muassasalari, ilmiy markazlar vakillari hamda ustozning hamkasblari va shogirdlari ishtirok etdi.
Ma’muriy huquq islohotlarining bugungi holati, istiqbollari va ommaviy huquq rivojining dolzarb masalalariga bag‘ishlangan davra suhbatida Toshkent davlat yuridik universiteti rektori, yuridik fanlar doktori, professor Baxshillo Xodjayev ham nutq so‘zladi. TDYU rektori o‘z nutqida professor Isa Xamedovning O‘zbekiston yuridik ilm-fani, oliy ta’lim tizimi va ma’muriy huquq islohotlari rivojiga qo‘shgan ulkan hissasini alohida ta’kidladi. Shu bilan birga, ustozning ko‘p yillar davomida TDYU, JIDU va boshqa nufuzli ta’lim muassasalarida samarali faoliyat yuritib, yuzlab malakali huquqshunoslar, diplomatlar va yetakchi kadrlarni tarbiyalagani, uning ilmiy merosi bugungi kunda ham yuridik ta’lim va tadqiqotlar uchun muhim manba bo‘lib xizmat qilayotganini qayd etdi.
Shuningdek, Isa Xamedovning ma’muriy tartib-taomillarni takomillashtirish, davlat boshqaruvini modernizatsiya qilish, qonunchilikni rivojlantirish hamda fuqarolarning huquqlarini himoya qilishga qaratilgan ilg‘or ilmiy g‘oyalari bugungi islohotlar uchun ham dolzarb ahamiyat kasb etayotgani, ustoz tomonidan yaratilgan kuchli ilmiy maktab va 50 dan ortiq fan doktorlari hamda PhD kadrlarini tayyorlashdagi xizmatlari alohida e’tirof etildi.
Bundan tashqari, Isa Xamedov Toshkent davlat yuridik universiteti “Faxriy professori” unvoni bilan taqdirlangani ma’lum qilinib, yuksak e’tirof ramzi bo‘lgan unvon guvohnomasi ustozning oila a’zolariga topshirildi.
Tadbir davomida ma’muriy huquq sohasidagi islohotlarning yigirma yillik natijalari, Ma’muriy sud ishlarini yuritish to‘g‘risidagi kodeksning yangi tahriri loyihasi, davlat boshqaruvi islohotlari bo‘yicha qiyosiy tadqiqotlar va sudgacha bo‘lgan ma’muriy adliyani rivojlantirish istiqbollari yuzasidan ma’ruzalar tinglandi.
Davra suhbati davomida professor Isa Xamedovning ilmiy merosini asrab-avaylash, uning g‘oya va qarashlarini yosh tadqiqotchilar o‘rtasida keng targ‘ib etish hamda “Xamedov o‘qishlari – 2027” ilmiy konferensiyasiga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi.

В Университете мировой экономики и дипломатии состоялся круглый стол на тему «Реформа административного права: Путь длиною в жизнь», посвящённый памяти доктора юридических наук, профессора Исы Ахлимановича Хамедова.
В мероприятии приняли участие представители органов государственной власти, высших образовательных учреждений, научных центров, а также коллеги и ученики выдающегося учёного.
В рамках круглого стола, посвящённого современному состоянию и перспективам реформ административного права, а также актуальным вопросам развития публичного права, выступил ректор Ташкентского государственного юридического университета, доктор юридических наук, профессор Бахшилло Ходжаев.
В своём выступлении ректор ТГЮУ особо подчеркнул значительный вклад профессора Исы Хамедова в развитие юридической науки, системы высшего образования и реформ административного права в Узбекистане. Он отметил, что на протяжении многих лет профессор Иса Хамедов плодотворно работал в ТГЮУ, УМЭД и других ведущих образовательных учреждениях страны, подготовив сотни высококвалифицированных юристов, дипломатов и руководящих кадров. Было также отмечено, что его научное наследие и сегодня служит важной основой для развития юридического образования и научных исследований.
Кроме того, Бахшилло Ходжаев подчеркнул, что передовые научные идеи профессора Исы Хамедова, направленные на совершенствование административных процедур, модернизацию государственного управления, развитие законодательства и обеспечение надёжной защиты прав граждан, сохраняют свою актуальность и в условиях современных реформ. Особо были отмечены заслуги учёного в создании сильной научной школы и подготовке более 50 докторов наук и докторов философии (PhD).
Также было сообщено о присвоении Исе Ахлимановичу Хамедову звания «Почётный профессор» Ташкентского государственного юридического университета. Свидетельство о присвоении почётного звания как символ высокого признания его заслуг было вручено членам семьи учёного.
В ходе мероприятия участники заслушали доклады, посвящённые итогам двадцатилетних реформ в сфере административного права, проекту новой редакции Кодекса Республики Узбекистан об административном судопроизводстве, вопросам сравнительных исследований в области реформ государственного управления, а также перспективам развития досудебной административной юстиции.
В завершение круглого стола были обсуждены вопросы сохранения и популяризации научного наследия профессора Исы Хамедова среди молодого поколения исследователей, а также подготовки к научной конференции «Хамедовские чтения – 2027».