TDYU professor-o‘qituvchilari advokatura sohasini rivojlantirish istiqbollariga bag‘ishlangan xalqaro anjumanda ishtirok etdi
Toshkent shahridagi “Hyatt Regency Tashkent” mehmonxonasida “Advokaturaning rivojlanish istiqbollari: O‘zbekiston va xorijiy davlatlar tajribasi” mavzusida II xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Anjuman O‘zbekiston Respublikasi Advokatlar palatasi tomonidan Adliya vazirligi, YXHTning O‘zbekistondagi loyihalar koordinatori, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissarligining Markaziy Osiyodagi mintaqaviy boshqarmasi, Yuridik mutaxassislar uchun inson huquqlari bo‘yicha Yevropa ta’lim dasturi (HELP) hamkorligida tashkil etildi.
Advokatura institutini mustahkamlash, uni rivojlantirish masalalarini muhokama qilish, xorijiy mamlakatlar advokatlik hamjamiyati vakillari bilan tajriba almashish, raqamlashtirish davrida advokatlik faoliyatining istiqbollari to‘g‘risida xorijiy va milliy ekspert guruhlarining fikrlarini tahlil qilish, bepul yuridik yordam ko‘rsatish sohasida yuzaga kelayotgan muammolarga yechim izlash, advokatlarning malakasini oshirish va tadbirkorlik subyektlariga hamda investisiya faoliyatida malakali huquqiy yordam ko‘rsatish tizimini tahlil qilish va amaliyotning dolzarb masalalari yuzasidan fikr va tajriba almashish maqsadida o‘tkazilgan konferensiyada TDYU “Jinoiy odil sudlov” fakulteti dekani Dildora Kamalova, “Sud, huquqni muhofaza qiluvchi organlar va advokatura” kafedrasi mudiri Valisher Davlyatov, kafedra professori Jasur Ne'matov va kafedra dotsent vazifasini bajaruvchilari Dilshodbek Nurumov, Alibek Matmurotov, kafedra katta o'qituvchisi Jamshid Turdaliyev, “Jinoyat protsessual huquqi” kafedrasi professori Gulchehra To‘laganova ishtirok etdi.

Преподаватели ТГЮУ приняли участие в международной конференции, посвященной перспективам развития адвокатуры
В гостинице «Hyatt Regency Tashkent» состоялась II международная научно-практическая конференция «Перспективы развития адвокатуры: опыт Узбекистана и зарубежных стран».
Конференция организована Палатой адвокатов Республики Узбекистан в сотрудничестве с Министерством юстиции, координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане, региональным отделением Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии, Программой HELP.
Цель мероприятия – укрепление института адвокатуры, обсуждение вопросов его развития, обмен опытом с представителями юридического сообщества зарубежных стран, анализ мнений зарубежных и национальных экспертных групп о перспективах юридической работы в эпоху цифровизации, поиск решений возникающих проблем в сфере оказания бесплатной юридической помощи, повышение квалификации юристов и анализа системы оказания квалифицированной юридической помощи субъектам предпринимательства и инвестиционной деятельности, а также обмен мнениями и опытом по актуальным вопросам практики. В конференции приняли участие декан факультета уголовного правосудия ТГЮУ Дилдора Камалова, заведующий кафедрой суда, правоохранительных органов и адвокатуры Валишер Давлятов, профессор кафедры Жасур Неъматов и доценты кафедры Дилшодбек Нурумов и Алибек Матмуротов, старший преподаватель кафедры Жамшид Турдалиев, а также профессор кафедры уголовно-процессуального права Гулчехра Тулаганова.