fursatloyiha.uz orqali kredit ol va tadbirkorligingni boshla
Xabaringiz bor, joriy yilning iyun oyidan boshlab O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan “Fursat” davlat media-loyihasi yo‘lga qo‘yildi.
Hududlarning iqtisodiy salohiyatidan foydalanish samaradorligini yuksaltirish, ishlab chiqarish jarayonlariga innovatsiyalarni joriy qilishni ragʻbatlantirish hamda yoshlarni tadbirkorlikka jalb etish va yangi ish oʻrinlari yaratish orqali ularning bandligini oshirishga qaratilgan loyihada tadbirkorligini boshlash uchun g‘oyaga ega, ammo uni hayotga tatbiq etish uchun yetarli tajriba va boshlang‘ich kapitalga ega bo‘lmagan 18 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan yigit-qizlar ishtirok etishi mumkin.
Ushbu loyihada ishtirok etishni istagan yoshlar o‘z biznesini boshlash uchun gʻoya yoki tayyor biznes-reja mavjud boʻlsa, fursatloyiha.uz veb-sayti yoki @fursatloyiha_bot telegram-boti orqali ariza yuborishi kerak. Ushbu arizalar oʻrganilib, tasdiqlanganidan soʻng, loyiha muallifi yetti yil muddatga 100 ming dollargacha imtiyozli kredit olish imkoniyatiga ega boʻladi.
Bundan tashqari, yosh tadbirkorlarga o‘zi istiqomat qilayotgan viloyatdagi Yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalari hududida ishlab chiqarish uchun 1000 kvadrat metrgacha yer ajratilishi mumkin.
Biznes-rejaga ega bo‘lmagan yoshlarga “Loyihalar fabrikasi” biznes-inkubatorlarining tajribali mutaxassislari tomonidan yangi loyihani ishlab chiqish uchun barcha zarur yordam koʻrsatiladi.
Ayni paytda davlat kapitali mavjud bo‘lgan quyidagi 10 ta tijorat banklari tomonidan yosh tadbirkorlar uchun kredit mablag‘lari ajratilmoqda:

As you know, since June this year the Ministry of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan launched a state media project "Fursat".
The initiative is aimed to increase efficiency of the use of economic potential of regions, stimulate innovations in production and increase of youth employment both by attracting them to entrepreneurship and creating new jobs. The project is designed for young boys and girls from 18 to 30 years old who have an idea for their own business, but have no experience and start-up capital for its launch.
If young people who want to take part in the project have an idea to set up their own business or a ready-made business plan, they can apply on the website www.fursatloyiha.uz or in the telegram bot @fursatloyiha_bot. After reviewing and approving the application, project authors will be able to get a soft loan of up to $100,000 for seven years.
Besides, young entrepreneurs can be allocated up to 1000 square meters of land for production on the territory of the MMPP in your region.
Young people who do not have a business plan are given all the support they need to develop a new project by experienced specialists from the Project Factory business incubators.
Currently, the following 10 commercial banks with state capital provide loans for young entrepreneurs: