Turkmanistonning O‘zbekistondagi konsuli TDYU xodimini tanlovda muvaffaqiyatli ishtiroki uchun taqdirladi
Turkmanistonning O‘zbekistondagi konsuli Shamuxammet Muxamedov Toshkent davlat yuridik universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif davomida TDYU rahbariyati va konsul o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuv davomida ikki mamlakatda amalga oshirilayotgan ulkan islohotlar, oliy ta’lim va yuridik sohaga bo‘lgan e’tibor xususida fikr-mulohaza almashildi.
Shu bilan birga, TDYUga turkman fuqarolarini jalb qilish, faol akademik almashinuv dasturlarini tadbiq qilish yuzasidan takliflar bildirildi.
Shundan so‘ng, konsul Turkmaniston Respublika Adliya vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi hamda huquqni muhofaza qilish idoralari tomonidan yosh mutaxassislar o‘rtasida tashkil etilgan xalqaro tanlovda 2-o‘rinni egallagan, TDYU Xalqaro hamkorlik boshqarmasi yetakchi mutaxassisi Asal Jo‘rayevani mazkur muvaffaqiyat bilan tabriklab, tanlov sertifikati va statuetkasini topshirdi.
Uchrashuv ishtirokchilari Turkmaniston Respublikasi mustaqilligining 30 yilligi va mamlakat doimiy betarafligining 25 yilligiga bag‘ishlab o‘tkazilgan mazkur tanlov talabalar va yosh olimlarning ilmiy salohiyati va izlanuvchanligini oshirishga xizmat qilishini ta’kidladi.

Консул Туркменистана в Узбекистане наградил сотрудника ТГЮУ за успешное участие в конкурсе
Консул Туркменистана в Узбекистане Шамухаммет Мухамедов посетил с визитом Ташкентский государственный юридический университет. В ходе визита организована встреча руководства ТГЮУ с консулом.
На встрече стороны обменялись мнениями о проводимых реформах в обеих странах, а также внимании, которое уделяется высшему образованию и правовой сфере.
Вместе с тем, выдвинуты предложения о привлечении туркменских граждан к обучению в ТГЮУ, активной реализации программ академического обмена.
После этого, ведущего специалиста Управления ТГЮУ Асал Жураеву, которая заняла второе место в международном конкурсе молодых специалистов, организованном Министерством юстиции, Министерством иностранных дел и правоохранительными органами Республики Туркменистан, поздравили с этим успехом и наградили сертификатом и статуэткой конкурса.
Участники встречи подчеркнули важность и эффективность для студентов и молодых ученых данного конкурса, посвященного 30-летию независимости Республики Туркменистан и 25-летию постоянного нейтралитета страны.